25 червня архієпископ Євстратій на своії сторінці у Фейсбуку https://www.facebook.com/yevstr/posts/1692615960786681 зауважив, що в Московському Патріархаті поширена думка про перешкоду анафеми РПЦ для української автокефалії та для того, щоб патріарх Філарет очолив єдину помісну Церкву. Він зазначає, що глава УПЦ КП уже подав до Вселенського патріарха і Синоду канонічну апеляцію, вважаючи позбавлення сану та анафему від РПЦ не дійсними:

"1. Заяви про те, що «анафему може зняти лише та Церква, яка її наклала» - є брехнею. Згідно канонічних правил, які ніхто не заперечує, Патріарх Константинополя має права вищої апеляційної інстанції у судових суперечках, коли на рівні Помісної Церкви питання не може бути вирішене, а проблема виходить за місцеві рамки.

Патріарх Філарет вже подав до Вселенського Патріарха і Синоду канонічну апеляцію, вважаючи «позбавлення сану та анафему» - не дійсними, бо МП не дотримався канонічної судової процедури і рішення виносив свавільно. Константинопольський Патріархат має повне канонічне право у визначений ним спосіб задовольнити цю апеляцію. І бажання чи не бажання Москви прийняти цей факт - не має жодного значення.

2. Без відкинення московської анафеми немає ніякого іншого способу з боку Константинополя визнати українських архієреїв, які є поза МП. А без визнання ієрархів та духовенства УПЦ КП і УАПЦ - немає сенсу говорити про автокефалію, адже на базі Московського Патріархату Константинополь не може її проголосити - бо МПвУ автокефалії загалом і від Константинополя зокрема - не хоче.

Тож питання полягає не тільки і не стільки в особі самого Патріарха Філарета, скільки в тому, що без визнання московських анафем щодо нього не дійсними - єдиної Помісної Церкви створити не може ніхто.

3. Ніхто зі світських осіб в Україні, а також ніхто з боку Вселенського Патріархату не ставив і не ставить умови усунення Патріарха Філарета. Твердження про нібито наявність таких умов чи нібито вчинений тиск на Патріарха, зокрема з боку Адміністрації Президента - є абсолютною фантазією/брехнею та свідомою провокацією.

І Президент, і його Адміністрація не втручаються у питання предстоятельства - це є внутрішнє питання Церкви. І коли прийде час - Церква самостійно вирішить його, підтримавши, переконаний, Патріарха Філарета, як єдиного беззаперечного церковного лідера з найвищим авторитетом і в самій Церкві, і в суспільстві".

Фото dreamstime.com

Теги: