За словами архієпископа Іова, одним з пунктів історичного рішення Вселенського Патріархату від 11 жовтня було скасування синодального акту про передачу Київської митрополії під адміністрацію Російської Церкви.

"Скасуванням акту 1686 року скасована адміністрація Московською церквою Київської митрополії і всіх єпархій в Україні... З канонічної точки зору це означає, що сьогодні в Україні УПЦ МП більше не існує. Всі архієреї тепер в Україні де-факто згідно з цим рішенням синоду є архієреями Вселенського престолу, і вони тепер повинні чекати директиву Вселенського патріархату щодо свого подальшого функціонування і існування в перспективі надання автокефалії Православній церкві в Україні", — цитує архієпископа Іова ВВС.

Іов наголосив, що, вирішуючи українське питання, Вселенський Патріархат "нічого не здобуває". "Якби Вселенський патріархат хотів щось здобути, він міг би просто відродити свою митрополію, яка існувала (у Києві) до кінця XVII століття. Але Константинополь цього не бажає. Константинополь бажає подарувати Україні автокефалію, щоб в Україні була своя церква", — сказав він.

Також Іов висловив свою думку щодо назви нової автокефальної Церкви України: "Не "Українська Православна Церква", тому що Церква є єдина… Вона належить Христу, а не якійсь нації чи державі. Грецькою мовою назви Церков так і звучать: Православна Церква в Греції, в Сербії, в Болгарії. Слов'янські назви - Болгарська, Сербська чи Російська Православна Церква - вживаються неправильно і вказують на етнофілетизм, тобто релігійний націоналізм", — пояснив архієпископ Іов.

Іов припустив, що стосовно РПЦ будуть застосовані "певні рішення" у разі продовження опору автокефалії Української Церкви. Він підкреслив, що на світовому церковному рівні суддею чи арбітром є Константинополь і ніхто інший. Юридично Вселенський патріарх має абсолютне право проголошувати автокефалію, це його привілей, якщо ж РПЦ має сумніви стосовно цього, вона повинна зректися власної автокефалії: "Патріарший статус їй був даний у XVI столітті Вселенським патріархом Єремією ІІ, і в цьому документі ясно сказано, що московському архієрею дається право називати себе патріархом при тому, що він має визнавати Константинопольського патріарха як свого главу".

Архієпископ додав, що деякі каноністи вважають, що, оскільки ці нові патріархати, нові автокефалії були створені Вселенським Патріархатом, то в певний момент, якщо Вселенський Патріархат вважатиме це за потрібне, він може і скасувати цей статус.

На питання журналіста, чи означає це, що в певний момент Константинополь може просто скасувати Російську Церкву (її автокефалію - ред.), владика Іов відповів дипломатично: "Ми сподіваємося, що Православна церква Росії схаменеться і повернеться в єднання зі Вселенським престолом, бо Вселенський престол не бажає рвати з нею відносин. Але якщо така ситуація продовжуватиметься тривалий час, звичайно, Вселенський престол буде змушений приймати певні рішення, щоб забезпечити єдність церкви", — сказав архієпископ.

Фото blagovest-info

Теги: