В опубликованому на сайті Вселенського Патріархату комюніке говориться: "В контексті раніше прийнятого Вселенським Патріархатом рішення надати автокефалію Церкви України, і в очікуванні дарування Патріаршого і Синодального Томосу Святий і Священний Синод склав Конституційну хартію Української Церкви".

Ростислав Павленко, директор Національного інституту стратегічних досліджень при президентові України, який за дорученням президента України перебував у Стамбулі 27-29 листопада, коли відбувався Синод Вселенського Патріархату, коментує рішення Константинополя:

"1. На Синоді схвалено текст Томоса - бо він є основою для інших рішень.
Уже не треба наступних Синодів чи окремих рішень.
Томос буде вручено Предстоятелю. Але лише після того цей документ стане публічним: як сказав в одному з численних сьогоднішніх інтерв‘ю, це документ, який один раз надається одній людині. А після цього - вже дуже скоро - ми його побачимо.

2. На основі тексту Томоса підготовлено пропозиції до Статута нової Церкви - бо Томос має бути частиною Статута (саме ним констатується незалежність Церкви), і власне на це спрямовані пропозиції.
Вони будуть розглянуті українськими архієреями щодо включення як складової до Статуту, який буде ухвалений на Соборі.
Відтак, з ними розбиратися архієреям при підготовці до Собору.

3. Собор збереться у грудні. За кілька днів Вселенський Патріарх Варфоломій назве дату (в грудні цього року), на яку буде призначено Собор. Архієреї з КП, УАПЦ і бажаючі з МП зберуться, затвердять Статут, оберуть Предстоятеля. Він невідкладно поїде до Фанару, співслужитиме з Вселенським Патріархом і отримає Томос.

Тож, грудень буде дуже насичений церковними подіями. Як відзначив сьогодні наш Президент, держава свою роль в цілому виконала.

Зараз відповідальна місія - на українських архієреях.

А найближчі кроки, яких чекаємо - це оголошення дати Собору і початок роботи з його підготовки".

За словами Павленка, найважливішим рішенням синоду є підготовка "конституційної хартії" для української церкви, котра може стати базою для об’єднання православного духовенства країни. Ці пропозиції потрібні, аби імплементувати положення вже підготовленого Томосу в статут об’єднаної церкви, котрий буде схвалюватися на соборі в Києві. "Статут і хартія побудовані на основі Томосу", - підкреслив чиновник. "Ці пропозиції будуть передані українським єпископам", - цитує його ТСН.

Водночас президент України Петро Порошенко привітав українців із рішенням про скликання об'єднавчого православного собору, та заявив, що патріарх Варфоломій має оголосити його дату.

Президент також заявив, що Константинополь затвердив текст томоса для Української Церкви. "Ми, українці, надзвичайно вдячні Всесвятості Варфоломію за таку любов і увагу", - заявив Порошенко, та назвав томос "грамотою про духовну незалежність України".

"Москва, держава і російська церква - ФСБшники і церковники, хто в погонах, хто в рясах, хто в хрестах, хто в лампасах, - не боялися ніякого гріха, тільки щоб зірвати це рішення. Але Господь був з нами, тому що ми ведемо правильну боротьбу за нашу незалежність і томос - це історична подія на цьому шляху", - підкреслив президент України, якого цитує Бі-Бі-Сі.

Джерело "BBC News Україна" у Константинополі також підтверджує, що текст томосу про автокефалію був затверджений на засіданні Синоду.

В УПЦ КП заявили, що очікують на офіційне отримання детальної інформації про ухвалені синодальні рішення щодо підготовленого статуту Церкви. "Київський Патріархат висловлює сподівання, що спільними зусиллями всіх залучених до процесу сторін невдовзі буде успішно завершено підготовчу роботу, Собор збереться і ухвалить необхідні рішення щодо об'єднання, обрання Предстоятеля Церкви та затвердження Статуту. Після чого, відповідно до раніше оголошених Вселенським Патріархатом рішень, Томос про автокефалію буде вручений Предстоятелю Церкви", - йдеться у заяві прес-центру Київської Патріархії.

Теги: