5 грудня президент написав декілька повідомлень у Twitter:

"Об’єднавчий Собор, який має проголосити створення Автокефальної Помісної Православної Церкви в Україні, затвердить її статут та обере предстоятеля, відбудеться 15 грудня 2018 року в Святій Софії, яка протягом століть була центром українського релігійного життя.

Його Всесвятість Вселенський Патріарх Варфоломій поінформував мене, що підписав відповідні листи із запрошеннями ієрархам УПЦ Київського Патріархату, УАПЦ та ієрархам УПЦ Московського Патріархату взяти участь у цій історичній події.

Московський Патріархат не буде диктувати умов, клеймити, хто у нас канонічний, а хто - безблагодатний. Віруючі самі обиратимуть, до якої церкви їм ходити, ніхто нікого ні до чого силою не спонукатиме. І ми не дамо Кремлю розпалити міжрелігійний конфлікт.

І тут багато що залежить не лише від влади, не лише від спецслужб, але і від органів місцевого самоврядування, від їхньої здатності роз’яснювати ситуацію і вести діалог в громадах.

Вселенський Патріарх та Синод відкинули усі претензії РПЦ на Україну як нібито канонічну територію РПЦ. Вони прийняли і підтвердили рішення надати автокефалію, тобто незалежність Православній Церкві України. Вони підготували Томос – грамоту, яка цю незалежність підтверджує.

Держава українська зробила все, що могла і зобов’язана була робити. Тепер колосальна відповідальність лягає на ієрархів українських церков – в мирі, злагоді, в дусі християнської любові та патріотизму провести собор, обрати предстоятеля, який поїде до Стамбулу і отримає Томос".

Раніше радник президента України, директор Національного інституту стратегічних досліджень Ростислав Павленко зазначав, що отримання томосу Україною — питання кількох тижнів. Також Павленко заявив, що Вселенський патріарх Варфоломій вручить томос про автокефалію обраному патріарху єдиної Української Церкви, а до того його текст не буде опублікований.

Глава Інформаційно-просвітницького відділу УПЦ (МП) архієпископ Климент (Вечеря) з цього приводу заявив російському агентству ТАСС: "Наша позиція не змінилася. Українська православна церква не братиме участі в цьому соборі, оскільки створення української автокефальної церкви не відповідає канонічним нормам".

Теги: