В ухвалі Синоду згадується про благословення Вселенського Патріарха провести 15 грудня 2018 р. Об’єднавчий Собор Православної Церкви в Україні. У свою чергу Синод УПЦ КП скликає напередодні, 13 грудня, в Києві Архієрейський Собор УПЦ КП.

Разом з цим патріарху Філарету та уповноваженим постійним членам Синоду доручено у взаємодії з представниками Вселенського Патріархату, УАПЦ, ієрархів Московського Патріархату в Україні, а також з представниками української держави, "продовжити підготовку Надзвичайного Об’єднавчого Собору 15 грудня 2018 р.".

Підкреслюється, що під час підготовки регламенту Об’єднавчого Собору "має бути враховано, що це є Архієрейський Собор єдиної помісної автокефальної Української Православної Церкви, тому право голосу повинні мати лише українські ієрархи – члени Собору. Присутність духовенства, чернецтва та мирян можлива лише без вирішального голосу. Участь делегатів від духовенства, чернецтва та мирян з правом вирішального голосу передбачає проведення Помісного Собору, представництво на якому можливе лише на основі рівності та пропорційності (в залежності від кількості парафій), що ускладнює процедуру скликання Собору, особливо у визначений строк".

Президія Собору, яка вестиме його роботу, також, на думку Синоду УПЦ КП, повинна включати представників від цих Церков, зокрема патріарха Філарета як предстоятеля УПЦ КП, а висунення кандидатур на предстоятеля об'єднаної Церкви повинно відбуватися за процедурою, що буде затверджена Собором і передбачатиме, що кожен кандидат повинен під час висунення отримати відкриту підтримку визначеного процедурою числа членів Собору. При цьому один член Собору може висловити підтримку лише одному кандидату; кількість кандидатур визначиться за підсумками процедури висунення.

В ухвалі Синоду УПЦ КП зазначено, що "підсумки спільної підготовчої роботи мають бути представлені на розгляд Архієрейського Собору УПЦ Київського Патріархату 13 грудня 2018 р., який прийматиме за ними рішення".

Також підтримано позицію патріарха Філарета, висловлену ним в офіційній заяві 19 листопада 2018 р., а саме: про те, чи погодиться Філарет очолити єдину Церкву, стане відомо вже на Об'єднавчому Соборі.

Синод УПЦ КП погодився "якщо це буде потрібно, на певний час відкласти прохання про визнання свого достоїнства Патріархату, зберігаючи це найменування у власних межах і для внутрішнього вжитку". За попередньою інформацією, томос про автокефалію буде надаватися Православній Церкві в Україні, яка буде мати статус митрополії.

Синод ще раз нагадав учасникам об’єднавчого процесу позицію, яку УПЦ Київського Патріархату раніше висловлював:

«Не бачимо ми ніякої перешкоди до єднання церковного і в тому, що зараз ієрархи Київського Патріархату та ієрархи інших православних юрисдикцій вживають одні й ті самі титули та діють на одній адміністративній території. Справді, за канонічними правилами в одному місті повинен бути лише один єпископ. Метою цього є уникнення подвійного підпорядкування релігійних громад та кліриків, які повинні мати лише одного правлячого архієрея.

Але сучасна практика показує, що більшість Помісних Церков дотримуються не стільки букви, скільки духу цього правила, особливо в Діаспорі.

Зараз кожен єпископ – як Київського Патріархату, так і двох інших православних юрисдикцій – має у своєму підпорядкуванні відповідні парафії і немає такого, щоби одна парафія підпорядковувалася двом ієрархам. Спаситель навчає нас: «Субота для людини а не людина для суботи» (Мк. 2:27). Вважаємо, що для досягнення єдності та збереження церковного миру і після об’єднання кожен архієрей надалі має очолювати єпархію, яка складатиметься з тих самих, дотепер підпорядкованих йому парафій, та зберігатиме засвоєний йому на момент об’єднання титул. А в майбутньому, протягом кількох десятиліть, звичайний поступовий процес церковного життя приведе до упорядкування територіальних меж єпархій згідно традиційного канонічного порядку».

Теги: