Філарет пояснив, що митрополита не шантажували, а "вмовляли" зняти свою кандидатуру. "Ніхто його не шантажував. Його вмовляли. Так. Для того, щоб зберегти єдність. Бо якби цієї єдності не було б, то не було би Собору", — сказав Філарет.

Він зазначив, що йому було нескладно зняти свою кандидатуру на пост предстоятеля Православної Церкви України, бо "мета моя – створити єдину в Україні православну церкву".

"І заради цієї мети, тобто заради єдиної Української православної церкви, я поступився цим. Бо якби я не поступився, ми не досягли б об’єднання і не отримали б томосу про автокефалію української церкви. І для мене важливо не своє положення, для мене було важливо мати в Україні єдину помісну православну церкву для того, щоб утвердити нашу державу", - наголосив він.

Філарет також пояснив, що перш за все виділяв у кандидатурі свого висуванця митрополита Епіфанія принциповість, освіту, непідкупність, організаційні здібності тощо.

"Я бачив постать, його здібності, які дозволяють йому бути предстоятелем. Бо я бачив це на прикладі академії. Київська академія – одна зі всіх духовних навчальних закладів, визнана державою. Інші духовні навчальні заклади і Московського патріархату, і наші не визнані. А академія, якою він керував, визнана. Це свідчить про те, що вміє, може. Якщо в цьому може, значить, може керувати і не тільки академією. Тепер взяти єпархію. Єпархія найбільша в Київському патріархаті – близько 500 парафій. Правда, він вже й отримав її великою, але розбудовував. І скарг ніяких не було ні від парафій, ні від духовенства. Це теж говорить про багато що", - зазначив Філарет.

За його словами, "навіть якщо не було б цього Об’єднуючого собору, я на майбутнє Київським патріархатом теж радив би архієреям мати орієнтир на нього".

Митрополит Михаїл (Зінкевич) був кандидатом на предстоятеля єдиної ПЦУ від УПЦ КП. Однак, коли він вийшов у другий тур голосування разом із митрополитом Переяславським і Білоцерківським Епіфанієм і митрополитом Вінницьким і Барським Симеоном, то зняв свою кандидатуру.

У коментарі "Громадському" митрополит Михаїл заявив, що на нього тиснули, аби він зняв свою кандидатуру на виборах. "Тиск полягав у тому, що патріарх Філарет поставив умову: якщо я не знімаю своєї кандидатури на предстоятеля, він не піде на собор", — пояснив митрополит Михаїл.

"Вони дослідили, що я переможу на виборах. А цього допустити не можна. Мусить перемогти Епіфаній", — пояснив Михаїл. За його словами, "патріарх Філарет казав, що якщо я не зніму своєї кандидатури, то він не розпустить Київський патріархат і з частиною єпископату, покине собор".

Крім того, у коментарі каналу "Перший канал соціальних новин" митрополит Михаїл заявляв, що його шантажували. "Ми стояли на межі нерозпуску. Я сказав делегатам, що мене шантажують, а це недемократично, що не було жодних аргументів на користь того, що я повинен зняти свою кандидатуру", — сказав Михаїл.

За його словами, він мав кілька зустрічей із президентом Петром Порошенко та патріархом Філаретом. Зрештою, після розмови з президентом Порошенком Михаїл, за його словами, взяв самовідвід "на користь єдиної української церкви".

Теги: