«Дивлячись на генеалогію нашого народу, ми можемо побачити, як Господь Бог упродовж віків вів наш народ до нашої особистої, національної, церковної повноти і зрілості. Можемо побачити, як в останні десятиліття дарував нам свободу, вільну і незалежну державу, як останніми днями начебто виконує свої обітниці нашому віруючому народові, нашій Київській Церкві», – сказав Святослав 6 січня, напередодні Різдва Христового, в Патріаршому соборі Воскресіння Христового під час проповіді до вірних.

«Сьогодні є історичний день для наших православних братів, з якими ми сьогодні разом радіємо. Господь є той, хто є альфою і омегою, джерелом і вершиною, вінцем нашої з вами історії», – додав предстоятель.

Під час щорічного різдвяного інтерв’ю для «5 каналу» Святослав сказав: «Вітаю братів православних з цією, без перебільшення, історичною подією, на яку чекало наше суспільство, зокрема православна спільнота, упродовж століть. І Церква-мати древнього Константинополя зробила крок назустріч своїм дітям в Україні».

На переконання Святослава, сьогодні українці ще не вповні розуміють, яке значення матиме ця подія на майбутнє. «Думаю, – сказав предстоятель УГКЦ, – ми вповні сьогодні ще не усвідомлюємо цього. Але те, що вона матиме значний вплив, це сьогодні є очевидним. Гадаю, тут уже можна добачити кілька вимірів цього впливу. Передусім – спадкоємці Київського християнства в Україні, православні та греко-католики, справді зможуть краще пізнати свою тотожність, ким ми є як діти нашої Київської Церкви. Ми зможемо відкрити правду про наше коріння... Ми не можемо змінити історії, але ми можемо збудувати майбутнє. І тому ось це визнання Церкви-матері, що її київська дочка дозріла для того, щоб бути самостійною автокефальною Церквою, передусім у православному контексті розуміння цього поняття, є дуже важливим. Це знак зрілості».

Глава УГКЦ відзначив, що це також гарна нагода нарешті вийти з внутрішньої ізоляції і заговорити потужним голосом до світового християнства. «І тут я сподіваюся, що УГКЦ і наша сестра Православна Церква України будемо разом одним голосом говорити правду про Україну, правду про наші болі і страждання», – додав він.

Також Святослав бачить в об’єднанні православних Церков України здатність України перемогти російського агресора. «Чому? Бо коли ми зростаємо у внутрішній єдності, – єдності, яка консолідує наш народ, усуває лінії роздорів, розколів, які є між нами, ми стаємо сильнішими. Наша християнська єдність може стати необхідною платформою для єдності народної, суспільної, єдності державної. І тоді, безперечно, ми зможемо протистояти всім зовнішнім силам, які намагаються знищити нашу церковну, національну тотожність, а також знищити нашу з вами державність – соборність українського народу, століття відновлення якої ми урочисто святкуватимемо цього року», – вважає Святослав.

Глава Української Греко-Католицької Церкви також не вважає, що єднання між УГКЦ і Православною Церквою України (ПЦУ) в перспективі є утопічним. «Навпаки, – сказав він, – це є гарна радісна перспектива. Тому що весь християнський світ, зокрема католицька і православна спільноти, шукають шляхів до єдності. На вселенському рівні відбувається діалог, аби цю єдність відновити. Передусім йдеться про євхаристійне сопричастя».

За його словами, не йдеться про відновлення якихось структур чи перепідчинення однієї Церкви іншій. «Найвищим знаком церковної єдності є Таїнство Євхаристії. Тому коли йдеться про пошук шляхів відновлення єдності між християнами, йдеться про відновлення єдності у вірі, а відтак у її вираженні в літургійному житті. Тому коли хтось розриває цю єдність, він розриває євхаристійне сопричастя. Як це сталося між Москвою і Константинополем, після рішення нашої Церкви-матері про надання автокефалії для Православної Церкви України», – додав глава УГКЦ.

Святослав відзначив, що вже є кілька рівнів щодо співпраці, про які домовилися з предстоятелем ПЦУ митрополитом Епіфанієм.

«Найперше, – розповів Святослав, – ми хочемо разом досліджувати спільну спадщину Київського християнства. Бо так історично сталося, що Греко-Католицька Церква часто в історії попадала під західні впливи, зокрема Латинської Церкви. Православна Церква попадала під впливи московські, тобто під впливи цієї славно чи сумнозвісної Никонівської реформи, яка виражається у певних обрядових моментах...».

З одного і другого боку, наголошує глава УГКЦ, треба шукати, що є Київського в сьогоднішньому житті. Це досліджувати і це відновлювати. За його словами, йдеться про розвиток богословської традиції, про розвиток душпастирського служіння. «Одна річ є об’єднання, а інша річ – єднання. У багатьох справах ми вже можемо єднатися», – наголосив архієрей.

Святослав висловив сподівання, що Православна Церква України, яка тепер отримуватиме міжнародне визнання, увійде у вселенський рух пошуку єдності Христової Церкви, який є сьогодні на вселенському рівні.

«З православного боку очолює цей процес Вселенський Патріарх, а з католицького боку – Римська апостольська столиця. До речі, після всіх намірів дати Православній Церкві України автокефалію, Москва вийшла з цього екуменічного діалогу… Гадаю, Українська Церква має активно до нього входити, активно долучатися до цього руху і тоді в Україні ми побачимо його реальні плоди. Бо, мабуть, ніхто, так як ми, – українці, так потребуємо вселенського єднання Церков», – сказав предстоятель УГКЦ.

Теги: