Про назрівання кризи можна судити із заяв митрополита Філарета, якого його оточення називає "почесним патріархом Православної Церкви України". Протягом останніх місяців він періодично нагадує, що має намір і далі займати лідерське місце в ПЦУ, яка отримала в січні 2019 р. від Константинополя томос про автокефалію.

Зокрема, 16 грудня 2018 р. під час проповіді у Володимирському соборі Києва Філарет сказав, що після обрання митрополита Епіфанія на Об'єднавчому Соборі ПЦУ предстоятелем цієї Церкви, він, Філарет, "залишається пожиттєво" патріархом і разом з предстоятелем ПЦУ керує ПЦУ. На думку Філарета, Епіфаній "буде представляти Церкву зовні до того, поки прийде час, коли нас визнають не як митрополію, а як Патріархат". Для цього, за його словами, потрібно остаточно об'єднатися з УПЦ (Московського Патріархату). А після об'єднання УПЦ (МП) з ПЦУ і визнання останньої Патріархатом він, Філарет, взагалі одноосібно буде представляти ПЦУ — тобто і зовні, і внутрішньо.

8 січня 2019 р. під час виступу у тому ж Володимирському соборі столиці Філарет продовжив свою думку: "Ми, дорогі браття і сестри, повинні розуміти, що процес утворення єдиної Помісної Автокефальної Незалежної Української Церкви не закінчився. Нам ще треба об’єднати ту частину української Церкви, яка знаходиться під омофором Московського Патріарха, ось з ними нам треба з’єднатися і створити одну українську Церкву, але не митрополію, як ми маємо сьогодні згідно із Томосом, а нам треба створити Патріархат, ми є Патріархат, але ми не визнаний Патріархат, а нам треба зробити так, щоб нас визнали Патріархатом, щоб на чолі визнаного Патріархату стояв не митрополит, а стояв Патріарх. І ми досягнемо цього, тому що наша Церква якщо об’єднається в одну – буде однією з найбільших Православних Церков, після Російської Церкви, а може і такою ж рівною як і Російська Церква. То хіба ми недостойні бути в статусі  Патріархату? Достойні. Але треба нам пройти ще цей шлях, як ми пройшли шлях до отримання Томосу про автокефалію, але в статусі митрополії".

Такі заяви вже викликали резонанс і запитання у церковному та громадському середовищі, обговорювались у соціальних експертних мережах.

Митрополит Макарій (Малетич), глава колишньої УАПЦ, на знак протесту проти небажання Філарета змиритися з новою ситуацією після об'єднання Церков і зняти патріарший куколь (головний убір), днями відмовився від пропозиції міського голови Львова Андрія Садового отримати звання почесного громадянина Львова разом із митрополитом Філаретом.

23 січня 2019 р. Філарету виповнюється 90 років, його ювілей відзначатимуть на державному рівні. Під час цих святкувань також слід очікувати вищезгаданих висловлювань Філарета.

12 січня 2019 р. єпископ Адріан (Кулик), ієрарх ПЦУ, який раніше поперемінно входив до складу УПЦ КП та УАПЦ, на запитання читача його сторінки у Фейсбуці щодо дати наступного зібрання єпископів ПЦУ, відповів: "Ше не відомо. Нам би пережити 23-тє січня. Почесний патріарх став у дуже деструктивну позу. Таке враження, ніби він хоче все зруйнувати, бо не по його "хотєлкам" виходить... Це внутрішня інформація. Хоча він озвучує своє бачення відкрито на проповідях і публічних виступах. Якщо хтось зможе знайти спіч на солеї у Михайлівському монастирі (ймовірно, тут помилка: Філарет виступав у Володимирському соборі — ред.) 8-го січня під час Різдвяного богослужіння, то все зрозуміє... Патріархат буде. 100%. Але не відразу. ПФ хоче патріархат вже і відразу. Але замовчує, що обрання патріарха не буде, бо патріарх вже є".

За цими даними випливає, що проект Філарета полягає у співкерівництві ПЦУ, прискореному проголошенні її Патріархотом, після чого Філарет може автоматично, без обрання, стати одноосібним очільником Церкви.

Єпископ Адріан погодився із запереченням читачів, що Філарета своїм патріархом обирав клір УПЦ КП, а не нова ПЦУ, "проте, у ПФ інший задум", написав архієрей і додав, що у виступі Філарета 8 січня "перші 7 хв була проповідь на тему Різдва, а решта 12 хвилин була проголошена програма партії, що робити і куди йти".

За словами владики Адріана, він оприлюднив свої застереження, оскільки вважає, що "мовчання під час того, як готується злочин, буде співучастю у злочині".

Свої побоювання щодо дій Філарета в інтерв'ю ВВС 11 січня висловив також архієпископ Памфільський Даниїл (Зелінський), екзарх Константинопольського патріарха в Україні: "Думаю, що владика Філарет мав і, можливо, досі має вплив на владику Епіфанія. Але думаю, що владиці Філарету прийшов час збагнути своє місце в історії розбудови ПЦУ. Він довів її до цього моменту. Якщо ж він зараз буде занадто багато втручатись в її адміністративний аспект, він може створити передумови, коли владиці Епіфанію буде дуже важко виконати свою місію предстоятеля церкви. Владика Філарет створив гніздо, в якому мав своїх пташенят, яких він виховував та плекав. Прийшов час пташенятам вилетіти з цього гнізда. Багато вилетіли і пішли служити на єпархії, але владика Епіфаній довший час лишався біля цього гнізда. Зараз йому дали шанс злетіти і він полетів, дайте йому можливість збудувати своє власне гніздо. Це все, що я прошу у Філарета, дайте можливість Епіфанію бути предстоятелем церкви! Будьте духовним дідусем, татом, радьте, але дайте можливість робити свою справу".

Продовжуючи цю думку, екзарх Константинопольського патріарха підкреслив: "Я думаю, владика Філарет зараз має шанс увійти в історію як один з будівничих помісної ПЦУ, як людина, яка протягом свого життя зробила величезну роботу і з великою честю і гідністю відійшла убік, ставши духовним дідусем цієї церкви. Або він має шанс зруйнувати все, про що говорить, що він будував усе своє життя. Вибір за ним".

Раніше, у грудні 2018 р., архімандрит Кирило (Говорун), один з обізнаних експертів у справі української автокефалії, неодноразово застерігав з приводу намагання представників УПЦ Київського Патріархату, які увійшли до ПЦУ, переглянути статут останньої. Якщо статут ПЦУ буде переглянуто, то томос про автокефалію також буде переглянуто Константинополем, заявляв архімандрит.

Слід зазначити, що на сьогоднішній день ще не створена керівна структура ПЦУ, синодальні органи. Дата проведення зібрання єпископів з цих питань також не відома. В мережі інтернет продовжують своє функціонування офіційні сайти вже неіснуючих УПЦ КП і УАПЦ. Зокрема, на сайті колишньої УПЦ КП Сerkva.info митрополита Філарета продовжують називати "Святійшим Патріархом Філаретом". Значна частина новин цього сайту також присвячена Філарету, а не предстоятелю ПЦУ митрополиту Епіфанію (Думенку).

Водночас 16 грудня 2018 р. у Фейсбуці створена сторінка "Православна Церква України" (автори невідомі). 6 січня 2019 р. на цій сторінці повідомлено про "відкриття веб-сторінки Православної Церкви України за адресою http://pomisna.info". Зауважується, що це "тимчасова версія. За кілька місяців буде повноцінна. Матеріали додаватимуться поступово". На анонсованому сайті висвітлюється діяльність митрополита Епіфанія як предстоятеля ПЦУ, проте сам сайт має некоректну назву — "Єдина помісна Українська Православна Церква" (офіційна назва об'єднаної Церкви — "Православна Церква України"). В контактах на сайті вказана адреса Михайлівського Златоверхого монастиря (вул. Трьохсвятительська, 8). При цьому невідомі якісь офіційні рішення ПЦУ, якими б оголошувалися офіційні веб-ресурси цієї конфесії.

Заслуговує на увагу і те, що протягом останнього часу митрополит Філарет у патріаршому куколі разом з президентом України Петром Порошенком презентує томос про автокефалію ПЦУ в різних регіонах країни (зокрема, у Рівному, Луцьку), про що регулярно інформує сайт колишньої УПЦ КП. Предстоятель самої ПЦУ — митрополит Епіфаній — в цих заходах участі не бере.

Такі події викликають в церковному колі розгубленість і дезорієнтацію, створюючи підгрунтя для вибуху гучного конфлікту в лавах ПЦУ з непередбачуваними наслідками.

Фото Facebook

Теги: