Відповідно до Статуту ПЦУ її предстоятель митрополит Епіфаній визначив склад Священного Синоду та скликав його перше засідання.

Статутом Православної Церкви України (розділ V) передбачено:

"1. Річний (постійний) Священний Синод складається з Митрополита Київського як Головуючого та дванадцяти єпархіальних архієреїв, що періодично призначаються Головуючим, відповідно до старшинства архієрейської хіротонії. Синодальний рік поділяється на два синодальні періоди, а саме зимовий (1 вересня – 28-29 лютого) та літній (1 березня – 31 серпня), половина членів річного (постійного) Священного Синоду змінюється кожного такого періоду. Термін повноважень кожного члену Синоду складає рік.

Примітка: На перехідний період до складу постійного (річного) Священного Синоду постійними членами включаються три колишні очільники церковних груп, що об’єднуються, а у випадку неучасті в Об’єднавчому Соборі очільника, постійним членом Синоду стає найстарший за архієрейською хіротонією представник церковної групи, що об’єднується.

2. Річний (постійний) Священний Синод скликається Митрополитом Київським, якому належить право головування".

Відповідно до цього митрополит Епіфаній визначив, що окрім постійних членів Синоду (колишнього патріарха УПЦ КП Філарета, митрополита Макарія та митрополита Симеона), до його складу включені: Димитрій, митрополит Львівський і Сокальський; Іоан, митрополит Черкаський і Чигиринський, Сергій, архієпископ Донецький і Маріупольський; Федір, архієпископ Полтавський і Кременчуцький; Іларіон, архієпископ Рівненський і Острозький; Євстратій, архієпископ Чернігівський і Ніжинський; Герман, архієпископ Чернівецький і Хотинський; Агапіт, архієпископ Вишгородський; Симеон, єпископ Дніпровський і Криворізький.

5 лютого 2019 р. у Митрополичому будинку при соборі святої Софії Київської під головуванням митрополита Київського і всієї України Епіфанія відбулося перше засідання Священного Синоду, в якому взяли участь всі його члени, окрім архієпископа Донецького і Маріупольського Сергія – ранком він був госпіталізований із загостренням серцево-судинного захворювання.

Під час засідання було затверджено титули архієреїв Церкви, встановлено порядок найменування єпархій. У разі, якщо ці найменування дублюються, єпархія іменується відповідно до подвійного титулу архієрея.

Визначено, що релігійні організації, які входили до складу кожної єпархії станом на 15 грудня 2018 р., залишаються у складі відповідної єпархії. Перехід духовенства і парафій між єпархіями помісної Церкви можливий лише на основі канонічних правил, тобто за згодою архієреїв обох єпархій, посвідченою відповідними документами.

Вирішено, що патріарх колишньої УПЦ КП Філарет продовжує керівництво Київською єпархією ПЦУ у складі парафій та монастирів м. Києва (за винятком Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря), які до 15 грудня 2018 р. перебували у його підпорядкуванні як патріарха Київського і всієї Руси-України.

Враховуючи особливе значення Михайлівського Золотоверхого монастиря м. Києва його намісник архієпископ Вишгородський Агапіт, прирівняний у правах до єпархіального архієрея.

Синод розглянув і ухвалив типовий статут Управління єпархії для єпархій помісної Церкви. Також було розглянуте організаційне питання Вінницької єпархії.

На пропозицію предстоятеля ПЦУ митрополит Вінницький і Барський Симеон був затверджений головним секретарем Священного Синоду.

У зв’язку з обранням ректора Київської православної богословської академії митрополита Епіфанія предстоятелем ПЦУ, на вакантну посаду було призначено дотеперішнього першого проректора протоієрея Олександра Трофимлюка. Також професор протоієрей О. Трофимлюк призначений головою Управління духовної освіти і богословської науки ПЦУ.

Головою Синодального управління військового духовенства затверджений митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан, а головою Управління соціального служіння і благодійності – архієпископ Донецький і Маріупольський Сергій.

Враховуючи особливу важливість напрямку розвитку зовнішніх церковних зв’язків, керівництво Управлінням зовнішніх церковних зв’язків залишене за предстоятелем.

З метою координації зусиль Церкви з допомоги жертвам порушення прав людини та особам, незаконно позбавленим волі, які знаходяться на окупованих територіях України та в Російській Федерації, було утворено "Православну місію допомоги жертвам порушення прав людини та особам, позбавленим волі". Головою Місії призначено архієпископа Сімферопольського і Кримського Климента.

Зазначається, що всі рішення були прийняті при повній згоді усіх членів Синоду.

Теги: