"Афонський Протат офіційно висловив свою позицію, коли відмовився направити делегацію у Київ. Це свідчення того, що Афон не дає втягувати себе в політичні ігри", - пише сайт УПЦ (МП) з посиланням на інтерв’ю агенції “Romfea” митрополита Волоколамського Іларіона (Алфеєва), керівника Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського Патріархату.

За словами владики Іларіона, на негативну відповідь Кіноту (Протату; виконавчий соборний орган управління Афона) вказує і те, що ігумени двох афонських монастирів, які прибули до Києва як представники Константинопольського Патріархату, не мали повноважень представляти святу гору Афон.

Між тим відомо, що ані Кінот, ані Надзвичайні збори настоятелів монастирів ніяких офіційних заяв про позицію святої гори Афон щодо Православної Церкви України не ухвалювали.

Як зазначав директор Міжнародного інституту афонської спадщини в Україні Сергій Шумило, "в результаті, обговоривши це питання, Священний Кінот Афону 28 січня вирішив не направляти делегацію до Києва і не надсилати вітань предстоятелю ПЦУ, й надалі утримуватись від підтримки сторін церковного конфлікту в Україні. Священний Кінот Афону постановив не втручатися в цей процес, заглибитись в молитву за Україну і очікувати, як вирішать це питання патріархи і предстоятелі помісних Православних Церков. У той же час Св. Кінот й надалі зберігає духовну єдність зі Вселенською Патріархією".

Цікаво, що на цей же коментар експерта додатково посилається у згаданій новині сайт УПЦ (МП), але в якості підтверждення "офіційної відмови патріарху Варфоломію у підтримці «ПЦУ»".

8 лютого, в день вихода новини на сайті УПЦ (МП), Сергій Шумило ще раз повідомив: "Наразі на Афоні немає одностайності щодо українського церковного питання. Оскільки мене постійно запитують, ще раз відзначу – є кілька монастирів, які підтримали рішення свого патріархату про надання томосу ПЦУ... Наразі кожен з монастирів приватним чином самостійно вирішує для себе, допускати до співслужіння представників ПЦУ, чи ні. Днями відбудеться чергове засідання Св. Кіноту, яке знову розгляне це питання... Окрім позицій «за» і «проти», значна частина монастирів налаштована триматись позиції нейтралітету і невтручання у це питання, очікуючи, якої згоди по ньому дійдуть Патріархи і Предстоятелі Помісних Православних Церков. Імовірно, поки що різні позиції серед різних монастирів зберігатимуться й надалі".

За даними грецьких ЗМІ, на засіданні 11 лютого Кінот зайняв таку ж позицію невтручання у питання визнання ПЦУ, при цьому була висловлена загальна підтримка Константинопольського Патріархату, до складу якого адміністративно-канонічно входить Афон. "Важливо зберегти єдність святих монастирів і спрямувати всім ясне послання про те, що нікому не дозволять використовувати Святу Гору. Афон існує для всіх", – цитує учасника засідання агентство Romfea.gr.

Коментуючи останнє засідання Кіноту, Сергій Чапнін, відповідальний редактор "Журналу Московської Патріархії" у 2009-2015 роках, який нині очолює співдружність на підтримку сучасної християнської культури "Артос", 12 лютого пише: "Битву за Афон РПЦ програла, але постає питання: а на що тут РПЦ взагалі розраховувала? Невже тільки на гроші, якими вона останні роки годувала Афон?... Ставлення до сучасної "російської духовності" на Афоні вкрай скептичне".

Отже, офіційної позиції Афона як окремої церковно-адміністративної одиниці щодо ставлення до ПЦУ немає. Делегація до Києва не була сформована саме через відсутність офіційної позиції святой гори, тому на інтронізацію предстоятеля ПЦУ поїхали ігумени окремих монастирів.

На сьогодні відомо, що один з ієрархів ПЦУ, єпископ Одеський і Балтський Павло і супроводжуючі його осіби відвідують Афон, де служать в монастирях, які визнають ПЦУ. Зокрема, владика Павло звершив богослужіння в монастирі Пантократор. Проте він не був запрошений до руського Пантелеїмоніва монастиря, який перебуває під впливом РПЦ, хоча хотів туди потрапити.

Фото freepng

Теги: