Розпочинаючи зустріч, заступник міністра внутрішніх справ пані Тетяна Ковальчук сказала: «Сьогодні ми розпочинаємо діалог за участі представників всіх релігійних організацій України. Наше суспільство проходить непростий шлях становлення. Питання релігії завжди було гарячою темою та приводом для розпалювання ворожнечі, провокацій та дестабілізацій. Я запевняю, що МВС та Нацполіція докладають максимум зусиль для збереження спокою на території релігійних громад». За її словами, Національна поліція України захищає інтереси кожної людини, незалежно від релігійної та конфесійної приналежності.

Заступник голови Відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ (МП) протоієрей Миколай Данилевич в своєму виступі заявив, що релігійна політика нинішньої влади не лише не принесла єдності, миру та спокою віруючим, а ще більше загострила релігійні суперечності в країні. Це, за його словами, виражається в захопленнях храмів, побитті віруючих, вигнанні з храмів православних громад, які змушені потім молитися та звершувати богослужіння в сільських хатах та інших пристосованих приміщеннях, тощо. Священик зазначив, що масштаби цієї проблеми вже вийшли на такий рівень, що робити вигляд, що нічого не відбувається та пояснювати це все «мирними переходами» вже є неможливим, що й стало причиною такої зустрічі. Про дану проблему слід говорити відкрито, без зайвої дипломатії, оскільки страждають тисячі людей. Інакше, якби в країні був спокій в цій сфері, то дана зустріч була б зайвою, зауважив представник УПЦ (МП).

Далі протоієрей Миколай Данилевич навів "конкретні приклади захоплень, втручання державних службовців в церковні справи, захоплення храмів та інших правопорушень". Було констатовано, що не завжди представники Національної поліції належно виконують свої обов’язки, "інколи пасивно споглядаючи за зрізанням замків на храмах УПЦ, захопленнями храмів УПЦ тощо". Разом з тим, як один з позитивних кроків цього силового відомства протоієрей Миколай відмітив опубліковане 28 січня 2019 року роз’яснення Нацполіції в Вінницькій області про те, що церковні рішення, які приймаються на зборах територіальних громад, є незаконними і не можуть бути виконаними. Цей крок Національної поліції став широко відомим у церковному середовищі України і на деякий час в окремих регіонах став певним запобіжником щодо радикальних дій проти храмів УПЦ. Однак, на сьогодні ситуація знову погіршилася, поділився своїми спостереженнями протоієрей Миколай.

Заступник голови Нацполіції Костянтин Бушуєв нагадав, що єдиним уповноваженим органом, що має право на застосування сили, є Національна поліція. «У своїй діяльності ми керуємося виключно положеннями законодавства. Жоден із випадків конфліктних ситуацій не залишиться поза нашою увагою. 140 тисяч працівників Нацполіції – це ті, хто несуть службу поблизу культових релігійних споруд. Ми не допустимо жодної ескалації конфліктів», – сказав він.

За словами Костянтина Бушуєва, на всій території держави зареєстровано 23 кримінальних провадження, пов’язаних із порушеннями в релігійній сфері. «Серед них: випадки хуліганства, підробки підписів під час голосування щодо переходу релігійних громад, порушення рівноправності громадян залежно від релігійних переконань, пошкодження релігійних споруд та перешкоджання релігійним обрядам», – зазначив заступник голови Нацполіції.

Єпископ Римсько-Католицької церкви в Україні Віталій Кривицький – головуючий у Всеукраїнській Раді Церков і релігійних організацій – подякував за можливість діалогу та наголосив, що релігія в жодному випадку не може бути інструментом впливу: ні в передвиборчий період, ані в будь-якій інший.

За результатами зустрічі між МВС та ВРЦІРО було домовлено про діалог та подальшу співпрацю.

Нагадаємо, що, за даними УПЦ (МП), монахиня Димитрія (Пасевич) зі Свято-Покровського монастиря села Вільха подала в Новоград-Волинське відділення ГУНП в Житомирській області заяву про нанесення їй тілесних ушкоджень під час "рейдерської атаки" на храм Різдва Пресвятої Богородиці в Баранівці. Монахиня виявилася мамою загиблого героя АТО. У ці ж дні у Вінниці, за даними прес-службу патрульної поліції, двоє п'яних прибічників УПЦ (МП) ногами вибивали двері храму, який перейшов до ПЦУ. Цими ж днями у селі Сусваль Володимир-Волинського району Волинської області жінка на Волині потрапила до лікарні після бійки за церкву - прихильник УПЦ (МП) штовхнув її в груди, повідомляє Zaxid.net. Водночас в УПЦ (МП) скаржаться, що поліція Тернопільщини не внесла дані про побиття своїх вірян у с. Гніздичне до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

17 березня митрополит Арсеній (Яковенко), намісник Святогірської Лаври (Донецька обл.), заявив на адресу прихильників ПЦУ, що "з крадених, захоплених церков до раю не потрапите".

Теги: