Зокрема Петро Порошенко звернув увагу на виклики, які нині стоять перед українським народом та державою, на стан міжконфесійних та державно-церковних стосунків, на питання підвищення рівня державної сімейної політики.

«Я, як Президент, як гарант конституційних прав, робитиму все можливе для того, щоб захистити релігійну свободу в Україні. Питання релігійної свободи має бути предметом нашої спільної діяльності», – сказав глава держави, додавши, що «насильство ніколи не може бути методом вирішення проблем».

Взявши слово, глава УПЦ (МП) митрополит Онуфрій подякував президенту за можливість зустрічі та прочитав текст, в якому йшлося про «захоплення храмів, втручання представників влади в церковні справи та інші правопорушення». Глава УПЦ (МП) попросив президента «дати вказівку місцевим чиновникам припинити штучне ініціювання зміни підлеглості [парафій]. Це припинить конфлікти серед людей».

Реагуючи на слова предстоятеля УПЦ (МП), президент сказав, що ані він, ані будь-яка обласна державна адміністрація не надсилала вказівок на місця щодо переведення храмів з однієї конфесії до іншої. Глава держави порадив в вищеописаних випадках звертатися до суду, а також запропонував митрополиту Онуфрію окрему зустріч, щоб обговорити ці кризові питання. У відповідь на це предстоятель УПЦ (МП) передав президенту список «захоплених храмів та опис інших фактів правопорушень». Президент дав доручення своїм помічникам вивчити ситуацію і відреагувати по кожному конкретному випадку.

Глава ПЦУ митрополит Епіфаній у своєму зверненні до глави держави і членів ВРЦіРО акцентував свою увагу на питаннях захисту й підтримки інституту сім’ї та подружжя. Владика зазначив, що місяць тому відбулася зустріч представників ВРЦіРО з прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом, на якій тема захисту сімей і дітей стала однією з ключових. Предстоятель ПЦУ наголосив, що оскільки 2019 р. Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій був проголошеним Роком сім’ї, то і релігійні діячі, і представники держави, і різні інституції громадянського суспільства мають поєднати зусилля, щоби сім’ї в Україні були міцними, заможними, а діти зростали щасливими.

Торкаючись особливих завдань, які стоять перед релігійною спільнотою, митрополит Епіфаній звернув увагу на збереження громадянського миру, єдності українського народу. На його переконання, об’єднана Українська Церква, яка на початку року отримала томос про свою автокефалію, відіграє у цій справі одну з ключових ролей і вже має певні успішні напрацювання.

Епіфаній подякував президенту за зустріч, зазначивши, що такі засідання позитивно впливають на релігійну ситуацію в державі. «Ми маємо незалежну Українську державу. Завдяки в тому числі  Вашим зусиллям ми усі зуміли зберегти державу, маємо таку потужну українську армію і єдину помісну Українську Православну Церкву. А на прикладі окупованих Росією територій Криму і Донбасу ми бачимо, як порушуються права людини, зокрема як православні українці зазнають там утисків, переслідувань. Черговим доказом цього може слугувати нещодавня подія, коли архієрея Православної Церкви України, архієпископа Сімферопольського і Кримського Климента, було беззаконно затримано російськими службами. Тож ми маємо цінувати свободу і незалежність та надалі разом працювати у їхньому захисті».

Також Епіфаній порушив питання військового капеланства, запропонувавши поглибити співпрацю військових священиків з українською армією: «Головною проблемою є те, що згідно нинішнього законодавства модель капеланського служіння полягає у включені капеланства до структури органів виховної роботи військових формувань України і його фактичній залежності від виховників». Він запропонував ухвалити відповідний законопроект, який би певною мірою підвищив статус капеланів в армії.

Глава УГКЦ верховний архієпископ Святослав  також подякував Президенту, що той у своєму слові згадав про релігійну свободу. «Релігійна свобода – головна цінність демократичного суспільства. І ми сьогодні справді втішаємося в нашій державі цією цінністю. Ми про це завжди говоримо в нашій міжнародній діяльності», – відзначив предстоятель УГКЦ.

Святослав зауважив, що Україна є багатоконфесійною державою. «Тому для нас так важливо, – наголосив він, – щоб наша держава зберегла свій світський характер і була рідним домом для всіх. І всі Церкви і релігійні організації мають абсолютно однакові права, але і обов’язки перед своєю державою, перед своїм народом і перед законом України».

За його словами, УГКЦ завжди хоче будувати партнерські відносини з державою, щоб разом працювати для спільного блага. «Ми різні, але нас об’єднує відчуття обов’язку перед нашим народом. І в цьому ми можемо бути прикладом для політиків, щоб ставити благо народу вище за вузькопартійні інтереси. Для нас релігійна свобода означає однакове ставлення з боку держави до всіх Церков і релігійних організацій. І водночас – партнерські відносини», – додав предстоятель.

Також глава УГКЦ зачепив тему можливого насильства під час виборів президента. «Нас хвилює, що є прояви агресії, ненависті, протистояння, які хтось хоче спроектувати в лоно українського суспільства. Але ті, яким найбільше довіряє сьогодні український народ, – армія, волонтери, церкви і релігійні організації – ми разом кажемо рішуче «ні» насильству», – наголосив Глава Церкви. «Бо інакше необхідних умов для чесних і справедливих, прозорих виборів не можна створити», – додав він. Насамкінець предстоятель УГКЦ закликав усіх громадян прийти на вибори і проголосувати.

Впродовж зустрічі кожен представник тої чи іншої конфесії мав змогу висловити своє бачення вирішення актуальних проблем сучасності, виступав з пропозиціями, обґрунтуваннями, зверненнями.

Усі члени ВРЦіРО під час зустрічі з президентом України підтвердили незмінне прагнення усіх сторін до порозуміння, співпраці та спільного служіння українському народові.

Президент Петро Порошенко подякував керівникам і представникам конфесій за проведену зустріч і попросив усіх посилити свої молитви, щоби не було допущено дестабілізації країни, а майбутні вибори відбулися справедливо, чесно і без конфліктів.

Теги: