У ЗМІ з’явилися копії запрошень на зустріч за підписом Філарета, зроблені на бланках Київського Патріархату, розпущеного ще у грудні перед Об’єднавчим Собором ПЦУ. Такі запрошення отримали майже всі єпископи ПЦУ, а деякі виклали документи у соцмережі. Філарет запрошує церковних високопосадовців на так звану братню бесіду. За інформацією ТСН, він збирає архієреїв, аби обговорити перспективи відновлення Київського Патріархату, який би Філарет волів сам очолити.

"Справа в тому, що Київський Патріархат не ліквідовано. Не ліквідовано... Це хочуть подати, що він ліквідований. Ліквідувати Київський Патріархат може той, хто його створив", - заявив Філарет у ексклюзивному інтерв’ю ТСН.

Проте у квітні 2019 р. в інтерв'ю "Радіо Свобода" Філарет говорив дещо інше: "Ми не задоволені статусом митрополії. Ми понад 25 років існуємо як патріархат. І народ обирав патріархів. Я – третій патріарх. А до мене був патріарх Володимир, патріарх Мстислав. Патріархи були! І тому для України ми є патріархат. А для зовнішнього світу, тобто для православного світу, ми є Київська митрополія". Він також зазначив, що "прийде час, коли все православ’я визнає українську церкву не митрополією, а патріархатом". Але станеться це, за його словами, лише тоді, коли вдасться об'єднати все українське православ’я, разом з УПЦ (МП), в одну церкву.

Крім того, Філарет неодноразово наполягав на тому, що в ПЦУ два керівника - він і митрополит Епіфаній.

Предстоятель Православної Церкви України митрополит Епіфаній повідомив, що його на  зустріч не запрошували. При цьому владика визнав, що конфлікт є – з Філаретом, який після розпуску Київського Патріархату є "почесним патріархом", з моменту утворення помісної Церкви вони жодного разу не правили службу разом.

На думку Епіфанія, навіть розмови про повернення у минуле – згубні для церкви, оскільки ведуть назад в ізоляцію. "Говорити зараз про якесь повернення недоречно. Ми повинні говорити про наше майбутнє, про нашу єдність. Тому що у майбутньому ми повинні ще багато зробити задля того, щоб ця церква була визнана з боку інших помісних православних церков. Якщо ми повертаємося у минуле – автоматично це шлях в нікуди, це шлях в ізоляцію, це повернення до того стану, у якому ми перебували до 11 жовтня, до відповідних рішень з боку Константинопольського патріархату", - наголосив глава ПЦУ.

Теги: