Цей документ підтримали представники 25 церков і релігійних організацій та 25 громадських організацій. Серед них Православна Церква України, Українська Греко-Католицька Церква, Римсько-Католицька Церква в Україні, Всеукраїнський Союз Церков євангельських християн –баптистів, Українська Церква християн віри євангельської, Церква адвентистів сьомого дня, Українська Християнська Євангельська Церква, Українська єпархія Вірменської Апостольської Церкви, Об’єднання іудейських релігійних організацій України, Релігійне об'єднання громад прогресивного іудаїзму України, Українська Лютеранська Церква, Українське Біблійне товариство, Духовні управління мусульман України, АР Крим і «Умма», Німецька євангелічно-лютеранська церква України, Асоціація християн-юристів України, Українська асоціація релігієзнавців, Громадська організація «Несторівський центр», Спільнота святого Егідія в Києві та багато інших, за винятком УПЦ (Московського Патріархату).

Підписанти звернулися до міжнародної спільноти та погодилися заснувати круглий стіл із релігійної свободи в Україні з метою подальшого розвитку діалогу та взаємодії.

“Окупація Криму призвела до численних порушень свободи релігії. Примусово запроваджене російське законодавство широко застосовується для переслідування релігійних громад та окремих віруючих. Так зване антиекстремістське законодавство Росії суперечить міжнародним стандартам і використовується  для безпідставних звинувачень та переслідувань  віруючих і релігійних громад”, – наголошується у резолюції.

Водночас на окупованих територіях Донбасу ситуація ще гірше – більшість релігійних громад просто припинили своє існування, а свобода думки, совісті та віросповідання відсутня як явище. Подекуди, подібно до часів радянського режиму, віруючі деяких конфесій змушені збиратися підпільно, щоб мати змогу для спільних молитов, вивчення основ віровчення та звершення релігійних обрядів. Десятки храмів, молитовних будинків і місць богослужіння були захоплені та наразі перебувають під контролем незаконних збройних формувань так званих «ДНР» і «ЛНР», підтримуваних Росією. Поширена практика викрадення, катування та позасудових страт священнослужителів та окремих віруючих більшості конфесій, за винятком Православної Церкви Московського Патріархату.

“Внаслідок свідомої політики терору з боку окупаційної влади, яка копіює судове свавілля та репресивні закони Росії, більшість духівництва разом зі своїми сім’ями виїхали з окупованого Донбасу”, – стверджують правозахисники і релігійні діячі України.

Ініціатори резолюції вимагають від Російської Федерації вжити заходів для деокупації українських територій Криму і Донбасу та припинення на них наступу на свободу релігії, а також негайно звільнити усіх громадян України, ув'язнених з мотивів сповідування своїх релігійних переконань, що є прямим порушенням статті 9 Європейської Конвенції з прав людини.

Крім цього, резолюція закликає країни-учасниці ООН ініціювати підготовку публічної доповіді про стан забезпечення свободи думки, совісті та віросповідання на окупованих Росією українських територіях Криму та Донбасу з тим, щоб представити її на спеціально організованих слуханнях в ООН, Раді Європи, ОБСЄ, ЄС та США.

Також ініціатори резолюції просять призначити спеціального представника ЄС з питань окупованих українських територій Криму та Донбасу для  здійснення постійного контролю за ситуацією з порушенням прав людини та періодичного публічного звітування Раді ЄС про стан справ.

Резолюцію підтримали 50 учасників Круглого столу з релігійної свободи в Україні, серед яких 25 церков і релігійних організацій та 25 правозахисних і інших громадських організацій.

Нагадаємо, що круглий стіл із релігійної свободи в Україні було засновано 16 квітня 2019 року в Києві учасниками першого засідання, які вирішили об’єднати зусилля релігійної спільноти та правозахисників, із залученням науковців і представників влади, у справі утвердження релігійної свободи та розбудови миру. Організаційне забезпечення діяльності круглого столу з релігійної свободи в Україні здійснює Інститут релігійної свободи (Київ) у партнерстві з Центром громадянських свобод за підтримки UCSJ.

Повний текст резолюції та список підписантів доступний за посиланнями:

    українською: ReligiousFreedom.in.ua/files/2019.04.16-Roundtable-Resolution-signed-UKR.pdf
    англійською: ReligiousFreedom.in.ua/files/2019.04.16-Roundtable-Resolution-signed-ENG.pdf
    російською: ReligiousFreedom.in.ua/files/2019.04.16-Roundtable-Resolution-signed-RUS.pdf

У прес-конференції, на який було оприлюднено резолюцію круглого столу з релігійної свободи в Україні, взяли участь:

    архієпископ Євстратій (Зоря), заступник голови Управління зовнішніх церковних зв’язків Православної Церкви України, представник при міжнародних Європейських інституціях;
    пастор Анатолій Козачок, перший заступник старшого єпископа Української Церкви християн віри євангельської;
    о. Олекса Петрів, керівник Департаменту зовнішніх зв'язків в Україні, митрофорний протоієрей Української Греко-Католицької Церкви;
    Геннадій Білорицький, представник Об’єднання іудейських релігійних організацій України, юридичний радник Головного Рабина м. Києва та України;
    шейх Рустам Гафурі, заступник муфтія Духовного управління мусульман України;
    Олександр Заєць, голова правління Інституту релігійної свободи, модератор Круглого столу з релігійної свободи в Україні;
    Олександра Матвійчук, голова правління Центру громадянських свобод;
    Євген Захаров, директор Харківської правозахисної групи;
    Ольга Скрипник, голова правління Кримської правозахисної групи.

Фото Facebook 


Теги: