У контексті розгляду головної теми владики заслухали доповідь «Аналіз актуального становища сім’ї в українському суспільстві», яку виголосила Леся Кука. Отець Василь Нестер, голова Комісії УГКЦ у справах родини, доповів про стан душпастирства сімей у Верховному архієпископстві, а подружжя Романа і Наталії Прокопівих із Руху християнських сімей розповіло про практичні аспекти діяльності прородинних церковних рухів. Завершився розгляд головної теми дискусією щодо перспективного плану душпастирства сімей, який представив о. Тарас Бабій, і прийняттям звернення Синоду з нагоди Року сім’ї в Україні.

Синод на цій сесії опрацьовував низку проєктів церковних документів. Зокрема, було розглянуто та прийнято на трирічний випробувальний термін Програму душпастирства покликань до богопосвяченого життя, яку представляв владика Михайло Бубній.

Проаналізовано та затверджено план діяльності Комісії душпастирства тверезості Києво-Галицького Верховного архієпископства УГКЦ, який представив о. Ігор Козанкевич, голова підкомісії «За тверезість життя». Рішенням Синоду цю підкомісію було реорганізовано на Комісію душпастирства тверезості Києво-Галицького Верховного архієпископства УГКЦ.

Синод також затвердив план формації вихователів семінарій (ректорів, віцеректорів, економів, префектів і духівників) і прийняв у першому читанні «Напрями підготовки кандидатів до священства в УГКЦ», які представив голова робочої групи з опрацювання цих документів о. Ігор Бойко.

Значну частину синодального часу владики присвятили розгляду злободенних питань душпастирського служіння в Україні. Єпископи докладно проаналізували події, які відбулися нещодавно у зв’язку з реконструкцією храму у смт Славське Львівської області. Узявши до уваги висновки дослідження, проведеного Єпархіальним управлінням Самбірсько-Дрогобицької єпархії, члени Синоду вирішили зробити належні висновки із цієї ситуації. Владики ствердили, що нищення пам’яток сакрального мистецтва в жодному разі не може бути виправданим. Синод висловився за неупереджене розслідування цього випадку як з боку світських органів, так і з боку церковної влади. Єпископи одностайно ствердили, що винні повинні бути покарані.

Як повідомляє прес-служба Самбірсько-Дрогобицької єпархії, події у Славському були проаналізовані під час засідання, яке відбулося 25 травня в Митрополичих палатах у Львові. У зустрічі взяли участь владика Ігор Возьняк, митрополит Львівський, владика Ярослав Приріз, правлячий єпископ Самбірсько-Дрогобицький, владика Григорій Комар, єпископ-помічник Самбірсько-Дрогобицької єпархії, владика Володимир Груца, єпископ-помічник Львівської архієпархії, інші священнослужителі, а також посадові особи Львівської обласної державної адміністрації та мистецтвознавці.

Учасники зустрічі проаналізували згадані події у Славському, відзначивши, що вони виходять далеко поза межі даної релігійної громади і є відображенням складніших процесів, які відбуваються в українському суспільстві. «Ієрархи зі зрозумінням вислухали занепокоєння представників мистецького середовища з приводу знищення розписів у Славському та зі свого боку наголосили, що подібні дії є прикладом неприпустимого ставлення до пам’яток сакрального мистецтва, яке не може бути жодним чином оправданим. При цьому присутні на зустрічі висловили сподівання, що подібні прикрі випадки не повинні стати приводом ігнорування та нівелювання вагомої ролі, яку відіграла Українська Греко-Католицька Церква впродовж історії українського народу, в тому числі і новітньої, у справі збереження, плекання та розвитку культури і сакрального мистецтва», – йдеться у повідомленні.

Учасники зустрічі також погодились у тому, що слід прикласти максимум зусиль, аби випадки нищення сакральних пам’яток не повторювались у майбутньому, та обмінялися думками стосовно можливих конкретних кроків у цьому напрямку. Було повідомлено, що управління Самбірсько-Дрогобицької єпархії розслідує подію у Славську, збираючи відповідні матеріали, аби дати їй належну оцінку у світлі церковного законодавства.

Синод зобов’язав духовенство УГКЦ неухильно дотримуватися вимог єпархіальних інструкцій про порядок планування будівництва, розпису, облаштування і збереження храмів та інших сакральних споруд богослужбового призначення. Також було вирішено провести в усіх єпархіях та екзархатах Києво-Галицького Верховного архієпископства УГКЦ просвітницькі семінари із залученням фахівців зі сфери охорони сакральної спадщини та створити єпархіальні (екзархальні) комісії сакрального мистецтва в разі їх відсутності.

Члени Синоду взяли до уваги повідомлення про Апостольський лист у формі «Моtu proprio» папи Римського  Франциска «Vos estis lux mundi» від 9 травня 2019 року щодо ефективних дій задля захисту неповнолітніх, зміст якого детально представив владика Теодор Мартинюк.

У контексті розгляду питання про діяльність структурних одиниць Верховного архієпископства загальний звіт склав отець Андрій Максимович, адміністратор Патріаршої курії УГКЦ, а про діяльність Комісії УГКЦ з міжконфесійних і міжрелігійних відносин детально доповів її голова – отець Ігор Шабан.

Розглядаючи загальні питання, члени Синоду заслухали звіт про місію і діяльність Українського католицького університету, який подав ректор УКУ отець Богдан Прах.

У цьому розділі було розглянуто також питання про загальноцерковне паломництво до Флоренції «Слідами київських митрополитів – Ісидора та Йосифа Сліпого», яке заплановано провести 14-15 вересня 2019 року. Про це доповів отець Володимир Волошин, пасторальний координатор для українців-католиків в Італії та парох української парафії Святого архистратига Михаїла у Флоренції.

Владики розглянули інформацію та прийняли відповідне рішення щодо перебування в юрисдикції українських Лицарів Колумба ікони Божої Матері, помічниці переслідуваних християн, написаної знаменитим іконописцем Фабріціо Діомеді, про яке доповіли Богдан Ковалів і отець Володимир Мальчин.

Крім того, члени Синоду проаналізували низку питань, пов’язаних із діяльністю руху «Віднова у Святому Дусі» в УГКЦ, які представив владика Дмитро Григорак.

Єпископи розглянули питання про виконання синодальної постанови щодо втілення в єпархіях та екзархатах Верховного архієпископства пасторальної моделі Католицької акції, яка базується на формації (вишколі) і апостоляті (служінні) мирян. Про це доповів отець Василь Білаш, голова Комісії у справах мирян УГКЦ.

Вісімдесят третю сесію Синоду єпископів Української Греко-Католицької Церкви вирішено провести в листопаді 2019 року.

Теги: