За даними "Української правди", на початок з'їзду на зборах не було жодного українського архієрея. Попередньо була інформація, що присутній митрополит Білгородський Іоасаф (Шибаєв), який живе і служить у Росії (має паспорт РФ). За даними BBC News Україна, з Росії на збори приїхали митрополит Білгородський і Обоянський Іоасаф (Шибаєв) та його вікарний єпископ Петро (Москальов). Відповідно до списку учасників собору, на нього має приїхати і єпископ Фалештський і Східно-Молдовський Філарет (Теодор Панку). У РФ та Молдові існують декілька православних парафій, які належали до УПЦ КП, ними керують саме ці ієрархи.

"Помісний собор не затверджує, а скасовує постанову архієрейського або так званого Помісного собору, оскільки це був не Помісний собор, а збір підписів архієреїв, одного священника і двох мирян про умовну ліквідацію УПЦ Київського патріархату на вимогу Вселенського Константинопольського патріарха Варфоломія", - йдеться у прийнятій постанові, яку цитує "Інтерфакс-Україна".

У документі стверджується, що УПЦ КП "зареєстрована державним органом і продовжує своє існування і діяльність". Її главою продовжує бути Філарет. Крім того, відповідно до прийнятої постанови, все майно і кошти, за версыэю зборів Філарета, також продовжують належати УПЦ КП.

Також Філарет заявив, що допускає існування трьох Православних Церков в Україні. "Тоді в Україні буде церква Московського патріархату, Православна церква в Україні, яка має томос (але томос обмежений, у підпорядкуванні Константинопольського патріархату), і буде існувати третя незалежна церква - Українська православна церква Київського патріархату", - сказав Філарет, якого цитує Dw.com, хоча відомо, що ПЦУ має повноцінну автокефалію і не підпорядковується Константинополю.

Філарет додав, що УПЦ КП не буде проти, якщо ПЦУ на чолі з Епіфанієм захоче об'єднатися з УПЦ КП.

Тим часом прес-служба ПЦУ опублікувала заяву, у якій проведення собору Філаретом названо грубим порушенням. "А рішення є від початку нікчемними у юридичному і канонічному значенні цього терміну, не породжують юридичних наслідків та не підлягають виконанню", йдеться в документі.

Крім того, прес-служба ПЦУ закликала Філарета "усвідомити всі згубні наслідки такого вчинку та припинити підрив єдності Церкви і єдності українського народу". Також в ПЦУ анонсували засідання Синоду на 24 червня, на якому “будуть ухвалені рішення, пов’язані з подіями, що відбулися”. Водночас член Синоду ПЦУ архієпископ Євстратій на брифінгу 20 червня зазначив, що під час запланованого Синоду церква зможе константувати факт виходу Філарета з ПЦУ.

Фото pravda.com.ua, BBC News Україна


Теги: