Такою ініціативою Франциск прагнув висловити свою близькість до цієї Східної католицької Церкви свого права (sui iuris). Разом із своїми співпрацівниками папа Франциск високо оцінив історію цієї Церкви, її духовну, літургійну, богословську та канонічну  традицію, її вірність сопричастю з папою Римським.

«Аналіз запропонованих тем відбувся в дусі взаємного слухання і супроводжувався молитвою, шукаючи  необхідні умови для того, щоб забезпечити розвиток та розквіт цієї Церкви у сучасному світі, — йдеться у Комунікаті за підсумками зустрічі папи Франциска з проводом УГКЦ. — Особливу увагу було присвячено душпастирській праці, євангелізаціному служінню, екуменізму, особливому покликанню Української греко-католицької церкви в контексті сучасних соціально-політичних викликів, особливо в умовах війни та гуманітарної кризи в Україні, а також її служіння в різних країнах світу. Було висловлено побажання, щоб методологія такого взаємообміну  продовжувалася в майбутньому з метою створення необхідних умов для гармонійного розвитку Українського греко-католицької Церкви, а також інших Східних католицьких церков  в їхній ідентичності та місії».

На завершення робочого візиту до Апостольської столиці архиєреї молилися за подячною літургією у прокатедральному соборі Святої Софії у Римі. Разом із главою УГКЦ верховним архієпископом Святославом співслужили владики Лаврентій Гуцуляк, архиєпископ і митрополит Вінніпезький, Ігор Возьняк, архиєпископ і митрополит Львівський, Володимир Ковбич, архиєпископ і митрополит Куритибський, Борис Ґудзя́к, архиєпископ і митрополит Філадельфійський, Діонісій Ляхович, апостольський візитатор для українців греко-католиків в Італії – та отці Луїс Касьяно, Атаназій Маквей і Андрій Солецький.

Глава УГКЦ згадав у своїй проповіді про спілкування з папою Франциском у рамках міждикастеріальної зустрічі у Ватикані. «Святіший Отець наголосив на значенні пророчих жестів сучасних християн, які вміють не лише говорити про любов, а й здатні її виявляти. Це дуже важливо зрозуміти молодим людям, бо інколи ми оцінюємо іншу людину по тому, що ми можемо від неї взяти. Такий погляд однієї людини на іншу є темним, а відтак все наше життя стає темним».

«Ми сьогодні живемо у світі темних очей. Сучасні війни, які ведуться у світі та в Україні, спровоковані людьми з темними очима і темними душами. Ці темні очі дивляться на нас, українців, з думкою про те, що вони можуть від нас забрати. Навіть більше – як можна нас забрати: нашу землю, наше життя, наше майбутнє. У таких обставинах, – наголосив Святослав, – краще запалити одну свічку, ніж нарікати на темряву».

Деталі зустрічі делегації УГКЦ з представниками Римської курії на чолі з папою Франциском не оприлюднені. Dw.com робить переказ виступу папи. За даними видання, він сказав, що на Донбасі ведеться гібридна війна, позначена печаттю пропагандистської брехні і маніпуляцій і супроводжується спробами "втягнути в справу і релігійний аспект".

Російські спостерігачі повідомляють, що папа у завуальованій формі висловив делегатам УГКЦ свої невдоволення: йому не подобається, що лідери українських греко-католиків часто коментують суспільно-політичні події, пов'язані з війною на Донбасі; не сприймають налагодження миру на Донбасі будь-якою ціною; відхиляються у бік національно-церковної автономії тощо.

Теги: