Новообраний президент країни Володимир Зеленський змінив традиційний формат проведеняння урочистостей з нагоди Дня Незалежності України. Вперше за багато років незалежності України державними і церковними інституціями не була передбачена урочиста молитва в Софії Київській за участю очільників держави і релігійних організацій. Тим не менш, такий захід відбувся стараннями Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО), Інституту релігійної свободи (Київ) та адміністрації Національного заповідника "Софія Київська". Найвищі державні посадовці проігнорували цей захід.

"Урочистості з нагоди святкування 28-ї річниці Незалежності України розпочалися о восьмій ранку з благословень главами церков і релігійних організацій, проголошених у присутності високопосадовців уряду, парламенту та інших органів влади, політиків і громадських активістів", — повідомляє сайт ВРЦіРО, щоправда, не повідомляється, хто з "високопосадовців уряду, парламенту та інших органів влади" прийшов на церемонію. На світлинах з події також вижко розрізнити, хто з державних посадовців був на молитві.

Релігійні діячі просили Бога про благословеннядля України та всього її народу, про мир, єдність і благополуччя співгромадян. Камерний хор «Київ» під керівництвом народного артиста України Миколи Гобдича виконав низку духовних гімнів.

Предстоятель Православної Церкви України митрополит Епіфаній звернувся з молитвою про народ України: “Ми люди Твої, Владико, i просимо за молитвами Пречистої Твоєї Матерi, та заступництвом всіх святих українського народу — дай нам єдність, зміцни в нас любов i надихни мудрістю, навчи прощати, щоби ми завжди i всюди прославляли пресвяте ім’я Твоє”.

Керівники держави і УПЦ (МП) вперше проігнорували молитву за Україну в Софії Київській

Глава Української Греко-Католицької Церкви верховний архієпископ Святослав наголосив: “Українська держава є єдиною на сьогодні гарантією, що наша гідність – народна, національна, громадська – може бути захищена”.

Головуючий у ВРЦіРО, єпископ Римсько-Католицької Церкви в Україні Віталій Кривицький, повідомив, що цього року захід «Благословення України» у соборі Софії Київської відбувся на найвищому рівні з метою духовної підтримки співгромадян, передусім захисників України та їхніх рідних. “Божа мудрість потрібна новому керівництву держави, кожному парламентарю та урядовцю у світлі багатьох викликів, які постали перед Українською державою”, – наголосив єпископ.

На переконання старшого єпископа Української Церкви християн віри євангельської Михайла Паночка, молитва є найціннішим даром, який даний людині для спілкування з Богом та виявлення сердечних бажань перед лицем всемогутнього Господа. “Молячи за Україну ми смиренно просимо Його про мир, добробут, достаток та богопізнання для кожного українця”, –  сказав він.

Президент Об’єднання іудейських релігійних організацій України рабин Яків Дов Блайх у своєму виступі наголосив на важливості збалансованого підходу у державно-конфесійних відносинах: “Ми повинні пам’ятати, що без Бога, без релігії та без віри ми нічого не можемо досягти. нам треба знайти золоту середину, щоб держава поважала релігію, щоб релігія поважала державу, щоб вони були партнерами у тому, що дозволяється Конституцією, і все це на благо розвитку нормального демократичного суспільства”.

У заході також взяли участь:

    керівник Церкви адвентистів сьомого дня в Україні Станіслав Носов;
    Єпископ Української єпархії Вірменської Апостольської Церкви Маркос Оганесян;
    Старший єпископ Української Християнської Євангельської Церкви Леонід Падун;
    Старший єпископ Української Вільної Церкви християн євангельської віри Василь Райчинець;
    Перший заступник голови Всеукраїнського Союзу Церков євангельських християн-баптистів Ігор Бандура;
    президент Українського Біблійного Товариства Григорій Комендант;
    імам Духовного управління мусульман України шейх Хасан Ахатов;
    пастор Німецької євангелічно-лютеранської церкви України Святослав Фехтел.

На сайті ВРЦіРО повідомляється, що "серед державних і політичних діячів у цей день до собору Софії Київської прийшли представники новообраної Верховної Ради, Уряду, Офісу Президента України", проте без конкретних імен і посад, з чого видно, що на заході були другорядні представники органів влади. На сайті президента, сайті парламенту і сайті уряду України, відсутня інформація про участь представників цих органів влади у молитві за Україну.

Так само вперше за багато років не брав участі у молитві за Україну в Софії Київській предстоятель УПЦ (Московського Патріархату). В переліку учасників заходу на сайті ВРЦіРО взагалі відсутні представники УПЦ (МП). На сайті УПЦ (МП) також відсутні будь-які повідомлення про участь її представників у цьому молебні. Зате у цей же день очільники УПЦ (МП) митрополит Онуфрій у супроводі своїх архієреїв, а також митрополит Філарет, який відокремлюється від ПЦУ і відновлює УПЦ КП, взяли участь разом з президентом Володимиром Зеленським у нецерковних заходах на майдані Незалежності.

Як зазначає сайт ВРЦіРО, "традиція благословення України главами українських церков і релігійних організацій перед початком офіційних державних заходів з нагоди Дня Незалежності продовжується в Україні понад двадцять років". Відтепер ця традиція була порушена.

Теги: