Посилаючись на слово глави УГКЦ верховного архієпископа Святослава на початку аудієнції, Франциск зазначив: «Ви підкреслили одну думку, яку ми не сміємо втратити: Синод, синодальність і Святий Дух»». За його словами, сьогодні існує небезпека хибно вважати, що синодальний шлях — це збирання думок, щоб потім зустрітися і досягнути якогось порозуміння. «Ні, Синод — це не парламент! Потрібно обговорювати справи, дискутувати, як це зазвичай відбувається, але це не парламент. Синод не означає дійти до якогось порозуміння, як у політиці: я тобі це, а ти мені оте. Ні! Синод не означає проводити соціологічні опитування, як дехто вважає, мовляв, замовимо в мирян опитування, щоб дізнатися, що маємо змінити. Ви повинні знати, що думають ваші миряни, але Синод — це не опитування, а щось інше».

Римський архиєрей наголосив, що «якщо нема Святого Духа, нема Синоду. Якщо нема Святого Духа, нема синодальності». Як також, «коли відсутня ідентичність Церкви». «А що є ідентичністю Церкви? — поставив запитання папа. — Святий Павло VI сказав виразно: покликанням Церкви є євангелізувати, ба більше, євангелізація є її ідентичністю».

Саме з таким духом Франциск побажав українським єпископам увійти в Синод – «з Духом Святим». «Моліться до Святого Духа… Ми хочемо перетворитися не на конгрегаційну, а на синодальну Церкву. Ідіть цим шляхом», — закликав папа Франциск.

Слід зазначити, що Російська Православна Церква періодично звинувачує греко-католиків у «прозелітизмі» в Україні. Очевидно, що нагадування папи Франциска про «покликання Церкви євангелізувати» є благословенням на відповідну місію греко-католиків в Україні.

Теги: