У доповіді "приймається до уваги, зокрема, заклик Асамблеї до Російської Федерації «дотримуватися всіх своїх зобов'язань з відповідних стандартів міжнародного права в якості держави, що окуповує»".

Документ фіксує численні порушення міжнародних зобов’язань Росії як країни-окупанта. Зазначається, що Росія порушує право на життя, свободу і безпеку зокрема тим, що уможливлює насильницькі зникнення людей: з березня 2014 року в Криму зникли 42 людини, 38 чоловіків та 4 жінки.

Також Росія порушує свободу думки, сумління, переконань та релігії тим, що не реєструє релігійні громади, які їй були не до вподоби. Зокрема, не змогли отримати легального статусу в Криму громади УПЦ Київського Патріархату, труднощі з реєстрацією мала Українська Греко-Католицька Церква, деякі священники змушенi були покинути Крим через погрози фізичної розправи.
 
Окремо доповідь генерального секретаря ООН відзначає переслідування російською владою прихильників мусульманських груп «Хізб ут-Тахрір» та «Таблігі-Джамаат», яких у Росії, на відміну від України, вважають терористичними та екстремістськими організаціями.

Право на збереження самобутності, культури і традицій Росія порушує тим, що вона «звузила простір для прояву української і кримськотатарської самобутності» в Криму. Росія утискає членів культурних організацій, зокрема чимало активістів громадської організації «Український культурний центр» через погрози були змушені покинути окупований півострів.
 
Також було запроваджено «повну заборону на діяльність кримськотатарського Меджлісу», незважаючи на постанову Міжнародного суду від 19 квітня 2019 року, в якому від Росії вимагалося «утриматися від запровадження заходів, що обмежують спроможність кримськотатарської спільноти зберігати свої представницькі інститути, включно з Меджлісом».

Росія також проводить «примусове виселення», що заборонено міжнародним правом, російські суди у 2017–2018 роках винесли постанову про виселення з території Криму майже тисячі осіб, із них 518 осіб — громадян України.

Враховуючи таку тривожну інформацію з окупованого півострова, генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш зробив відповідні рекомендації та висновки.  

«Я наполегливо закликаю уряд Російської Федерації ... забезпечити ефективне розслідування всіх тверджень про жорстоке поводження, тортури і насильницькі зникнення в Криму, а також забезпечити, щоб права на свободу вираження поглядів, мирних зібрань, асоціації, думки, совісті та релігії могли здійснюватися будь-якою особою або групою осіб в Криму без будь-якої дискримінації за будь-яких підстав», — говориться у звіті.

Росії та Україні він рекомендував спростити доступ у Крим нинішнім і колишнім жителям півострова, а також іноземним журналістам та правозахисникам.

Теги: