“Спільний метод  у дипломатії та екуменічному діалозі – це сам діалог”, – зазначив кардинал Паролін, наголосивши, що “цей метод не має жодної іншої альтернативи”.

Держсекретар Святого Престолу взяв участь у другій сесії робочих засідань зустрічі 12 вересня. У своїй доповіді він пояснив специфіку ватиканської дипломатії, яка “об’єднана з темою екуменізму саме через метод”, який, на його думку, має бути головним в обох сферах, – “діалог, який веде до зустрічі в правді та любові”. Чеснотою, яка має характеризувати екуменічний та дипломатичний діалог, є терпеливість. Доповідач процитував свого попередника кардинала Агостіно Казаролі, який визначив формулу дипломатичних відносин тоді ще з Радянським Союзом: “мучеництво терпеливості”.

У своїй доповіді кардинал Паролін поставив запитання: якою є роль Східних Католицьких Церков Європи в актуальній геополітичній конфігурації між екуменізмом та дипломатією? Щоб  відповісти на це запитання, вважає головний дипломат Апостольського престолу, потрібно взяти до уваги “особливість розташування самих Східних Церков”. “Майже всі вони знаходяться на території геополітичних напруг. Від Близького Сходу до Східної Європи та Індії Східні Католицькі Церкви разом з православними братами та іншими конфесіями живуть у небезпечних для християн зонах”.

Другим важливим елементом є історія Східних Церков. Кардинал Паролін зауважив “особливу любов Східних Церков слов’янського походження до Апостольського Престолу, яку вони засвідчили стражданнями та переслідуваннями, даруючи Церкві та світові найкращі свідчення мучеництва”.

Третім аспектом, який визначає роль Східних Церков у сучасних процесах екуменічного діалогу, є сама природа цих Церков: “Східні Католицькі Церкви є цінними в екуменічному діалозі саме через їхнє існування як зустрічі з Православними Церквами”. Кардинал Паролін назвав “утопічним чи навіть божевільним те, що в певних середовищах саме існування Східних Католицьких Церков трактується як перешкода в екуменічному діалозі”. На переконання Держсекретаря Апостольського Престолу, “Східні Католицькі Церкви є не лише багатством для усієї Католицької Церкви, але й незамінними, щоб вказати на правильні орієнтири для плідного екуменічного діалогу”.

Аналізуючи різні труднощі, з якими зіштовхуються Східні Католицькі Церкви на шляху екуменічного діалогу, кардинал Паролін наголосив, що вкрай необхідною є чеснота терпеливості, у чому “Східні Католицькі Церкви були, є і будуть для нас завжди матерями і вчителям”.

Нагадаємо, що протягом останніх років спікери РПЦ, в першу чергу глава Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського Патріархату митрополит Іларіон (Алфеєв), скаржаться Втикану на УГКЦ як перешкоду до православно-католицького діалогу.

Вітаючи учасників зустрічі, верховний архієпископ УГКЦ Святослав зазначив, що “тема екуменізму не є факультативною для Східних Католицьких Церков, вона є невід’ємною складовою нашої ідентичності. Ми, східні католицькі єпископи, відчуваємо, що тема екуменізму торкає глибин нашого буття”. Глава УГКЦ також констатував, що “на превеликий жаль, у сучасних екуменічних процесах роль Східних Католицьких Церков дуже часто заперечується, більше того, - заперечується саме право нашого існування”.

Святослав також розповів східним католицьким ієрархам про свою зустріч із папою Франциском у липні минулого року, на якій папа запропонував особисту підтримку в організації цьогорічної зустрічі для глибшого осмислення екуменічної місії Східних Католицьких Церков у Європі.

Доповідачами першої робочої сесії були кардинал Курт Кох, президент Папської ради сприяння єдності християн, та кардинал Леонардо Сандрі, префект Конгрегації для Східних Церков.

У своїй доповіді кардинал Кох говрив про моделі відновлення єдності Церкви, вказавши на “постійну необхідність формування екуменічної ментальності”. Він наголосив, що Східні Католицькі Церкви мають особливу місію в екуменічному діалозі, зокрема у стосунках із Православними Церквами. “І сам факт, що Східні Катлицькі Єпископи зібралися у Римі, щоб говорити про екуменічну місію їхніх Церков, вселяє оптимістичні сподівання щодо цього”, адже, як зазначив кардинал, це “належить до важливого обов’зку Церкви”.

Кардинал Сандрі виголосив доповідь на тему “Сучасна екуменічна місія Східних Католицьких Церков Європи”. Він, зокрема, вказав на розвиток Східних Католицьких Церков на теренах Європи, що значною мірою також пов’язано з еміграціюною присутність вірних цих Церков у різних європейських країнах.

Теги: