Прибувши  з офіційним візитом до Ватикану, патріарх Варфоломій на наступний день свого перебування зустрівся з верховним архієпископом УГКЦ Святославом, щоб обговорити ситуацію в Україні та екуменічні відносини між УГКЦ та ПЦУ. Зустріч розпочалася з обміну подарунками: глава УГКЦ подарував Вселенському патріарху факсимільне видання Галицького Євангелія 1144 року — найдавнішого з точно датованих слов’янських рукописних Євангелій. А Варфоломій подарував Святославу видання про осідок Константинопольського Патріархату та історичну марку, випущену на честь візиту папи Римського Венедикта XVI до Константинополя у 2006 році.

Під час розмови з патріархом Варфоломієм верховний архієпископ УГКЦ Святослав висловив сподівання та побажання, що «з наданням автокефалії екуменічний діалог з Православною Церквою України підніметься на якісно вищий рівень. Саме з цього історичного моменту проголошення автокефалії для ПЦУ головним співрозмовником в екуменічному діалозі для УГКЦ вже є не так Російська Православна Церква, а помісна Православна Церква в Україні».

Святослав, підсумовуючи Зустріч східних католицьких ієрархів Європи https://www.religion.in.ua/news/vazhlivo/44617-papa-francisk-gospod-zapituvatime-nas-ne-pro-yurisdikciyu-a-pro-lyubov.html, яка відбулася 12—14 вересня у Римі, наголосив: «Східні Католицькі Церкви здійснюють свій богословський внесок у традицію самої Католицької Церкви, допомагаючи їй повніше висловити свій вселенський вимір. Католицькість Церкви не може бути обмеженою лише її латинською традицією».

Щодо екуменічного діалогу з Православною Церквою, то «Східні Католицькі Церкви пропонують нові елементи в осмисленні примату Єпископа Рима та синодальності». «Водночас, Східні Католицькі Церкви, — наголосив Святослав під час розмови з патріархом Варфоломієм, — пропонують Римо-Католицькій Церкві нові форми здійснення Петрового служіння».

Глава УГКЦ також запропонував патріарху Варфоломію створити змішану комісію Православної Церкви та Східних Католицьких Церков, щоб «дати новий поштовх в екуменічному діалозі».

Константинопольський патріарх пояснив очільнику УГКЦ свої кроки щодо надання автокефалії Православній Церкві України та високо оцінив відкритість УГКЦ в екуменічному спілкуванні. Глава УГКЦ пригадав, що це вже їхня друга зустріч, і висловив радість з приводу того, що діти Київської Церкви пам‘ятають про те, що їхньою Церквою-матір'ю є Церква древнього Константинополя.

Теги: