На початку своєї доповіді на Соборі архієпископ Ієронім зазначив, що Постійний Священний Синод в екстреному порядку на достатній кількості своїх засідань розглядав цю тему, яку він передав компетентним Синодальним комісіям – комісії з догматичних і канонічних питань і комісії з міжправославних і міжхристиянських відносин, щоби вони спільно в належному порядку доповіли про неї Синоду.

13 серпня цього року згадані комісії представили їхній спільний висновок та інформаційну довідку під назвою «Питання канонічної юрисдикції священної Митрополії Києва». Комісії, сформулювавши п’ять основних канонічних тез, прийшли до наступного висновку: «На підставі всього вищенаведеного розглянувши тему автокефалії Церкви України з точки зору канонічної, але також і юридичної, благоговійно доповідаємо, що немає ніяких перешкод до визнання автокефальної Церкви України і повного прийняття і підтримки Вселенського Патріархату з боку Елладської Церкви».

Після цього архієпископ Ієронім зробив короткий огляд щодо інституту соборного управління і адміністративної організації Церкви, а також щодо інституту автокефалії. Він зазначив, що Церква України завжди залишалася в канонічній церковній юрисдикції Вселенського Патріархату, що означає безпідставність претензій на таку юрисдикцію з боку Московського Патріархату.

Нарешті архієпископ Ієронім, охарактеризувавши проголошення церковної автокефалії України як «надзвичайно корисне для Православної Церкви і цінне для зміцнення відносин двох автокефальних Православних Церков-Сестер, Росії і України», сказав: «У цьому дусі я пропоную визнання нашою Церквою Автокефальної Православної Церкви незалежної Республіки Україна».

Після цього відбувся діалог і висловлення позиції багатьма ієрархами. У підсумку Собор вирішив ратифікувати рішення засідання Постійного Священного Синоду і пропозицію архієпископа Афінського і всієї Еллади Ієроніма, а саме, визнати «канонічне право Вселенської Патріархії дарувати автокефалію», так само як і його привілей довершити від імені Церкви Греції все необхідне для встановлення зв‘язків з проголошеною в такий спосіб Автокефальною Церквою України.

У зв'язку з цим офіційний сайт ПЦУ цитує митрополита Епіфанія, главу ПЦУ: «Вдячний моєму брату у Христі, Главі Священного Синоду Церкви Греції Блаженнійшому Архієпископу Афінському і всієї Еллади Ієроніму та братам-архієреям, які сьогодні на засіданні Собору Ієрархів підтримали позицію та послідували канонічним та історичним рішенням Вселенського Патріархату, що відкриває можливість повноцінної взаємодії між двома нашими Помісними Автокефальними Церквами в усіх сферах. Грецію і Україну, два наших народи пов‘язують багато славних сторінок історії, дружби та співпраці. Встановлення повного євхаристійного єднання та офіційних відносин між Помісними Церквами Греції та України — ще одна сторінка, яка навіки буде вписана в нашу історію і наші серця! Вірю, що в недалекому майбутньому матиму радість відвідати близькі моєму серцю Афіни та особисто передати наші почуття любові й поваги Блаженнійшому Архієпископу Ієроніму, братам ієрархам і всій повноті Церкви Греції».

За повідомленням грецьких ЗМІ, понад 35 митрополитів взяли слово та розповіли про те, що на них чинили тиск з боку керівників РПЦ, перед яким вони не поступилися.

Заступник голови відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського Патріархату протоієрей Микола Балашов, вже заявив журналістам: "Оцінка наслідків цього рішення для відносин між Російською православною церквою і Елладською церквою буде дана Священним синодом Московського патріархату".

Водночас Сергій Чапнін, головний редактор російського альманаху «Дари» і колишній відповідальний редактор «Журналу Московської Патріархії», застерігає РПЦ від "розриву євхаристійного спілкування з Елладської Церквою". Він пише, що "розрив спілкування не може і не повинен ставати звичайною практикою в РПЦ".


Теги: