В міжнародному аеропорту ім. Джона Кеннеді м. Нью-Йорк, делегацію зустрів архієпископ Вселенської Патріархії в Америці владика Елпідофор.

17 жовтня митрополит Епіфаній та делегація розпочали свої відвідини Нью-Йорка з особливого місця – храму на честь святого Миколая Американської архієпископії Вселенського Патріархату, який розташований на території Всесвітнього торгового центру в Манхеттені. На сьогодні храм ще перебуває у стані будівництва. Попередній однойменний храм був зруйнований внаслідок гучного теракту 11 вересня 2001 року, коли південна та північна вежі Всесвітнього торгового центру зазнали нападу терористів. Ця церква – єдина будівля, яка не була частиною оригінального комплексу Всесвітнього торгового центру і яка була повністю знищена в результаті атак.

Предстоятель ПЦУ спільно з усією делегацією відвідали меморіальний комплекс та музей, які присвячені жертвам трагедії 11 вересня. Офіційно встановлено, що загинули понад 3 000 людей, серед них 12 українців. Імена загиблих увіковічені в пам’яті цілої країни та вписані на меморіальних дошках скорботи.

17 жовтня глава ПЦУ зустрівся з Володимиром Єльченком, постійним представником України при ООН, та Олексієм Голубовим, генеральним консулом України в Нью-Йорку. Українські дипломати привітали Православну Церкву України з рішенням Собору ієрархів Елладської Церкви про визнання автокефалії та початком євхаристійного єднання між двома Церквами. Під час зустрічі сторони обговорили актуальні виклики, які стоять перед Українською Церквою, зокрема спроби втручання Росії в процес становлення Православної Церкви України.

«Українські дипломати запевнили, що надаватимуть всебічне сприяння ініціативам Православної Церкви України на міжнародному рівні. Зі свого, боку ми розуміємо важливість внеску, який наші дипломати роблять щодня задля згуртування світової громадськості на захист України й задля стримування російського агресора, і молимося за них», – написав митрополит Епіфаній на своїй сторінці у Фейсбуці.

Також митрополит Епіфаній зустрівся з представниками Альянсу цивілізацій ООН – міжнародної організації, яка 15 років займається налагодженням міжнаціонального, міжкультурного та міжрелігійного діалогу. В зустрічі взяли участь верховний представник Альянсу Мігель Анхель Моратіно та представники офіційної делегації Православної Церкви України, а також долучився постійний представник України при ООН Володимир Єльченко.

Пан Моратіно привітав митрополита і Українську Церкву з важливими подіями у її житті, які відбулися протягом попереднього часу та сприяють її розвитку. «Для нас є честю та радістю вітати Вас, як Предстоятеля Православної Церкви України, в нашому офісі», – зазначив він.

Глава ПЦУ висловив подяку верховному представнику Альянсу та наголосив на його важливій ролі в розбудові міжконфесійної толерантності в світі.

Під час зустрічі сторони обговорили релігійну ситуацію в Україні, зокрема утиски, яких зазнають громади ПЦУ на тимчасово окупованих територіях. «Україна понад 300 років була в духовному рабстві. Сьогодні ми маємо незалежну автокефальну Українську Церкву. Проте на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також в Криму, зберігається складна ситуація з громадами ПЦУ, які діють підпільно або напівпідпільно під загрозою фізичної розправи чи навіть смерті, – зазначив предстоятель Православної Церкви України. – Ми порушуємо це питання на державному та міждержавному рівнях, бо право вільного вибору віросповідання є базовою свободою людей по всьому світу».

Пан Моратіно запевнив митрополита Епіфанія у наданні підтримки з боку Альянсу цивілізацій ООН, в тому числі консультування та сприяння в організації переговорних процесів на дипломатичному рівні, а також щодо ініціювання обговорень питань свободи віросповідання на тимчасово окупованих територіях України на заходах, організованих Альянсом, із залученням української сторони.

19 жовтня в Нью-Йорку відбулося урочисте зібрання Ордену святого апостола Андрія – архонтів Вселенського Патріархату в Америці, під час якого предстоятеля Православної Церкви України відзначено «Нагородою Афінагора з прав людини» («Athenagoras Human Rights Award») за 2019 р.

Ця нагорода була заснована у 1986 році Національною радою Ордена святого апостола Андрія – архонтів Вселенського Патріархату в Америці, її лауреати визначаються щорічно Комітетом з числа духовенства і мирян. Відзнака вручається особі або організації, яка «своїми діями, намірами і самовідданістю послідовно демонструє турботу про основні права та свободи віросповідання для всіх людей». Лауреатами цієї високої нагороди в різні роки були 39-й президент США Джиммі Картер, 41-й президент США Джордж Буш і його дружина Барбара Буш, лауреат Нобелівської премії миру Михайло Горбачов, Матір Тереза з Калькутти та інші.

«Ми вітаємо Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія з «2019 Athenagoras Human Rights» – нашою найвищою відзнакою. «Вручаючи цю нагороду, ми не тільки вшановуємо Його Блаженство, але разом із ним вшановуємо й 45 мільйонів людей побожного українського народу, їхню боротьбу за незалежність, самовизначення та їхнє найважливіше цьогорічне досягнення – Томос про автокефалію Православної Церкви України», – привітав митрополита національний командор Ордену Святого апостола Андрія – архонтів Вселенського Патріархату в Америці доктор Ентоні Лімберакіс. – «Говорячи словами Його Всесвятості Вселенського Патріарха Варфоломія, які Він сказав після підписання Томоса про автокефалію Православної Церкви України, “благочестивий український народ чекав цього благословенного дня протягом століть. І ось, повнота часу прийшла й до них. Так само, як і до інших багатьох православних людей, які, щоб насолоджуватися священним даром свободи, незалежності та самоврядування, мусили звільнитися від будь-якої зовнішньої залежності й втручання, що не давало їм плекати й поважали власну ідентичність” – воістину глибоке і влучне твердження Його Всесвятості».

Вселенський патріарх Варфоломій передав слова вітання митрополиту Епіфанію за допомогою відеозвернення, яке транслювали під час урочистої церемонії нагородження, де зазначив: «Ми переконані, що свобода і незалежність України є канонічним та легітимним наслідком прагнень її віруючих та громадян, які мають усі права на Церкву, яка відповідає їхньому духовному й культурному корінню. Дійсно, говорити про права людини є найбільш доречним саме у цьому конкретному випадку, тому Вселенський Патріархат відчував, що це була для нас і моральна відповідальність в тому числі – надання автокефалії благословенній та історичній Церкві України».

Одразу після церемонії вручення нагороди, яку провели архієпископ Америки Елпідофор та національний командор Ордену Святого апостола Андрія – архонтів Вселенського Патріархату в Америці доктор Ентоні Лімберакіс, глава ПЦУ звернувся до присутніх в залі:

"З почуттям щирої вдячності прийняв сьогодні в Нью-Йорку Athenagoras Human Rights Award. Прийняв її не як нагороду для мене особисто, а як відзнаку успіху праці тисяч і навіть мільйонів українських православних вірних на Батьківщині та в діаспорі. Бо Помісна Українська Православна Церква, 15-та у Диптиху Церков-Сестер, наймолодша за часом всеправославного проголошення, але давня і славна за своєю історією, є плодом праці, подвигу, молитов і боротьби багатьох поколінь нашого побожного народу, сотень ієрархів, багатьох тисяч священиків та мільйонів вірних.

Для мене велика честь прийняти нагороду, яка носить ім’я Патріарха Афінагора – видатного церковного і суспільного діяча ХХ століття, який був справжнім служителем єдності та канонічного порядку Вселенського Православ’я. Не лише честь, але і спонукання, і обов’язок – служити Богу, Церкві та дорученій мені пастві всіма моїми силами, як служив Патріарх Афінагор. Перед нашою Церквою та переді мною як Предстоятелем теж постало і будуть ще поставати багато викликів, але приклад Патріарха Афінагора відтепер особливо буде надихати мене.

Вірю, що настане день, коли всі без виключення Помісні Церкви послідують канонічному рішенню Вселенського Патріархату і визнають нашу Помісну Православну Церкву України рівноправною Церквою-Сестрою. Вірю, що у Константинополі – Новому Римі – відбудеться Всеправославний Собор, як його задумував і для якого багато попрацював Патріарх Афінагор. Вірю, що започаткована Святим і Великим Собором Православної Церкви на Криті справа буде продовжена і такі Собори стануть невід’ємною частиною церковного життя. Зараз це здається лише мрією… Але мрія нашого народу про свою автокефальну Помісну Церкву здійснилася. Тому я вірю, що і мрія про оновлення єдності всієї Повноти Православ’я може здійснитися. Для цього я, як Предстоятель Церкви України, буду працювати і закликаю до взаємодії та співпраці всіх!

І нехай нам допоможе Бог!".

Повний текст промови митрополита Епіфанія опубліковано на сайті ПЦУ.

На завершення урочистостей архієпископ Америки Елпідофор сказав: «Мій перший банкет з нагоди вручення Нагороди Афінагора з прав людини для мене є особливо значущим, оскільки він вшановує Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, а в його особі – всіх вірних новоствореної Православної Церкви України. Ця наймолодша із наших автокефальних Православних Церков є яскравим прикладом того, як борець за релігійну свободу та свободу совісті перебуває не лише в обіймах Пресвятої Богородиці та Великої Церкви Христової, але й активно наставляє та діє заради спасіння всіх вірних. Вітаючи Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, я хочу сказати, що Ви знаєте біль народження Церкви, але також Ви знаєте радість її приходу в світ. Далі на вас чекає довгий шлях розбудови, на якому ви можете повністю розраховувати на нашу підтримку. Будьте завжди такими розважливими та сердечними, щоби правдою служити Господу нашому Ісусу Христу і Святій Православній Церкві. Слава Україні!».

В церемонії нагородження також взяли участь архонти Вселенського Патріархату в Америці, американські, грецькі та українські дипломати, запрошене духовенство та меценати, представники української діаспори та члени офіційної делегації ПЦУ – загалом близько 700 осіб.

20 жовтня, у 18-ту неділю після П’ятидесятниці, предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній молився на ранній та очолив літургію у кафедральному храмі Грецької православної архієпископії Америки – соборі Святої Трійці (Archdiocesan Cathedral of the Holy Triniity), що знаходиться у Верхньому Іст-Сайді в Нью-Йорку. Цей собор був другим православним грецьким храмом, збудованим в Америці і першим – у Нью-Йорку.

Главі ПЦУ співслужили архієпископ Америки Елпідофор, митрополит УПЦ в США (Константинопольський Патріархат) Антоній, архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій, ієрархи Грецької архієпископії, духовенство. За богослужінням митрополит Епіфаній звершив дияконську хіротонію над іподияконом Георгієм Казулісом.

Наприкінці богослужіння до предстоятеля ПЦУ звернувся з вітальним словом архієпископ Америки Елпідофор та вручив митрополиту Епіфанію в подарунок архієрейський посох, промовивши символічні слова: «Пастирський посох нагадує, що пастух не лише пасе овець, але і оберігає отару від вовків».

У свою чергу Епіфаній звернувся до присутніх із словом привітання та подяки. «Сьогодні моє серце переповнене великою радістю, адже ми разом в цьому прекрасному кафедральному соборі звершили Божественну літургію. Саме в Трапезі Господній всі ми єднаємось навколо Христа. Ми вдячні Богові, що Господь сподобив нас цієї великої честі, і це стало можливим завдяки жертовному рішенню Його Всесвятості Патріарха Варфоломія. Цей рік справді є роком історичним для нашої Української Помісної Православної Церкви, тому ми вдячні нашій Матері-Церкві Константинопольській. Разом ми пройшли цей складний і тернистий шлях, який привів нас до цих рішень», – сказав Епіфаній.

Також він висловив подяку владиці Елпідофору та архонтам. «Ви стали першим, серед тих, які повірили, що Українська Церква здобуде автокефалію, і Ви цю віру передали іншим. Сьогодні ми маємо цю велику радість першого нашого тут співслужіння. Також я хочу висловити щиру подяку і глибоко шанованим Архонтам, які удостоїли нас такої великої честі – високої нагороди Патріарха Афінагора з прав людини», – сказав предстоятель ПЦУ.

Митрополит Епіфаній привітав новообраних архонтів, побажав їм сили і наснаги для подальшого захисту православної віри. На знак спільної молитви і спільної подяки предстоятель ПЦУ подарував архієпископу Америки Елпідофору панагію.

Крім того, цими днями в Нью-Йорку відбулася зустріч української громади з предстоятелем ПЦУ та прийняття на його честь, організовані Українським Інститутом Америки в співпраці з Українським конгресовим комітетом в Америці (УККА). Обидві організації є впливовими національними об‘єднаннями, які опікуються інтересами українців у США.

Зустріч та прийняття мали урочистий характер, до почесних гостей долучився архієпископ Америки Елпідофор, який виголосив коротке вітальне слово. Також на заході були присутні українські дипломати – Володимир Єльченко, постійний представник України при ООН, та Олексій Голубов, генеральний консул України в Нью-Йорку.

Слова вітання пролунали від імені Інституту та Комітету. Далі митрополит виголосив слово та відповів на низку питань. Предстоятель ПЦУ нагородив Український Інститут Америки грамотою з відзнакою, які передав президенту УІА Катерині Наливайко, а також вручив орден архістратига Михаїла I ступеня меценату Юрію Чопівському, члену Ради директорів Інституту.

У свою чергу від імені УІА митрополиту Епіфанію було вручено грамоту та знак почесного члена Інституту. Предстоятель висловив вдячність за організацію гостинного прийому та благословив усіх на плідну роботу. Урочисту частину заходу завершив нью-йоркський хор “Думка”, який є одним з символів української громади США та послом української культури в Америці, виконавши “Молитву за Україну” – «Боже великий, єдиний, нам Україну храни». Спілкування митрополита з громадою продовжилося під час прийняття.

Теги: