Предстоятелю ПЦУ співслужили єпископ Шумперкський Ісая (вікарій Оломоуцько-Брненської єпархії Церкви Чеських земель і Словаччини), митрополит Вінницький і Барський Симеон, митрополит Богородський Адріан, митрополит Львівський і Сокальський Димитрій, митрополит Луцький і Волинський Михаїл, митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан, архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір, архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій, архієпископ Вишгородський Агапіт, єпископ Васильківський Лаврентій, єпископ Білогородський Іоан, єпископ Шепетівський Адріан, єпископ Харківський і Богодухівський Митрофан, єпископ Запорізький і Мелітопольський Фотій, єпископ Одеський і Балтський Павло, екзарх Вселенського патріарха архімандрит Михаїл, братія монастиря та запрошене духовенство.

Ранком 21 листопада предстоятель ПЦУ у співслужінні єпископату звершив літургію у Свято-Михайлівському Золотоверхому соборі з нагоди престольного свята – дня пам’яті святого Архістратига Михаїла.

Коментуючи співслужіння ієрархів різних помісних Церков, релігієзнавець Ілля Бей зауважує: "Можна сказати, що ми входимо в епоху "гібридного" визнання ПЦУ: без особливих заяв, а просто за фактом співслужіння одного з архієреїв помісної Церкви. І якщо з боку Синоду до такого єпископу не буде використовуватися будь-які санкції, їх відсутність означатиме лише одне - Синод даної Помісної Церкви не вбачає у факті співслужіння свого архієрея з ПЦУ нічого крамольного, що, власне, і є визнанням".

Невдовзі стало відомо, що на сайті представництва Православної Церкви Чеських земель і Словаччини при Московському патріарху в Москві опублікувано російською мовою листа предстоятеля цієї Церкви єпископу Ісаї. В ньому зазначається: "Оскільки Священний Синод Православної Церкви Чеських Земель і Словаччини до теперішнього часу не визнав автокефалію Православної церкви України, змушений визнати Ваше «оповіщення» про участь в урочистостях в Києві проявом грубої зневаги до голови Священного Синоду і не шанобливості та не солідарності до інших членів Священного Синоду. Ви також, як і інші єпископи нашої Помісної Церкви, підписали рішення про нашу стриману позицію до того часу, поки в питаннях Українського розколу і автокефалії не буде прийнятий всеправославний консенсус". Глава Церкви Чеських земель і Словаччини закликає єпископа Ісаю переглянути свій намір взяти участь у святкуванні 21 листопада дня пам’яті святого архістратига Михаїла, інакше "Синод нашої Помісної Церкви буде діяти згідно зі священними канонами про порушення слухняності єпископа своєму митрополиту".

Втім, раніше, 27 жовтня, з благословіння єпископа Ісаї, клірик ПЦУ ієромонах Феодосій з Свято-Миколаївського чоловічого монастиря на Харківщині звершив літургію з нагоди святкування храмого свята в приході св. Ростислава Моравского Церкви Чеських земель і Словаччини у м. Зноймо (Чехія).

"Радість і щирі вітання від присутніх вірян українців Чехії, Словакії, які були присутні і українців заробітчан. Це дійсно було величне свято звершення служби Божої на українській мові в супроводі чудового словацького православного хору. Відбулася історична подія, перша служба Божа, відправлена священником Православної Церкви України (ПЦУ) в храмі Чеської Православної Церкви", – повідомив ієромонах Феодосій у Фейсбуці.

Теги: