29 листопада 2019 року офіційна делегація та паломники ПЦУ прибули на Фанар (район Стамбулу, де розташована резиденція Вселенського патріарха). З благословіння глави ПЦУ митрополита Епіфанія, його офіційний представник, заступник голови Управління зовнішніх церковних зв’язків архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій прибув до Вселенського Патріархату з нагоди свята на честь апостола Андрія Первозванного.

Владику супроводжував працівник Київської митрополії диякон Михаїл Омельян. Архієпископ передав вітання патріарху від предстоятеля ПЦУ і подарував видання про Українську Церкву.

У Вселенській Патріархії також з паломницьким візитом перебували духовенство та віряни Волинської єпархії ПЦУ на чолі з митрополитом Луцьким і Волинським Михаїлом.

Після зустрічі з патріархом делегація ПЦУ, а також паломники з Волині разом із митрополитом Михаїлом взяли участь у церемонії зустрічі патріарха Олександрійського і всієї Африки Феодора ІІ та у святковому вечірньому богослужінні в Патріаршому храмі святого Георгія на Фанарі.

Після завершення богослужіння владика Євстратій виголосив вітальне слово на адресу Олександрійського патріарха Феодора, у якому від глави ПЦУ склав подяку за співпрацю та визнання Української Церкви.

На пам’ять про першу спільну молитву патріарху Феодору ІІ паломники передали українську ікону святителя Луки Кримського, створену волинськими майстрами.

30 листопада, з нагоди свята на честь апостола Андрія Первозванного, архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій, ієрарх ПЦУ, співслужив Вселенському патріарху Варфоломію та патріарху Олександрійському і всієї Африки Феодору в Патріаршому храмі святого Георгія на Фанарі. Окрім цих ієрархів, під час літургії співслужив митрополит Константійський і Аммохостський Василій – ієрарх Православної Церкви Кіпру. У храмі також молилися паломники з Волинської єпархії на чолі з митрополитом Луцьким і Волинським Михаїлом, протоієрей Володимир Вакін, ректор Волинської православної богословської академії ПЦУ, також співслужив за літургією. У храмі був присутній представник Римсько-Католицької Церкви кардинал Курт Кох на чолі делегації цієї Церкви

Після завершення літургії патріарх Варфоломій висловив вдячність всім представникам помісних Церков. Він радо вітав й українську делегацію та побажав утвердження єдиної помісної Православної Церкви України.

1 грудня, у недільний день, в храмі святителя і чудотворця Миколая у Стамбулі, вперше українською мовою звершувалася літургія ієрархами Православної Церкви України: митрополитом Луцьким і Волинським Михаїлом та архієпископом Чернігівським і Ніжинським Євстратієм, у співслужінні архімандрита Харлампія, який опікується українською громадою в Стамбулі, протоієрея Володимира Вакіна, ректора Волинської православної богословської академії, та диякона Михайла Омельяна, старшого викладача Київської православної богословської академії. За богослужінням молилася українська громада Стамбула, а також представники української держави – заступник міністра закордонних справ Василь Боднар, посол у Туреччині Андрій Сибіга та генеральний консул у Стамбулі Олександр Гаман.

Звертаючись до присутніх після літургії, митрополит Михаїл подякував патріарху Варфоломію за велику турботу, яку він має про Україну, не лише надавши томос про автокефалію Української Церкви, але продовжуючи й далі трудиться для того, щоб Православна Церква України увійшла у повне спілкування з іншими помісними Церквами.

Архієпископ Євстратій зауважив, що день 1 грудня для українців є особливим, адже саме 1 грудня 1991 року вони як народ підтвердили своє прагнення жити у незалежній державі. У свою чергу, єпископ Галікарнасський Адріан від імені Вселенського патріарха привітав українську громаду Стамбула, яка перебуває під опікою патріарха Варфоломія та має можливість у цьому храмі святителя і чудотворця Миколая здійснювати богослужіння рідною мовою. «Український народ є дуже набожний і близький до Бога, і є честю для всіх нас те, що ми тут разом є вірними дітьми Вселенської Патріархії», – зазначив єпископ.

На завершення слово мав заступник міністра закордонних справ Василь Боднар, який відзначив, що тут у спільній молитві рідною мовою українці отримали ще одну нагоду відчути дух єднання, навіть живучи за кордоном.

Теги: