Як зазначає сайт УПЦ (МП), президент наголосив, що через три роки блокування зустрічі «Нормандської четвірки» з’явилася можливість розпочати діалог. Глава держави підкреслив, що йому важливо почути поради. «Тоді відчуватиму, що всі ми разом», – сказав він.


Предстоятель УПЦ (МП) митрополит Онуфрій підтримав мирні ініціативи. «Життя людини нічим не може бути виправдане або викуплене. Воно найдорожче в усьому світі. Те, що ви почали цю місію миротворчості, – ми вам за це вдячні й розуміємо, що це складний процес. Але його треба було почати – процес не може мати успіху, якщо хтось його не почне», – зазначив він, підкресливши, що питання необхідно вирішувати шляхом діалогу.

Представники Церков і релігійних організацій зазначили, що моляться за мир в Україні, та побажали президенту сили, терпіння й Божого благословіння на переговорах лідерів країн – учасниць Нормандського формату.

Глава ПЦУ митрополит Епіфаній у своєму слові наголосив: «Церкви мають великий потенціал, який потрібно використовувати у тих мирних ініціативах, які Ви зараз виявляєте щодо завершення цієї страшної війни. Ми молимося за мир – за справедливий мир в Україні».

Окремо було акцентовано увагу на неприпустимості переслідування вірян різних конфесій на окупованих територіях Донбасу та в анексованому Криму, а також судових рішень про ліквідацію культових споруд.

Предстоятель ПЦУ закликав посприяти у вирішенні ситуації щодо цих ганебних фактів утиску парафіян і незаконних судових рішень.

Глава УГКЦ побажав президенту України під час зустрічі у нормандському форматі сили сказати її учасникам «Let my people go». "Хочу побажати вам сили Мойсея, який міг сказати фараонові «Let my people go». Бо ніхто сьогодні так не зацікавлений, щоб настав мир в Україні, як самі українці. Росія має свої інтереси, багаті країни Заходу мають свої інтереси. Ми не можемо в тих перемовинах відступитися від свого бажання бути вільною, незалежною державою, яка обрала свій шлях розвитку. Ми гідні того, щоб інші народи, наші сусіди поважали наш вибір", - цитує Святослава сайт УГКЦ.

Глава УГКЦ зазначив, що сьогодні Україна є демократичною державою, де всі почуваються вільно – незалежно від віросповідання, і релігійна спільнота дорожить таким станом справ.

При цьому він сказав, що сьогодні є можливі два шляхи розвитку України: повернення до радянського минулого або розвиток задля розбудови європейської країни. Святослав пояснив, що УГКЦ проти повернення в минуле, бо під час панування радянського режиму УГКЦ була загнана в підпілля і якраз на ці дні припадає тридцята річниця зустрічі Горбачова з папою Іваном Павлом ІІ. Ця зустріч стала початком легалізації УГКЦ. Тому УГКЦ, за словами її предстоятеля, підтримує шлях України до європейської спільноти.

Глава УГКЦ побажав президенту мудрості та запевнив у підтримці в роботі на благо українців, зазначивши, що Церква і держава – це два партнери, які служать для добра одного і того ж народу. Тому, коли державна влада буде здійснювати кроки для кращого майбутнього громадян, то Церква завжди буде такі ініціативи підтримувати.

У першу чергу релігійні діячі запропонували главі держави доопрацювати законопроект № 0931 (прийнятий за основу парламентом минулого скликання) з метою "недопущення обмеження конституційних прав на свободу совісті та свободу вираження поглядів". Саме це спонукало Раду Церков ініціювати особисту зустріч з президентом. Напередодні ВРЦіРО спрямувала до президента України та керівництва парламенту звернення з проханням доопрацювати законопроект № 0931, поправки до якого з боку ВРЦіРО профільний парламентський комітет нещодавно відхилив.

"За будь-яких обставин і політичних змін свобода совісті та віросповідання, сім’я та прагнення до справедливості залишаються важливими цінностями всього українського народу. Саме тому громадська активність Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій найбільше зосереджена на цій проблематиці", - пояснив головуючий у ВРЦіРО єпископ Віталій Кривицький.

Також Всеукраїнська Рада Церков закликала президента Зеленського відмовитися від просування на державному рівні "гендерної ідеології", яка, на думку церковнослужителів, підміняє біологічні статі поняттям гендерної самоідентифікації та нав’язує одностатеві відносини. Зокрема, ВРЦіРО пропонує скасувати "ідеологічно заангажовану антидискримінаційну експертизу підручників і освітніх програм у МОН України, яка не передбачена законами України".

Слід зазначити, що словосполучення "гендерна ідеологія" не використовується у науковому обігу, фактично це неологізм, створений у церковній спільноті, яка часто некоректно ототожнює гендерні дослідження з захистом прав або інтересів ЛГБТ-спільноти.

Релігійні діячі вважають більш корисним для українського суспільства йти шляхом розвитку національного законодавства з протидії домашньому насильству, наслідуючи досвід інших країн Європи, які вирішили не ратифікувати Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульську Конвенцію).

Всеукраїнська Рада Церков також запропонувала, щоб уряд розробив і прийняв державну програму щодо підтримки сім’ї на період до 2025 року з відповідним фінансуванням. Йдеться про підготовку подружніх пар до сімейного життя, популяризацію відповідального батьківства, сприяння збереженню кожної вагітності, підтримку багатодітних сімей, створення міської інфраструктури для сімей із дітьми, закриття інтернатів і перехід на сімейні форми виховання сиріт і дітей, без батьківської опіки, тощо.

До того ж, ВРЦіРО закликала розробити законопроект, спрямований на впорядкування практики комерційного сурогатного материнства в Україні, яке наразі в деяких випадках знецінює гідність дитини до рівня товару.

"Лише через прямий і постійний діалог, через налагодження повсякденної взаємодії між владою і релігійною спільнотою можливо досягти суспільної злагоди та миру, подолати безліч соціальних проблем і наслідків російської агресії, а також сформувати збалансоване законодавство у сфері свободи совісті та вираження поглядів, сімейної політики та захисту суспільної моралі", – наголосив головуючий у ВРЦіРО.

Теги: