В межах цього проєкту журналісти зібрали з офіційних реєстрів інформацію про статки вищого духовенства трьох найвпливовіших в Україні Церков та систематизували її в єдиній базі даних.

Як зауважила на презентації 24 червня співавторка проєкту Євгенія Моторевська, 20 відсотків архієреїв РПЦ в Україні — це люди, які мають дуже значні статки, можуть володіти кількома тисячами квадратних метрів житлової нерухомості. Водночас інші 20 відсотків, за словами Моторевської, можуть взагалі нічого не мати у власності.

«Найскромнішою тут виглядає Православна церква України. Там тільки троє єпископів мають житлову нерухомість на понад 300 квадратів. Це кожен 19-й у середньому, який може таке майно мати», — зауважує журналістка.

Також журналісти дослідили, у кого немає нерухомості. Як виявилося, кожен п’ятий архієрей ПЦУ та УПЦ (МП) не має власного житла. В УГКЦ — це кожен третій.

Як зауважив священник ПЦУ отець Георгій Коваленко, відсутність нерухомості може свідчити про виконання архієреями, які мають статус монахів, обітниці відмовитись від особистого майна. «Коли людину постригають у ченці, вона дає три обітниці: безшлюбності, свідомої бідності й послуху церкві. Одна з обітниць передбачає відсутність власного майна», — зауважує отець Георгій. Але додає, обітниць цих дотримуються не всі.

Журналісти також вирахували, скільки в середньому припадає землі та нерухомості на одного представника вищого духовенства трьох найвпливовіших в Україні Церков. Так, один єпископ РПЦ в Україні в середньому володіє 230 квадратами нерухомості, УГКЦ — понад 190 квадратами, ПЦУ — майже 114 квадратами. Щодо землі, то єпископи УПЦ (МП) та ПЦУ в середньому мають по пів гектара землі. Єпископ УГКЦ — удвічі менше.

На думку директора Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрія Юраша, оприлюднені дані можуть бути не до кінця об’єктивними, адже майно, яке реально належить представникам вищого духовенства, можуть записувати на їхніх родичів чи інших людей.

В межах проєкту «Золото церкви» журналісти «Слідства.Інфо» дослідили понад 200 представників вищого духовенства трьох українських Церков, щоб перевірити, наскільки їхній спосіб життя відповідає тому, що декларує і чому вчить церква. Ці дані зібрано й систематизовано в єдиній базі даних за посиланням. Згодом, як зауважують автори проєкту, базу доповнять інформацією про бізнес, яким володіють представники вищого духовенства українських Церков.

«Слідство.Інфо» вже розповідало про статки церковнослужителів. Зокрема, на минулому тижні було опублікувано рейтинг найдорожчих автівок у священників УПЦ (МП). Також вони виявили цілий автопарк із автомобілей Mercedes та інших позашляховиків у родини настоятеля Свято-Іллінського храму УПЦ (МП) Віталія Косовського.

Теги: