З 26 до 30 вересня 2020 року в Свято-Успенській Унівській лаврі УГКЦ відбувається міжнародна наукова онлайн-конференція до 155-ліття від дня народження митрополита Андрея Шептицького. Захід проходить під патронатом глави УГКЦ.

Як зазначив предстоятель УГКЦ, насамперед митрополит Андрей є взірцем розуміння чужої відмінної культури та релігійної традиції. У роки страшної трагедії єврейського народу митрополит простягнув йому руку допомоги, незважаючи на смертельну загрозу та небезпеки. Він так зробив, бо його розуміння любові до ближнього не дозволяло вчинити інакше.


Святослав також відзначив, що в роки митрополита Шептицького Церква поширила свою діяльність на інші країни та континенти. «Це було зумовлено тим, – пояснив він, – що українські греко-католики через складні економічні та політичні обставини були змушені емігрувати. Митрополит Андрей обстоював право вірних мати власних священників та церковну ієрархію в державах, де вони оселилися. Українська ієрархія за кордоном вже впродовж століття несе духовну опіку і допомагає українцям зберігати власну культуру, мову, національну ідентичність. Це також відповідає прагненням Андрея Шептицького».

Також він відзначив, що митрополит вважав, що його Церква повинна приділяти багато уваги питанням освіти й культури, не тільки тому, що для його вірних у той час ці питання були болючими. «Освіта, культура та наука, на його думку, були вкрай важливими проявами величі й шляхетності народного духу, його особливого переживання і відчуття краси, добра та істини, котрі визначають всі інші види діяльності, наприклад економічну та політичну», – додав глава УГКЦ.

На його переконання, з плином часу дедалі глибше проглядається джерело мудрості та величі митрополита Андрея – його святе життя. Саме його духовність і аскетизм, глибокий особистий зв’язок із Богом у Дусі Святому, що підніс його до висот християнської містики, і були рушійною силою, початком і кінцевою метою кожного з вимірів його діяльності та служіння.

Кожен українець, незважаючи на соціальний статус, був для митрополита Андрея важливим, цінним, гідним уваги, наголосив верховний архиєпископ Святослав. УГКЦ сформувалася як інституція, котра дбає про духовні та дочасні інтереси кожного громадянина. Церква за часів митрополита, додав предстоятель, стала народною ще й тому, що, за задумом митрополита, оснувала своє проповідування слова Божого на українській мові та культурі.

«Часом наша Церква була змушена перебирати окремі функції держави для свого народу, який змагався за свою незалежність. УГКЦ сформувалася як інституція, котра дбає про духовні та дочасні інтереси кожного громадянина. Вона стала народною ще й тому, що, за задумом митрополита, оснувала своє проповідування слова Божого на українській мові та культурі», - підкреслив предстоятель УГКЦ.

Він відзначив, що в часи, коли в різних країнах Європи Церква слугувала гвинтиком державного механізму, УГКЦ під проводом Андрея Шептицького не перетворилася на інструмент чужої держави, а стала на бік пригнобленого і дискримінованого люду. «В історії УГКЦ митрополит Андрей був не просто визначною особистістю, він став її будівничим. Шептицький дав нашій Церкві нові на той час форму та спосіб проповіді Христового Євангелія. Його архипастирська діяльність протягом перших 44 років ХХ століття заклала фундаментальні засади, котрими до сьогодні керується наша греко-католицька спільнота - духовенство, монашество та миряни», - вважає глава УГКЦ.

Можна образно сказати, додав Святослав, що митрополит створив, виліпив, як скульптор, сучасне обличчя УГКЦ, її контури, характерні риси, визначив її місію в історії свого народу.

Греко-Католицька Церква в роки митрополита Андрея, сказав Святослав, набула свого обличчя, яке відрізняло її від інших Церков. Передусім вона утвердилася як Церква візантійської традиції, сопричасна з Апостольським престолом, Церква українського народу та української культурної спадщини, а також Церква, покликана служити порозумінню та діалогу.

Теги: