"Це майже перша нагода, коли я спілкуюсь з українськими друзями. Проте я завжди вважаю, що з кожною людиною на цій планеті розумово і емоційно ми однакові. У людей можуть бути різні досвіди. Ви, наприклад, були однією з республік СРСР. Я буддист, ми теж під впливом комуністів дуже довго жили, але це усе поверхневі відмінності. Коли народжуємось - ми всі однакові. Усі беремо життя із молоком матері, ми зростаємо на доброті наших матерів. На ракому рівні всі 7 млрд людей на землі однакові", - сказав далай-лама.

Далай-лама заявив, що останніми десятиліттями тісно спілкується з сучасними вченими і закликав до емоційної гігієни мозку, щоб зменшити кількість гніву, тривоги, страхів та збільшити мир і спокій.

У контексті пандемії далай-лама закликав згадати історію, коли хвороби то з’являлися, то зникали. Він подякував всім лікарям, які дбають про хворих і нагадав, що головне – не втрачати надії.

"Широко дивитись на речі: ми всі рано чи пізно маємо піти. Якщо ми занадто центровані на собі, то важче, якщо цілісно дивимось на усе - нас не так здивує смерть. Ми можемо просто приймати, що все що має початок - має кінець. Але що важливо - поки ви живі, ваше життя має бути наповнене смислом. Ми соціальні істоти і кожна людина може робити внесок, принаймні чимось сприяти загальному щастю. І тоді коли ви зробите останній подих - ви відчуватимете щастя, в останній момент у вас буде відчуття спокою. Коли хтось помирає, тоді друзям варто нагадувати про спокій розуму, про співпереживання", - додав він.

Він наголосив, що українці, які після розпаду СРСР з’явились як незалежна держава, зараз реалізовують свою свободу. І наостанок пожартував, що йому 86 років, тому у нього "не буде особливих проблем у наступні декілька десятиріч".

"Я тибетець, але більшу частину життя провів у Індії. Якщо я буду забагато уваги приділяти тому, що я тибетець, тоді психологічно ми будемо знаходити відмінності. Але ми всі люди. І оскільки я відчуваю єдність з 7 млрд людей: куди б я не поїхав, я завжди відчуваю єдність з людьми. Так сами і у вас: по-перше, ви люди, по-друге, ви європейці. Тепер ви реалізовуєте свою свободу", - наголосив він.

Теги: