Таким чином, фактично Кіпрська Церква стала четвертою, яка визнала ПЦУ як канонічну помісну Православну Церкву України. До цього ПЦУ визнали Константинопольська (Вселенська), Елладська і Олексадрійська Церкви.

Спостерігачі зазначають, что предстоятель Кіпрської Церкви не брав згоду у членів Синоду на офіційне поминання предстоятеля ПЦУ, але за статутом своєї Церкви він і не потребує таких попередніх дозволів від Синоду. Архієпископ Кіпрський Хризостом згодом заявив, що його рішення «послужить православ'ю і Кіпрській Церкві», додавши, що його самого цікавлять тільки інтереси православ'я. 

ЗМІ пишуть, що митрополит Лимасольский Афанасій, відомий своєю опозицією Кіпрському предстоятелю, покинув літургію до її закінчення, не дослуживши її до кінця.

Хризостом нагадав, що ще минулого року він повідомив Вселенського патріарха, що має намір дотримуватися нейтралітету. Попросивши дозволу у патріарха Константинопольського, архієпископ відвідав кількох предстоятелів Православних Церков, щоб поділитися з ними своїми думками. Він сказав, що, маючи великий досвід у всеправославних переговорах, чудово уявляв, як треба вирішити це питання. Однак стан його здоров'я заважав у повній мірі здійснити цей план. «Я повинен був зайняти якусь позицію», - сказав архієпископ. Він визнав, що синодали не знали про його вирішенні пом'янути митрополита Епіфанія, і з іронією відзначив дивовижне терпіння митрополита Лимассольского Афанасія, який виїхав з літургії не відразу після поминання, а через якийсь час. Сам Хризостом вважає, що всі предстоятелі помісних Православних Церков, крім патріарха РПЦ Кирила, визнають, що архієпископ вчинив правильно.

Якщо хтось із членів Синоду потребує екстреного засідання, архієпископ готовий його провести, бо очікує, що, нехай і не одноголосно, але більшість архієреїв його підтримають. «Моя позиція, може, не влаштовує конкретних людей, але вона служить Церкви», - цитують ЗМІ Хризостома.

Чотири митрополити церкви Кіпру вже заявили про незгоду з рішенням предстоятеля. Синод церкви Кіпру складається з 18 єпископів.

Керуючий справами УПЦ (МП) митрополит Бориспільський і Броварський Антоній, коментуючи подію, заявив: «По-перше, слід дочекатися офіційного підтвердження або спростування даних, поданих в ЗМІ. По-друге, якщо все ж ця інформація відповідає дійсності, то слід підкреслити — те, що відбулося не є позицією Кіпрської Православної Церкви, яку представляє тільки її Синод, а є всього лиш одноосібним рішенням однієї людини. Нехай і тієї, яка наділена владою Предстоятеля. По-третє, необхідно почекати реакції на подію інших єпископів Кіпрської Церкви та тільки на підставі цієї реакції формувати оцінку в відношення того, що сталося. По-четверте, слід констатувати продовження втручання інтересів політики й геополітики в справи Церкви…».

Як зазначає "Церквач", «на дорозі до визнання ПЦУ вже стоїть Румунська Православна Церква. У цьому визнанні румунів обмежує тільки епідемія COVID-19, яка ще триває».

Теги: