У березні ряд російських ЗМІ опублікував новини про нарколабораторію, нібито знайдену в петербурзькій квартирі єпископа Череповецького і Білозерського Флавіана (Митрофанова). Патріарх Кирило відсторонив Флавіана від служіння і відправив на поселення у віддалений Павло-Обнорський монастир. У квартирі єпископа пройшов обшук, у нього вилучили паспорти, кредитні карти, мобільні пристрої і 570 тис. рублів, його допитали, взяли змиви з волосся і нігтів на наявність наркотиків, але нічого не знайшли і відпустили. Потім до нього додому знов увірвалася з обшуком опергрупа ФСБ, побила єпископа, але нічого забороненого не знайшла і доставила його на допит в Управління ФСБ по Санкт-Петербургу і Ленінградської області. Склад злочину, що розслідується, за рік поповнився новими епізодами. Якщо в протоколі обшуку від грудня 2019-го значилося тільки виробництво і торгівля наркотиками, то в 2020-му до них додалися розкрадання грошових коштів і навіть організація замовного вбивства. 

Єпископ зв'язався з редакцією "Радіо Свобода" з Лондона, куди втік після чергового обшуку. Він стверджує, що став жертвою спецслужб за відмову співпрацювати з ФСБ і до наркотиків ніякого відношення не має. У розпорядженні редакції "Радіо Свобода" є протокол обшуку, а також лист від петербурзької колегії адвокатів "Юстум" до Вищого церковного суду РПЦ, де стверджується, що ніяких заборонених наркотичних і психотропних речовин в біологічних матеріалах Максима Митрофанова виявлено не було.

Як розповідає владика Флавіан, під час обшуку з ним намагався налагодити контакт оперуповноважений ФСБ лейтенант Красавін М.К. (це ім'я є в протоколі), який намагався завербувати єпископа, оскільки у того після роботи в Лондоні дуже багато знайомих, з якими він підтримує контакт: вони працюють в ООН, вхожі до кола деяких російських олігархів. "Я, порадившись з адвокатами, співпрацювати з ним відмовився", - сказав єпископ.

Співробітники ФСБ виявилися наполегливими, намагалися вийти на єпископа через його друзів в Петербурзі і підлеглих в Череповці, нарешті лейтенант Красавін прийшов до Флавіанові за фінальним відповіддю та отримав таку: "Я йому сказав, що з організацією, у якій руки по лікоть в крові російських священників і російських людей, я співпрацювати не буду. Навіть святі отці кажуть, що не треба вступати в діалог з бісом, бо ти програєш. А ця організація абсолютно бісівська. Прямо в обличчя йому так і сказав".

Флавіан також поїхав до Москви до митрополита Воскресенського Діонісія, керуючого справами Московської Патріархії. "Діонісій мені сказав: "А що ж ви не співпрацювали? Навіщо вам ці неприємності? Всі співпрацюють. Ось тепер пишіть прохання на спокій за станом здоров'я". І я написав", - розповідає Флавіан.

Це перший випадок переслідування російськими спецслужбами високопоставленого ієрарха РПЦ.

Флавіан закінчив Московську духовну академію зі ступенем кандидата богослов'я, має також світську освіту історика, тривалий час проживав у Лондоні, куди раніше емігрували його батьки. 

Одне із завдань, що стоїть перед будь-яким архієреєм, - підвищення доходів від церковної діяльності. "Я прийняв єпархію, де не було жодного монастиря, парафій було два десятка, священників стільки ж. Через п'ять років там було три діючих монастиря, 30 ченців [священників], причому монастирі активно відновлювалися. Кількість парафій зросла з 20 до 100, священників - до 75 ", - перераховує Флавіан свої заслуги.

Оофіційна церковна зарплата єпископа доходила до 1,5 мільйонів рублів на місяць, причому, як стверджує Флавіан, це нормальний дохід єпископа РПЦ. Гроші збираються паствою в якості пожертвувань або оплати релігійної продукції типу свічок, ікон, релігійної літератури, все це не обкладається ні ПДВ, ні доходом на прибуток, а служителі церкви не платять прибуткового податку або соціальних внесків. Півтора мільйона приходили єпископу на картку.

Патріарх Кирило став давати Флавіану політичні доручення. Єпископ став співголовою двосторонньої комісії по діалогу з Сиро-Яковитскою Православною Церквою (одна з шести Церков дохалкідонського сповідання). У 2018 році їздив до Лівану та Сирії у складі делегації, яка офіційно доставила в регіон гуманітарну допомогу, а неофіційно - гроші патріарху Антіохийскому Іоанну X, патріарху Антіохійської Православної Церкви, за те, щоб той виступив на боці Москви у питанні надання автокефалії Українській Церкві, передає "Радіо Свобода" розповідь Флавіана.

Слід зазначити, що в Україні гроші для Антіохійської Церкви збирала також УПЦ (МП). Вона передала Антіохійській Церкві допомоги на 2 млн грн.

На сьогодні Антіохійська Церква разом з Сербською залишаються провідними союзницями РПЦ щодо невизнання автокефалії ПЦУ.

Теги: