Не визнаний ані Ватиканом, ані ув’язненими ще в 1945 році єпископами УГКЦ, ані значною частиною духовенства, Львівський псевдособор ознаменував початок насильної ліквідації, життя у підпіллі і більш ніж сорокарічної боротьби греко-католиків за відродження своєї Церкви.

«Згадуємо дуже болючу подію в історії нашої Церкви ХХ століття: її насильницьку ліквідацію. Минає 75 років Львівського псевдособору, коли сталінський режим за допомогою зоркестрованої події задекларував, що наша Церква «самоліквідувалася». Ця історія до сьогодні має різні інтерпретації і не повністю досліджена», ‒ сказав у коментарі верховний архиєпископ УГКЦ Святослав.

Говорячи про мету відзначень, він пояснив, що «ми згадуємо для того, щоб запобігати». «Пам’ять про жертв Львівського псевдособору – це пам’ять, яка оздоровлює і лікує. З іншого боку – це пам’ять, яка запобігає. Якщо ми забудемо про ці події, то вони мають небезпеку повторитися з будь-якою Церквою, спільнотою чи людиною, яка відважиться стати проти системи і заявити світові і людям, ким вона є насправді. Зокрема, коли йдеться про людину, яка заявить світові, що вона вірить у Бога і хоче жити відповідно до традицій і віри своїх батьків. Тому ми пам’ятаємо, щоб запобігати, більше відкрити правду і цим лікувати наші рани», ‒ зазначив предстоятель УГКЦ.

Цього тижня, у дні підготовки і проведення Львівського «собору», відбуватимуться такі заходи:

3 березня о 16:00 на «Живому телебаченні» дивіться «Прямий ефір з Блаженніший Святославом». Його тема - Львівський «собор» 1946 року. Співрозмовником глави УГКЦ є д-р Олег Турій, директор Інституту історії Церкви Українського католицького університету (УКУ).

4 березня о 10:00 розпочнеться Міжнародна наукова конференція «”Львівський собор” 1946 року: історичні обставини та сучасні оцінки». Її організовують Інститут історії Церкви та Київський центр Українського католицького університету (УКУ). Прямий ефір можна дивитися на каналі «Живого ТБ» у ютубі і сторінці у фейсбуку.

5 березня об 11:00 у Національному музеї історії України в Другій світовій війні (вул. Лаврська, 27) відбудеться відкриття документальної виставки «Нічого таємного, що б не стало явним».

5 березня о 14:00 в Києві, на Контрактовій площі, відбудеться відкриття стендової експозиції «До світла Воскресіння крізь терни катакомб».

7 березня о 13:30 виставку виставки «Нічого таємного, що б не стало явним» представлять у Патріаршому соборі Воскресіння Христового УГКЦ (вул. Микільсько-Слобідська, 5).

Теги: