За його словами, донедавна більшість українського народу перебувала поза межами канонічної Православної Церкви.

"Вселенський патріархат вирішив це рішуче питання спочатку постановою Святого і Священного Синоду в жовтні 2018 року, прийнявши апеляції Філарета та Макарія. Ця постанова відкрила шлях до Собору, який зібрався в Свято-Софійському соборі в Києві 15 грудня 2018 року. Церква-Мати українського народу з радістю відгукнулася на численні петиції президентів, цивільної влади та навіть Ради вашої країни про надання Томосу автокефалії. І не забудьмо, що подібні прохання про «повну канонічну незалежність», а саме про автокефалію Православної Церкви України, вже були направлені українською ієрархією до покійного Московського Патріарха Олексія ІІ у листопаді 1991 року, хоча ці прохання до Московського патріархату не були канонічно направлені, оскільки лише Вселенський патріархат має право та відповідальність надавати автокефалію відповідно до східно-православної канонічної традиції та практики, – зазначається у вітанні.

"Вселенський патріархат завжди поспішав допомагати і підтримувати різні помісні Православні Церкви, коли вони стикаються з проблемами. Свободи в поділі немає, бо свобідно можна жити лише в єдності. Ця єдність Православ’я не оскаржена через відповідь Вселенського патріархату на прохання українського народу. Томос автокефалії був актом відповідальності з боку Матері Церкви перед мільйонами наших православних братів і сестер, які перебували поза Церквою. І, звичайно, це не був акт, продиктований зовнішніми силами чи геополітичними інтересами. Через два роки, ми з великим задоволенням бачимо, як нова Церква зростає під натхненим і стабільним керівництвом нашого Брата, Блаженнішого Митрополита Київського Епіфанія", – йдеться у вітанні.

"Надання автокефалії Православній Церкві України слід розглядати за межами певних особистостей і поза вузькими національними інтересами, як справжнє духовне лікарство. Сьогодні православний народ в Україні має хороший канонічний статус і може розділити спільну Чашу. Тепер, якщо деякі не сприймають цю реальність, вони повинні запитати себе, хто саме порушує єдність в Православній Церкві", – зазначив патріарх Варфолоиій.

Він з подякою відгукнувся на запрошення президента В. Зеленського відвідати у 2021 році Україну: "Ще раз вітаємо вас у Вселенському патріархаті, в цьому історичному Місті, молячись, щоб наш Господь продовжував благословляти вас у ваших дуже важливих обов’язках, і також благочестивий православний народ України, з яким ми з нетерпінням сподіваємося зустрітися під час нашого майбутнього офіційного візиту до вашої благословенної країни. Ми користуємось можливістю ще раз висловити нашу вдячність Президенту Володимиру Зеленському за тепле запрошення відвідати Україну з нагоди 30-ої річниці вашої незалежності, вдруге після нашого останнього візиту в 2008 році".

Теги: