Острів Імврос є батьківщиною патріарха Варфоломія. Тут у селі Агіос Теодорос він народився 29 лютого 1940 року, а 13 серпня 1961 року був рукоположений на диякона.

На початку свого візиту, дорогою до острова Імврос, митрополит Епіфаній та супроводжуючі його особи на запрошення митрополита Халкідонського Еммануїла відвідали офіційну резиденцію Халкідонської митрополії у районі Кадикьой міста Стамбула. Владика Еммануїл розповів про історію та сучасність митрополії та подякував предстоятелю ПЦУ за візит.

«Для нас велика духовна радість – відвідати місце проведення Четвертого Вселенського собору, а також митрополію, де нещодавно працювали видатні ієрархи Вселенського Патріархату – митрополит Мелітон та нинішній Патріарх Варфоломій. Бажаємо Вам, владико, допомоги Божої у служінні Церкві на цій кафедрі», — зазначив у розмові глава ПЦУ.

«Ми від серця вітаємо Вас, Предстоятеля Автокефальної Святійшої Православної Церкви України, в цих стінах і чекаємо на наш скорий візит до Вас, до України», — зазначив митрополит Еммануїл.

12 серпня 2021 р. митрополит Київський і всієї України Епіфаній у супроводі архієпископа Чернігівського і Ніжинського Євстратія, настоятеля храму Малої Софії протоієрея Петра Ландвитовича та диякона Андрія Сидора прибув паромом на о. Імврос. У порту їх з квітами зустріли митрополит Імвросу і Тенедосу Кирил, духовенство і почесні парафіяни.

Після цього предстоятель ПЦУ прибув до кафедрального храму митрополії, де відбулася традиційна урочиста зустріч та подячні молитва (Доксологія). Митрополит Кирил висловив радість з приводу візиту гостя з України – предстоятеля автокефальної Церкви, з метою відзначити на батьківщині Вселенського патріарха Варфоломія 60-ліття від дня його дияконської хіротонії.

У виголошеному грецькою мовою слові у відповідь митрополит Епіфаній подякував митрополиту Кирилу за запрошення і теплу зустріч та висловив духовну радість з приводу участі в молитві та літургії з нагоди ювілею першого серед предстоятелів Православних Церков.

Після молитви у резиденції Імвроської митрополії продовжилося дружнє спілкування. На пам‘ять про візит глава ПЦУ подарував владиці Кирилу панагію та книгу про життя Православної Церкви України.

Того ж дня митрополит Епіфаній у храмі святого Георгія в селі Агіос Теодорос на о. Імврос очолив хоростасію (служіння з предстоянням ієрарха у спеціальному місці, хоросі). Під час вечірнього богослужіння у вівтарі молилися Вселенський патріарх Варфоломій, Олександрійський Патріарх Феодор ІІ, а у храмі – представники предстоятеля Церкви Кіпру митрополит Кітійський Нектарій та предстоятеля Церкви Греції митрополит Маронії та Комотіні Пантелеймон, а також інші ієрархи.

Перед початком служби предстоятелів та інших почесних гостей зустріли співом народних грецьких пісень і вітаннями парафіяни храму та мешканці Імвроса. За чином богослужіння митрополит Епіфаній читав деякі його молитвослів‘я українською мовою.

Після завершення служби Вселенський патріарх висловив подяку всім, хто прибув розділити з ним радість ювілею, та нагадав, що саме цього дня, 12 серпня 1961 р. ввечері, він став ченцем і отримав ім‘я Варфоломій. Особливо патріарх подякував предстоятелям, які прибули на Імврос. Святковий вечір завершився на подвір’ї храму спілкуванням з громадою.

13 серпня вранці урочисту літургію з нагоди ювілею звершили Вселенський патріарх Варфоломій, патріарх Олександрійський і всієї Африки Феодор, митрополит Київський і всієї України Епіфаній. Їм співслужили представники предстоятелів Церкви Кіпру — митрополит Кітійський Нектарій — і Церкви Греції — митрополит Маронії та Комотіні Пантелеймон, а також генеральний секретар Синоду Вселенського Патріархату архімандрит Григорій та настоятель храму Малої Софії міста Києва протоієрей Петро Ландвитович.

Після завершення літургії предстоятель ПЦУ звернувся з вітальним словом, в якому зокрема зазначив: «60 років тому Ви стали дияконом – але хоча вже три десятиліття Ви є Архієпископом Константинополя – Нового Риму і Вселенським Патріархом, Ви залишаєтеся дияконом. Бо ще більше, ніж тоді, та в різний спосіб, з великою відповідальністю Ви служите і Церкві, яку безпосередньо очолюєте, і Помісним Церквам-Сестрам, і всім людям доброї волі. Тому і від себе особисто, і від Святої Автокефальної Православної Церкви України, сердечно вітаю Вашу Всесвятість з цим ювілеєм служіння та бажаю Вам його продовжувати і далі гідно працювати, як перший серед всіх нас, протягом наступних многих благословенних літ. Дякуємо Вам за гостинну зустріч у Вашому домі, у місці Вашого народження та зростання, і з великою радістю чекаємо на Ваш візит до України, який невдовзі розпочнеться».

На пам‘ять співслужіння та з нагоди ювілею предстоятель ПЦУ подарував Вселенському патріарху панагію та художнє зображення виноградної лози — символу Церкви, як виноградника Христового, виконане з бурштину.

Прозвучали також вітання Олександрійського патріарха Феодора, предстоятелів Церков Кіпру та Греції, зачитане було вітання від Румунського патріарха Даниїла.

Свої вітання виголосили мер міста та представники грецької громади острова. Завершилося богослужіння подячним словом патріарха Варфоломія та прийняттям від імені Імвроської митрополії.

Після святкових заходів предстоятель Православної Церкви України митрополит Епіфаній зустрівся з папою і патріархом Олександрійським і всієї Африки Феодором II. Глава ПЦУ подякував патріарху Феодору за братню любов і підтримку та на пам‘ять про співслужіння подарував набір панагій і книгу про становлення помісної Церкви України.

У відповідь папа і патріарх Феодор висловив підтримку справі розбудови ПЦУ. «Як другий і апостольський престол ми послідували рішенню Вселенського Патріархату, першого серед Предстоятелів, і рішуче підтримуємо Ваше Блаженство, як Предстоятеля, бажаючи Вам всіляких успіхів», – зазначив він.

На пам‘ять про співслужіння патріарх Феодор подарував предстоятелю ПЦУ панагію із зображенням втечі Святої Родини до Єгипту.

«Ми знаємо, що Україна зберігається у Вашому люблячому серці та завжди будемо раді прийняти Вас, Блаженнійший владико, у нас», – підкреслив Митрополит Епіфаній.

У зустрічі взяли участь супроводжуючі предстоятеля ПЦУ особи, а також митрополит Гвінейський Георгій, представник Олександрійського патріарха в Афінах.

Також 13 серпня ввечері на запрошення патріарха Варфоломія митрополит Київський і всієї України Епіфаній та супроводжуючі його особи відвідали батьківський дім патріарха у селі Агіос Теодорос на о. Імврос. Патріарх прийняв владику, розповів про історію своєї родини та показав музей, який він облаштував у приміщенні, де колись був магазин його батька. Також Варфоломій познайомив гостей з України з рідним братом, який прибув на святкування, та його родиною.

Предстоятель ПЦУ подарував патріарху Варфоломію український переклад його біографії, підготовленої дияконом Іоаном Хріссавгісом, який зробило видавництво «Дух і літера». Презентація цього видання відбулася 11 червня ц.р. у Митрополичому домі в Києві.

Завершився день концертом грецьких і турецьких народних та авторських пісень, який був організований на відкритому повітрі в одній з найвищих точок острова Імврос на честь патріаршого ювілею.

Теги: