«Ми не будемо обговорювати, який тип політичної системи повинні застосовувати в Афганістані. Це закон шаріату і це все», — заявив представник «Талібану» Вахедулла Хашимі.

Телеканал «Дом» звернувся до кількох експертів з проханням прокоментувати рішення талібів і роз'яснити, наскільки вони насправді відповідають принципам ісламського права.

Один з експертів — шейх Саід Ісмагілов, муфтій Духовного управління мусульман України «Умма», прокоментував ситуацію: «У шаріаті не існує обмежень, щоб жінки здобували освіту або працювали в тих галузях, у яких іслам дозволяє. [Заборона] не просто здобувати освіту, а виходити навіть на вулицю — такого в шаріаті не існує. Якщо ми подивимося на інші мусульманські країни, то жінки в них здобувають освіту, працюють, можуть обіймати високі посади, можуть займатися спортом і самореалізовуватися».

Голова правління правозахисної організації «Разом з законом», українська мусульманка Вікторія Нестеренко у програмі «5 запитань» телеканалу «Дом» повідомила: «Як я знаю зі слів моїх знайомих, ситуація в Афганістані лякає: люди не знають, як їм далі жити й що робити. Вони кажуть, що якось намагаються знайти вихід із ситуації, якось виїхати з країни, але, на жаль, не можуть цього зробити. Тому люди кажуть, що намагаються якось жити з цим, що вони повинні якось звикнути, але вони в підвішеному стані. Вони не розуміють політики, що її хоче запровадити „Талібан“…»

Зокрема, багато людей не можуть вилетіти з країни через відсутність віз і заборони на польоти, додала Нестеренко: «Вони (афганці. — Ред.) запам'ятали той негативний образ талібів, що склався у них 20–30 років тому. Те, що тепер відбувається — так, ситуація трохи інша, до кінця незрозуміла. Відповідно, багато хто хоче втекти, бо вони не готові до нових правил. Їх влаштовувала та політика й та влада, що була перед цим. Тому люди, що мають можливість утекти, звичайно, тікають звідти. Але не всі можуть це зробити, бо нема віз, нема перельотів».

Людей лякає і те, яка буде політика нової влади, адже таліби хочуть запровадити «закони шаріату».

«У кожній ісламській країні, в кожній державі тепер нема остаточних і точних законів шаріату. Бо в кожній країні є своє законодавство, основане як на шаріаті, так і на своїх якихось окремих законах. Ті закони, що тепер намагається запровадити „Талібан“ в Афганістані — вони до кінця ще незрозумілі, бо не кажуть офіційно, не роблять якісь заяви з приводу того, які буде запроваджено остаточні правила для людей. Отже, люди не знають, як їм поводитися в тій чи тій ситуації, вони бояться», — зазначила правозахисниця.

Теги: