Термін «Праведник народів світу» походить від поняття з єврейською традицією, яким в іудаїзмі позначають неєвреїв, які дотримуються основних законів, покладених на людство ( «7 Законів синів Ноя»).

У заході взяли участь 29 сімей з 11 областей України: приїхали нащадки Праведників з Київської, Житомирської, Івано-Франківської, Запорізької, Одеської, Миколаївської, Харківської, Вінницької, Кіровоградської, Черкаської і Дніпропетровської областей. Всього в З'їзді взяли участь понад 50 нащадків Праведників.

У перший, ознайомчий день з'їзду, 25 вересня, гості відвідали з автобусною екскурсією місто Дніпро, після чого відбулася вечеря-знайомство, де кожному делегату була надана можливість розповісти історію своєї родини, яка передається з покоління в покоління.

Програма другого дня, 26 вересня, була більш насичена. Після сніданку гості відвідали з екскурсією центр «Менора», а також синагогу «Золота Роза». У сукке, яка знаходиться у дворі синагоги, завдяки розповіді рабина Реувена Мільмана гості дізналися про значення свята Суккот і спробували медовий пиріг «лейках».

Потім гості відвідали Музей «Пам'ять єврейського народу і Голокост в Україні».

Далі розпочалася урочиста частина З'їзду, яку відкрив рабин Дніпра і регіону Шмуель Камінецький. Рабин розповів, що євреї дуже цінують вчинки Праведників народів світу. Шмуель Камінецький пояснив, що у людей, які ризикують своїм життям заради справедливості і порятунку інших, особлива душа. Рабин висловив свою глибоку вдячність і вдячність Праведників і їх нащадкам. За його словами, за цей вчинок Всевишній благословив їх сім'ї на кілька поколінь вперед.

Рабин Шмуель Камінецький завершив свою промову тим, що свято Суккот - це свято об'єднання. Тому приїзд нащадків Праведників народів світу в Дніпро саме в цей період є дуже символічним.

Примітно, що спочатку на З'їзд висловив готовність приїхати 91-річний Праведник України Анатолій Соколовський, син Праведника народів світу Дмитра Соколовського. Але перед від'їздом стало зрозуміло, що Анатолій станом здоров'я не зможе приїхати. Тому після виступу рабина Камінецького делегатам З'їзду показали вітальне відеозвернення від Праведника України, в якому Анатолій побажав благословень від Всевишнього для єврейського та українського народів.

Потім з привітальною промовою виступила Наталія Хазан, радник голови Дніпропетровської обласної ради з питань культури. Потім слово надали Ігорю Щупаку, кандидату історичних наук, директору Музею «Пам'ять єврейського народу і Голокост в Україні» та Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума».

Основна частина урочистого заходу складалася з вручення подарунків делегатам З'їзду. В цей час зачитувалися короткі історії спасіння, які підготували співорганізатори. У тому числі кандидати історичних наук Ірина Радченко та Олена Іщенко.

З промовою виступила президент-засновник Харківського музею Голокосту Лариса Воловик. За результатами її роботи після подачі документів в Яд ва-Шем понад 50 осіб були визнані Праведниками народів світу.

З вітальною промовою виступили Павло Козленко, директор Одеського музею Голокосту, і Тетяна Ковальова, керівник програми «Праведники» в Одеській асоціації євреїв - в'язнів гетто і нацистських концтаборів. Делегація з Одеси стала найчисленнішою на З'їзді.

Організатором заходу виступила Об'єднана єврейська громада України за підтримки Єврейської громади Дніпра і особисто рабина Шмуеля Камінецького, а співорганізаторами стали Музей «Пам'ять єврейського народу і Голокост в Україні», Український інститут вивчення Голокосту «Ткума», Одеський музей Голокосту, Одеська асоціація євреїв - в'язнів гетто і нацистських концтаборів, Харківський музей Голокосту.

На заході були присутні представники міської ради та вчені з Дніпровського національного університету. Модерував захід операційний директор ОЄГУ (Об'єднана єврейська громада України) Віталій Камозін. Керівник ОЄГУ Міхаель Ткач не зміг бути присутнім на З'їзді за станом здоров'я - він передав учасникам З'їзду подяку і найкращі побажання, висловивши надію, що такі з'їзди стануть регулярними.

Під час З'їзду була виконана основна мета: вшанувати пам'ять про Праведників і об'єднати їх нащадків в одну велику родину. За даними меморіального комплексу історії Голокосту Яд ва-Шем в Україні станом на 2021 рік визнано 2 673 Праведника народів світу. Всього в світі - 27 921 Праведник з 44 країн.


Теги: