Передача Київської митрополії під владу Московського Патріархату в XVII столітті була здійснена під тиском, заявив Варфоломій. "Різка реакція Московського Патріархату викликана тим, що через століття Константинопольська Мати-Церква відновлює справедливість у Києві", - зазначив Варфоломій у бесіді з виданням, присвяченій до 30-річчя його перебування на патріаршому престолі.

"Мого попередника Діонісія IV змусили підписати цей лист про передачу", - вказав патріарх. Інший патріарх Ієремія, за словами Варфолемія, був навіть ув’язнений в Москві через патріарші амбіції Російської Церкви.

Щодо триваючого конфлікту з РПЦ, то патріарх Варфоломій підкреслив: "Вселенський Патріархат не розриває спілкування з Московським Патріархатом саме тому, що він не вважає, що є якесь порушення церковного порядку та канонічного права. Це означає, що наші серця не закриті для братів. Навпаки, навпаки. Якби митрополит Онуфрій погодився брати участь в Об’єднавчому Соборі, на який його запросила Мати-Церква разом з іншими братами священнослужителями, то сьогодні, мабуть, було б інакше. Цього б не сталося. Вони відмовлялися сприяти єдності і вважали за краще ізоляцію через розрив суспільства та загрозу розколу. Сподіваємося, що брати з часом зрозуміють неправильний вибір, тому що життя Української Православної Церкви (ПЦУ - ред.) йде у Святому Дусі..."

Варфоломій зазначив, що першість у православ'ї проявляється як на рівні єпархій, які мають першого єпископа, так і на рівні помісних Церков. Так само, за його словами, якщо між помісними Церквами немає першого єпископа, "то ми є федерацією місцевих адміністративних церковних груп, а не товариством, як того вимагає наша еклезіологія, помісних Церков на чолі з Першим. Ця федерація, нова еклезіологія, показує, що деякі брати не йдуть слідами наших отців".

Він додав, що позиція першого – це не привілеї, які викликають заздрість, а "Мученицька смерть, це відповідальність, це жертовність".

Фото politis.com.cy

 

Теги: