Такий збірник презентується в Україні вперше. Його переклала і видала Комісія УГКЦ з міжконфесійних та міжрелігійних відносин.

Під час презентації, яка розпочалася спільною молитвою «Царю Небесний», Святослав відзначив, що з цієї нагоди в Софії Київській зібралися представники різних Церков, щоб подумати над тим, як далі розвивати спільний шлях до відновлення єдності християн у сучасному світі.

Пошук єдності, вважає глава УГКЦ, у сучасному світі означає йти проти течії. Бо в сучасному світі єдність більше не представляється, як щось позитивне, добре чи досконале. «Сучасна культура, – зазначив предстоятель, – радше оцінює толерантність інакшого множинного, ніж пошук єдності. Тому часто, коли сьогодні говоримо про екуменічний рух, то справді мусимо йти проти течії. Легше і простіше говорити про міжцерковну співпрацю, діалог... Саме слово "екуменізм" часом втрачає сьогодні богословський сенс пошуку єдності. Ми говоримо про екуменізм соціальної праці, екуменізм у питанні екології... І це слово вже втратило глибинне значення, яке мало, скажімо, ще 50 років тому. Тим не менше ми, Христові учні, відчуваємо, що пошук єдності колись єдиної, а сьогодні розділеної Христової Церкви, є нашим завданням».

В Україні, продовжив він, останнім часом слово «екуменізм» теж набирає різних відтінків і значень. Часом відчувається, що лише з боку Католицької Церкви є намагання творити якийсь екуменічний рух, діалог.

У цьому контексті Святослав згадав недавній візит Вселенського патріарха Варфоломія, який промовив важливе слово під час зустрічі із Всеукраїнською радою Церков і релігійних організацій. У своїй промові він поставив як приклад міжцерковного релігійного діалогу саме діалог між Католицькою Церквою і Православним світом.

Глава УГКЦ пригадав слова патріарха Варфоломія, який відзначив, що під час ІІ Ватиканського Собору Католицька Церква прийняла рішення про фундаментальну необхідність зближення між християнами, а особливо з Православною Церквою. Діалог любові між двома Церквами-сестрами став діалогом правди зі створенням Спільної міжнародної комісії з богословського діалогу між Католицькою Церквою та Православною Церквою загалом у 1979 році. Відтоді багато екуменічних зв’язків свідчать про спільне бажання відновити єдність у співпричасті.


Мета екуменічного діалогу, наголошує Святослав, не тільки співпрацювати, а відновити повне і видиме сопричастя між Церквами. «Гадаю, нам сьогодні треба голосно говорити, що і православні, і католики, і греко-католики себе більше взаємно не проклинають. Вважаємо себе братами і сестрами в Христі. Ми шукаємо шляхів для відновлення втраченої єдності між християнами», – підкреслив глава УГКЦ.

Святослав зазначив, що УГКЦ є частиною католицько-православного діалогу і частиною Спільної міжнародної комісії. Зокрема, УГКЦ у ній представляє о. д-р Іван Дацько.

Предстоятель також розповів, що нещодавно Синод єпископів УГКЦ прийняв оновлену Екуменічну концепцію УГКЦ. «Ознакою зрілості помісної Церкви є те, що вона має свою особливу унікальну екуменічну концепцію, яка відповідає тим обставинам, у яких вона живе та існує. Ця оновлена концепція для УГКЦ є таким дороговказом, як нам практично діяти в пошуку єдності між різними конфесіями і Церквами, зокрема в Україні, і в усьому світі», – сказав він.

За його словами, основною ідеєю оновленої концепції є наступне – усе те, що було досягнуто в католицькому-православному діалозі на вселенському рівні, УГКЦ хоче застосувати на нашому помісному локальному рівні в Україні. І ця презентація, на переконання Глави Церкви, є першим кроком у цьому напрямку.

Теги: