Ідея створення Конгресу як певної діалогової платформи для подальшого відродження духовного та культурного життя мусульман виникла в середовищі мусульманських організацій. До цього кроку долучилися десятки громадських та релігійних організацій з різних частин країни — жіночих, молодіжних, національно-культурних, просвітницьких, — щоб консолідувати та об’єднати на принципах поміркованого ісламу мусульманські організації України. Об’єднання та подальша діяльність Конгресу відбуватимуться на засадах рівности для представників усіх ісламських науково-правових напрямків та етнічних груп для розвитку мусульманської спільноти України.

Перші установчі збори зібрали очільників громадських організацій мусульман: імамів мечетей, представників національно-культурних об'єднань та земляцтв.

Серед почесних гостей Конгресу були представники державної влади, зокрема, Секретаріату Кабінету міністрів України, Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС); співробітники посольств іноземних держав, Всеукраїнської ради релігійних об’єднань (ВРРО), Української асоціації релігієзнавців, Православної Церкви України (ПЦУ) та інші особи.

Як і всі важливі події в житті послідовників ісламу, урочистості розпочала спільна молитва, а честь прочитати аяти Корану було надали відомому хафізу, шейху Хайдеру аль-Хаджу.

Перші установчі збори конгресу мусульман України не лишилися поза увагою органів державної влади. Український уряд звернувся до новоствореного об’єднання мусульман з вітальною адресою прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля — її озвучив представник Секретаріату Кабінету міністрів України Іван Папаяні.

«Дозвольте від імені Кабінету України та від себе особисто привітати вас з початком роботи цього важливого для мусульман нашої держави Конгресу. Іслам завжди був і залишатиметься надалі вагомою складовою релігійно-конфесійного простору України. Громадські та релігійні об’єднання мусульман України, спираючись на вчення Священного Корану, завжди вчать своїх послідовників проявляти поміркованість і розважливість, сприяти міжконфесійному миру та злагоді, діалогу між різними релігіями та національними спільнотами. Лідери громад мусульман України активно працюють над становленням нашої держави, як правової і демократичної та незалежної, в якій вшановано право кожної особи на вільний вияв переконань та сповідань будь-якої релігії. Бажаю всім учасникам установчого з’їзду Конгресу мусульман України плідної роботи та вирішення всіх важливих питань, які стоять на порядку денному мусульманської спільноти України. Вірю, що напрацьовані під час цього Конгресу концепції та рішення стануть важливим внеском мусульман нашої держави в загальносуспільне благо її громадян. З повагою, — Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль», — сказано у привітанні голови українського уряду.

Від імені Духовного управління мусульман України «Умма» високе зібрання привітав муфтій Саід Ісмагілов, що також виступив з нагадуванням про вектор розвитку мусульманської спільноти України, задекларований у Хартії мусульман України та Соціальній концепції мусульман України.

З привітаннями виступили й інші почесні гості Конгресу: очільниця Державної служби з етнополітики та свободи совісті Олена Богдан, надзвичайний і повноважний посол Ісламської республіки Пакистан в Україні Ноель Ісраель Хохар, протоієрей Православної Церкви України о. Віталій Даньчак, віцепрезидент Української асоціації релігієзнавців професор Людмила Филипович, віцепрезидент Української асоціації релігієзнавців, професор Ігор Козловський, голова Ліги мусульманок України Ніяра Мамутова тощо.

Зокрема, Олена Богдан, вітаючи ініціативу створення Конгресу, висловила сподівання, що він стане майданчиком для співпраці найрізноманітніших ісламських організацій України:

— Ми сподіваємося, що Конгрес мусульман України стане майданчиком, де буде свобода бути собою з повагою до гідности іншого. Ми всі розуміємо, що іслам є великою релігією з багатьма різними течіями, різними поглядами, різними практиками. І подекуди комунікація, спілкування між різними течіями в межах одного віросповідання може бути складніше, ніж міжрелігійний діалог. Тому дуже важливо, що існує ініціатива, спрямована на те, щоби різні організації одного віросповідання мали спільний майданчик для спілкування і співпраці. Ми сподіваємося, що в такий спосіб зможемо всі бути в кращому порозумінні і зможемо разом ефективніше діяти на благо нашого суспільства. Мені дуже імпонують слова 48-го аяту 5-ї сури: «Змагайтеся ж у добрих справах, до Аллага ви всі повернетеся — і звістить Він вам про те, щодо чого були ви незгодні одне з одним!» Нехай же Конгрес мусульман України стане дуже вільним, дуже доброзичливим і конструктивним майданчиком для співпраці найрізноманітніших ісламських організацій України!

Після перерви на каву та неформального спілкування присутні відправили молитву та продовжили збори. Учасники з’їзду висловили свої пропозиції та рекомендації, розглянули та ухвалили резолюцію, в якій зазначено мету й завдання Конгресу, задекларовано співпрацю з інститутами держави та українського суспільства з метою зміцнення міжрелігійного діалогу для загального блага, заради миру та добросусідства.

Створено центральні органи управління організацією та обрано її керівників: президентом Конгресу мусульман України став багаторічний очільник Громадської спілки «Всеукраїнська асоціація «Альраід», члена Української Ради фатв і досліджень Сейран Арифов.

Теги: