49% українців назвали улюбленим новорічним святом Різдво, 37% обрали Новий рік, ще 6% — День святого Миколая. Натомість 2% не люблять жодне з цих новорічних свят.

Соціологи зазначають, що протягом останнього десятиліття щороку зменшується кількість прихильників Нового року, натомість Різдва — збільшується. Тож у 2021 році кількість прихильників Різдва перевищила.

Святкування Нового року більше люблять мешканці сходу і півдня, молодь і чоловіки. Різдво значно частіше обирали на заході, люди середнього і старшого віку, жінки, а також віряни Православної церкви України та греко-католики. Рівною мірою вважають улюбленими ці два свята мешканці центральних областей і Києва.

71% опитаних українців сказали, що святкують Різдво 7 січня, і лише 4% — 25 грудня. Водночас 18% українців святкують Різдво двічі — 25 грудня і 7 січня, — і їхня кількість за рік дещо зросла, відзначають соціологи.

Частіше про подвійне святкування Різдва говорили мешканці заходу, Києва та греко-католики. Лише 6% не святкують Різдво взагалі: найбільше таких серед молоді та мешканців півдня й сходу.

Приблизно 26% опитаних підтримують ідею перенесення дати святкування Різдва з 7 січня на 25 грудня. Натомість 58% респондентів проти такої. Ще 15% зазначили, що їм байдуже, і 1% — не змогли відповісти.

Соціологи кажуть, що за останні 5 років зменшилася кількість тих, хто проти перенесення дати святкування Різдва — з 69% до 58%. Також дещо зросла кількість прихильників — з 15% до 26%.

Найбільше прихильників ідеї перенесення Різдва на заході та в Києві: приблизно 40% респондентів підтримують і майже стільки ж не підтримують. Дещо більше за цю ініціативу українці середнього й старшого віку, а також греко-католики.

Нещодавно глава Православної Церкви України Епіфаній заявив, що підтримує перехід святкування Різдва за новоюліанським календарем — 25 грудня. Однак сказав, що цей процес повинен відбутися поступово. За його прогнозами, українці впродовж наступних десяти років здебільшого можуть перейти на святкування Різдва 25 грудня.

Опитування відбулося серед населення України віком від 18 років в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Загалом опитали 2 тисячі респондентів. Метод опитування — телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера. Похибка з імовірністю 0,95 не перевищує 2,2%.

ПЦУ, УПЦ (МП) та УГКЦ святкуватимуть Різдво Христове за юліанським календарем (так званим «старим стилем») 7 січня. Натомість Римсько-Католицька Церква і більшість протестантських церков, а також більшість православних церков світу святкуватимуть Різдво 25 грудня за сучасним григоріанським календарем (чи наближеним до нього новоюліанським). В Україні з 2017 року 25 грудня, як і 7 січня, є офіційним вихідним днем.

Фото kmc.media

Теги: