В урочистість Різдва Господнього, 25 грудня 2021 р., єпископ Риму вперше після дворічної перерви уділив урочисте благословення місту Римові та світові з лоджії базиліки Святого Петра. Востаннє цей урочистий захід відбувся у такій формі на Різдво 2019 року, адже подальші великодні та різдвяні святкування проводилися в обставинах суворих карантинних обмежень.

Тепер же знову все відбувалося згідно зі звичним перебігом. Паломники, що зібралися на площі Святого Петра попри дощову погоду, з великим ентузіазмом привітали папу, який опівдні з’явився у лоджії. Оркестри Папської швейцарської гвардії та італійських карабінерів виконали державні гімни Італії та Ватикану, після чого глава Католицької Церкви виголосив різдвяне послання.

«Стань світлом і підтримкою для тих, які вірять і діють, прямуючи також і проти течії, на користь зустрічі та діалогу, і не дозволь, аби в Україні поширювалися метастази злоякісного конфлікту», – таку молитву папа Франциск підніс, серед іншого, у різдвяному посланні «Urbi et Orbi».

Папа наголосив, що «Слово стало тілом, аби вести діалог із нами. Бог не хоче виголошувати монолог, Він хоче діалогу». Тож саме діалог був у центрі його роздумів і побажань. Понтифік підкреслив, що «у цей час пандемії» ми ще більше усвідомлюємо цінність діалогу, адже «наша здатність творити суспільні стосунки переживає серйозне випробування». І також на міжнародному рівні «існує небезпека не бажати вести діалог», спокуса «шукати коротших стежок замість довших шляхів діалогу», тоді як «лише вони ведуть до подолання конфліктів і до спільної та тривкої користі».

Згадавши про різні частини світу, які страждають від війн і конфліктів, від тероризму і браку порозуміння, від наслідків пандемії та економічної кризи, глава Католицької Церкви зауважив,  що сьогодні любов «прийшла в людській подобі, розділила наші трагедії та розбила стіну нашої байдужості». «Просімо у Нього сили відкритися на діалог. І в цей святковий день благаємо Його пробудити в усіх серцях прагнення примирення та братерства. До Нього підносимо наше благання», – сказав Франциск.

«Дитя Ісусе, даруй мир і згоду Близькому Сходові та всьому світові. Підтримай тих, які надають гуманітарну допомогу населенню, змушеному втікати зі своєї батьківщини», – вів далі папа, згадуючи і про афганський народ, який уже понад сорок років зазнає важких випробувань, про народ М’янми, де нетерпимість і насильство часто вражають також і християнську громаду, про Ефіопію, побажавши віднайти дорогу примирення та миру шляхом щирих дебатів, які на перше місце ставлять потреби населення.

Папа підніс молитву за населення Сахелю, що зазнає насильства з боку міжнародного тероризму та за народи країн Північної Африки, які страждають від поділів, безробіття й економічної нерівності. Побажав, аби цінності солідарності, примирення та мирного співжиття переважили в серцях народів американського континенту. «Божий Сину, втіш постраждалих від насильства над жінками, яке поширюється в цей час пандемії. Дай надію дітям і підліткам, які зазнають цькування та зловживань», – закликав він, згадуючи також про хворих, військовополонених, мігрантів, біженців і шукачів притулку. «Їхні очі, – сказав він, – вимагають від нас не відводити погляд, не зрікатися людяності, яка нас поєднує, засвоїти їхні історії та не забувати про їхні трагедії».

«Христе, народжений для нас, навчи нас прямувати з Тобою стежками миру. Благодатного всім Різдва!» – побажав Папа, після чого розпочав проказування молитви «Ангел Господній», по якому вділив урочисте благословення «Urbi et Orbi».


Теги: