Офіційне повідомлення про засідання Священного Синоду 2 лютого 2022 р.

У зв’язку з істотним погіршенням епідеміологічної ситуації в Україні загалом та у м. Києві зокрема Синод вирішив перенести проведення Архієрейського Собору УПЦ на 24 травня 2022 р.

Було заслухано річні звіти єпархій, які Синод взяв до відома.

На пропозицію Синодальної Богословсько-літургічної комісії було надано благословення на тексти тропарів, кондаків та молитов святителю Йосифу, митрополиту Київському, Галицькому і всієї Руси, та праведній Єлизаветі Гулевич. Урочисте прославлення святителя Йосифа та праведної Єлизавети має відбутися 3 лютого 2022 р.

На прохання митрополита Івано-Франківського і Галицького Іоасафа було визначено Івано-Франківсько-Галицькій єпархії мати вікарного єпископа. Єпископом Богородчанським обраний архімандрит Феогност (Бодоряк), насельник Михайлівського Золотоверхого монастиря м. Києва.

Синод розглянув порушення архієреєм на спокої Філаретом (Денисенком) та його послідовниками канонічного порядку.

На підставі раніше ухвалених Синодом рішень було визначено, що колишній предстоятель Української Православної Церкви Київського Патріархату преосвященний Філарет (Денисенко) є архієреєм Православної Церкви України на спокої, якому в силу перебування на спокої з червня 2019 р. канонічно заборонено звершувати дії, які належать до компетенції єпархіального архієрея та предстоятеля Церкви, зокрема заборонено скликати і очолювати зібрання для вирішення питань церковного управління, заборонено здійснювати рукоположення в будь-який священний сан тощо. "Виключно з поваги до попередніх заслуг Преосвященного Філарета (Денисенка) та враховуючи його вік і стан здоров’я, Священний Синод застосовує до Почесного Патріарха на спокої крайню ікономію, не вживаючи більш жорстких заходів канонічного реагування на вчинені ним порушення", - зазначається в документах Синоду ПЦУ.

"Усі особи, які в порушення канонів та Статуту Церкви без обрання Священним Синодом та без благословення Предстоятеля Православної Церкви України починаючи з червня 2019 р. були іменовані Преосвященним Філаретом (Денисенком) архієреями, насправді не мають архієрейського рукоположення і сану, а тому за розбійницьке привласнення архієрейських титулів і повноважень та інші дії, спрямовані на провокацію розділень в Українській Православній Церкві, ці особи підлягають церковному суду і позбавленню священного сану", - йдеться в офіційному повідомленні від Секретаріату Синоду ПЦУ.

Синод підкреслив, що будь-які послідовники старокалендарної схизми з Греції не перебувають у церковному спілкуванні з помісною Українською Православною Церквою і в жодному разі не можуть бути прийняті в таке спілкування; "враховуючи вчинені нові злочини проти священних канонів Синод висловив прохання до Священного Синоду Православної Церкви Греції розглянути питання про відлучення Авксентія Марініса та Георгія (Хризостома) Калліса від Церкви".

Колишній митрополит Білгородський і Обоянський Іоасаф (Шибаєв), колишній єпископ Білгород-Дністровський Філарет (Панку) та колишній єпископ Валуйський Петро (Москальов) за грубе порушення канонічного порядку, участь у незаконних зібраннях і так званих архієрейських хіротоніях у м. Києві були заборонені в священнослужінні та викликані на суд Синоду ПЦУ за звинуваченнями, за якими вони підлягають позбавленню священного сану. У разі відсутності на засіданні вони підлягають суду заочно.

Далі Синод затвердив протоієрея Миколу Гунька ректором Івано-Франківського богословського інституту. У Івано-Франківсько-Галицькій єпархії був утворений Вознесенський чоловічий скит, а у Львівсько-Сокальській єпархії – Іоано-Золотоустівський монастир. Намісником цього монастиря затверджений ієромонах Кипріан (Лозинський).

У відповідь на поточні виклики, які постали перед українським народом і державою, Синод зробив заяву (ще не опублікована).

Теги: