Останнім часом все більш популярні “шлюби на віру”: молоді люди не узаконюють своїх стосунків, щоб, як вони вважають, спершу їх перевірити.

Як до цього ставиться Церква та чому потрібно укладати церковний шлюб – у розмові із заступником директора Інституту родини і подружнього життя Українського католицького університету, керівником громадської організації “Рух за життя” Петром Гусаком
.


- Чому, на вашу думку, кількість “шлюбів на віру” в Україні зростає? Чим керуються молоді люди, створюючи такі сім’ї?

- У глибині душі люди не довіряють одне одному, вони не впевнені, що партнер буде вірним до кінця життя, і тому, як кажуть, не спалюють мостів. Одного разу я почув, що перед укладенням шлюбу майбутнє подружжя сперечалося, кому буде належати спільно нажитий автомобіль у разі їхнього розлучення. Якщо такі питання піднімаються до шлюбу, відразу закладається думка, що він не буде тривалим.

- Де в Біблії сказано про те, що не можна жити “на віру”? Чому потрібно укладати церковний шлюб?

- Першим подружжям були Адам і Єва. На спільне життя їх поблагословив Бог, а не вони вирішили собі спільно жити. Покійний Папа Римський Іван Павло ІІ у своїй катехизі “Богослов’я тіла” називає подружжя першим таїнством, бо коли жили Адам і Єва, інших таїнств ще не існувало.

Ісус Христос, вчинивши перше чудо на весіллі в Кані Галилейській, поблагословив подружжя і підніс його до рівня таїнства. Саме тому під час вінчання у церквах візантійської традиції читається Євангеліє про цю подію.

Люди поділяються на тих, що “зрять Бога над собою”, і на тих, що “не зрять”. Перші згоджуються з його волею, бо відчувають перед ним зобов’язання і вдячність, і це виходить їм на добро. Другі власними силами намагаються долати труднощі, і їм це не вдається. Адам і Єва, згрішивши, вчинили так, ніби “не зріли Бога над собою”, і попередження “помрете смертю” справдилося. Що б людина не намагалася робити власними силами, без Бога вона нічого не варта.

- Як ви оцінюєте передшлюбні науки, які останніми роками активно провадить Українська греко-католицька церква?

- Часто молодята узаконюють свої стосунки перед Церквою, бо “так треба”, бо це гарно виглядає. За 18 годин, передбачених програмою, важко провести виховну роботу, яку мали б проводити батьки з дітьми, починаючи від пелюшок, однак передшлюбні науки дають позитивні результати. Навчання для молодят організоване при всіх великих церквах міста. Якщо при храмі, де наречені вирішили взяти шлюб, передшлюбних наук немає, священик зобов’язаний направити їх на навчання в інший храм або сам прочитати відповідні лекції. Якщо він цього не робить, відповідатиме за такий вчинок перед церковною владою і перед Богом.

- Чи достатньо, на вашу думку, Церква займається “сексуальним” вихованням молоді?

- Сучасна Церква не завжди знаходить підхід до молодих людей, і у цьому напрямі їй потрібно працювати. У неділю, ідучи на ранішню Літургію, часто чую, як на стадіоні поблизу храму хлопці грають у футбол і говорять погані слова. Дивно, що ніхто зі священнослужителів не підійде до них, не побавиться з ними в м’яча і не запросить на Службу Божу.

Церква має великий обсяг роботи і в напрямі, який стосується сексуальної поведінки молоді. Те, що останніми роками в Україні зменшується кількість абортів, є її заслугою. Але Церкві бракує харизматичних особистостей, які бачать своє покликання у праці з молодими людьми – таких, як святий Дон Боско, що гуртував біля себе дітей, чи Іван Павло ІІ. Будучи краківським священиком, покійний Папа Римський виконував обов’язки капелана молоді. Він катався з нею на байдарках, ходив у походи і ночував у наметах. Проблеми підлітків можна знати, лише маючи з ними живе спілкування. Сучасна молодь є доброю, але біда в тому, що дорослі її або занедбують, або псують.

Опитування до теми

Як ви ставитеся до «шлюбів на віру»?

Олена Ворожбит, дизайнер одягу

Cтосунки між чоловіком і жінкою обов’язково потрібно узаконювати у тому випадку, коли є спільні діти: у кожної дитини повинна бути повноцінна сім’я. Якщо дітей немає, довго жити “на віру” також не варто – стосунки треба узаконювати хоча б перед державою. Мене вчили, що потрібно дотримуватися традицій: спочатку іти в Рацс, а вже тоді починати спільне життя, і я поділяю такі переконання.

Віталій Козловський, співак

Шлюби “на віру” прийшли до нас зі США: сучасна молодь надивилася телесеріалів і думає, що змінювати партнерів це нормально. Жити чи не жити “на віру” – індивідуальна справа кожного, і моє ставлення до громадянських шлюбів – нейтральне. Комусь вони можуть допомогти краще пізнати іншу людину, комусь – ні. Свого часу зі своєю дівчиною я також жив “на віру”. Наше спільне життя тривало кілька місяців.

Наталка Карпа, співачка

Перш ніж узаконювати стосунки чи перед державою, чи перед Церквою, потрібно добре перевірити партнера, а це можна зробити, поживши спільно. Якщо такої можливості немає, можна разом кудись поїхати відпочивати. А як інакше побачиш, якою є людина в побуті? У мене багато друзів, які спершу кілька років жили “на віру”, а потім одружувалися, і щасливі. Якщо молоді люди перебувають у громадянському шлюбі і у них має народитися дитина, стосунки краще узаконити, щоб вона мала повноцінну сім’ю.

Теги: стосунки, узаконювати, немає дітей