Інститут миру – незалежна державна інституція США, діяльність якої спрямована на запобігання і врегулювання конфліктів, підтримання миру й стабільності в світі. Зокрема, ця установа забезпечує дослідження, аналіз і навчання у питаннях дипломатії, посередництва та інших інструментів й технік з миробудівництва. Загалом, ця інституція працює у 51 країні світу, що стикнулися з війною чи екстремізмом, серед яких, на жаль, від 2014 року є і Україна.

Зустріч митрополита Епіфанія з експертами Інституту миру та запрошеними учасниками відбулася в форматі круглого столу. Глава ПЦУ розповів про різні аспекти становлення Православної Церкви України як автокефальної, про відносини з іншими Церквами та релігійними організаціями в Україні та закордоном. Окремо йшлося про переслідування, яких зазнають громади та священники ПЦУ на окупованих Росією територіях – у Криму і на Донбасі.

Як приклад плідної співпраці та взаємодії різних конфесій митрополит навів Всеукраїнську Раду Церков і релігійних організацій, яка об‘єднує 17 членів, серед яких православні, греко- і римо-католицькі, протестантські та євангельські церкви, а також юдейські та мусульманські релігійні об’єднання. Рада представляє понад 90 % усієї релігійної мережі України.

Після виступу митрополит Епіфаній понад годину відповідав на запитання експертів, щоби якнайповніше розповісти експертам і учасникам про виклики та завдання, які стоять зараз перед Україною та помісною ПЦУ.

Офіційна делегація Православної Церкви України висловила вдячність Інституту миру США за підтримку та роботу, спрямовану на встановлення справедливого миру на Сході України та на повернення анексованого Криму, а також сподівання на подальшу плідну співпрацю в захисті свободи віросповідання.

Протягом свого візиту до США офіційна делегація Православної Церкви України неодноразово порушувала питання російської збройної агресії на Донбасі та анексії Криму. На цих територіях окупаційною владою та її поплічниками грубо порушуються права людини, серед яких свобода віросповідання. Зокрема, громади ПЦУ страждають від неправомірних дій окупантів лише через прагнення зберігати свою церковну та національну ідентичність.

Також 23 жовтня офіційна делегація ПЦУ на чолі з митрополитом Епіфанієм поспілкувалася з конгресвумен Марсі Каптур. Зустріч відбулася в офісі Марсі Каптур в будівлі Конгресу США для членів Палати представників.

Митрополит Епіфаній виступив в Інституті миру США

Марсі Каптур — відома захисниця військових та ветеранів. Відстоювання їхніх прав стало основою її діяльності в Конгресі. Особливу відданість обраній справі Каптур проявила ​​під час тривалої законодавчої битви, яку вона вела 17 років, щоби встановити меморіал Другої світової війни у Вашингтоні. Його відкрили в столиці США в 2004 році.

Розмову з делегацією ПЦУ конгресвумен Каптур розпочала з привітань митрополита Епіфанія з нещодавнім визнанням автокефалії Православної Церкви України Елладською Церквою та з нагоди отримання ним шанованої «Нагороди Афінагора з прав людини» («Athenagoras Human Rights Award»).

Під час зустрічі Каптур цікавилася станом справ на Сході України в релігійній та соціальній сферах, багато її запитань до делегації стосувалися також фізичного і морального стану мобілізованих та демобілізованих українських військових, також теми медичного й соціального захисту ветеранів в Україні.

Митрополит Епіфаній розповів конгресвумен, що серед українських військових зараз перебувають 600 капеланів ПЦУ. «До початку війни на Сході України у нас майже не було капеланів, — сказав митрополит. — Проте за 6 років їхня кількість зросла до шести сотень. Кожного дня вони займаються душпастирською діяльністю серед військових по всій території України, зокрема й там, де особливо потрібна допомога – на фронті».

Марсі Каптур системно опікується військовими, які пройшли горнило війни, вона забезпечила фінансування дослідження посттравматичних стресових розладів та інших проблем психічного здоров’я у військових збройних сил США. На зустрічі з митрополитом Епіфанієм конгресвумен висловила думку про можливий більш широкий обмін досвідом між капеланами США та України. Адже у США, за її словами, більшість капеланів ніколи не були в місцях бойових дій. Досвід українських капеланів здається їй корисним і цікавим. Також Каптур запропонувала допомогу в реабілітації та ресоціалізації українських військових та капеланів на базі відповідних центрів в Огайо.

Глава ПЦУ подякував Марсі Каптур за підтримку та цінні думки, якими вона поділилася протягом зустрічі.

Це була не перша зустріч митрополита Епіфанія з Марсі Каптур. Три роки тому вони вже спілкувалися, адже конгресвумен також є співголовою Групи підтримки України в Конгресі (Congressional Ukrainian Caucus).

Під час свого візиту до столиці США митрополит Епіфаній ввечері 23 жовтня 2019 року звершив панахиду біля Меморіалу жертвам українського Голодомору-Геноциду 1932-1933 років. Разом з ним молитву піднесло місцеве духовенство і українська громада, дипломати та члени делегації. Митрополит Епіфаній звернувся до присутніх зі словом. До монументу було покладено символічні букети з колосся та лампадки.

Спорудження Меморіалу стало можливим завдяки ухваленню Конгресом США спеціального закону, який був підписаний президентом Джорджем Бушем-молодшим у 2006 році. Автором проекту Меморіала у вигляді масивного бронзового поля колосків є американка українського походження Лариса Курилас. Ключова ідея пам‘ятки подається через викарбувані на постаменті слова українською та англійською мовами: «Голодомор 1932–1933. У пам’ять про мільйони невинних жертв штучного голоду в Україні, спланованого та вчиненого сталінським тоталітарним режимом».

Теги: