Народні депутати пропонують у 2012 р. відзначити 1150-річчя заснування Київської Митрополії за часів першого Аскольдового хрещення РусіУ Верховній Раді України зареєстровано проекти постанов про відзначення в Україні у 2012 р. на державному рівні ювілею 1150-річчя заснування Київської Митрополії і першого Хрещення Русі за часів князя Аскольда (реєстр. № 9597) та 1950-ї річниці поширення християнства на українських землях від апостола Андрія Первозванного (реєстр. № 9598). Проекти відповідних постанов рекомендовані парламентським Комітетом з питань культури і духовності, повідомляє кореспондент порталу "Релігія в Україні".

Зокрема, у проектах постанов рекомендується Кабінету міністрів України утворити організаційний комітет з підготовки та проведення заходів щодо відзначення пам‘ятних дат на державному рівні, розробити та затвердити план цих заходів, вирішити питання щодо їх фінансового та матеріально-технічного забезпечення.

Проекти згаданих постанов у Верховній Раді підготовлені на основі рішень Священного Синоду УПЦ (МП) від 28 червня 2011 р. (Журнал засідань № 49) та Священного Синоду УПЦ-КП від 13 грудня 2011 р. (Журнал №41) про відзначення у наступному 2012-му році 1150-річчя заснування Київської Митрополії за часів першого Аскольдового хрещення Русі. 

Як вже повідомляли ЗМІ, 15 липня 2010 р. на свято Ризопокладання з нагоди 1150-річчя початку християнізації Русі Синодальним видавничим відділом Української Православної Церкви та «Товариством пам’яті князя Оскольда» було презентовано видану видавництвом «Дух і Літера» книгу дослідника церковної історії Сергія Шумило «Князь Оскольд і християнізація Русі». Видання цієї книги послужило поштовхом до подальшого дослідження цього питання та відзначення означеного ювілею.

Так, у м. Санкт-Петербург за підтримки ЮНЕСКО було проведено Міжнародну наукову конференцію «Початки руського світу», присвячену 1150-річчю походу князя Оскольда Київського на Константинополь і співорганізатором якої виступив Сергій Шумило. У конференції взяли участь вчені з Росії, України, Греції, Білорусії, Франції та Швеції. Вів засідання директор Інституту російської історії РАН проф. А.М. Сахаров, який запропонував запровадити на державному рівні свято «День Стародавньої Русі», приурочене до 1150-річчя походу русів на Константинополь у 860 р. Відповідне звернення від імені учасників конференції було направлене на ім’я президентів Росії, України та Білорусії.

Аналогічно у Чернігові, на базі Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т.Г.Шевченка було проведено Міжнародну наукову конференцію «Християнізаційні впливи на Русі за часів князя Оскольда: 1150 років». У конференції взяли участь науковці з Росії та України, зокрема директор Інституту археології України НАН України акад. П.П. Толочко, директор Інституту російської історії РАН проф. А.М. Сахаров та інші.

Учасники конференції, заслухавши та обговоривши доповіді колег з України та Росії, дійшли висновку, що початок східнослов’янської державності необхідно виводити від першого дипломатичного визнання її на міжнародному рівні. Як наголошується у підсумковій Резолюції конференції, "Така подія в історії Києворуської держави мала місце 1150 років тому, коли у червні 860 р., після тижневої облоги столиці Візантійської імперії – Константинополя флотом русів на чолі з князем Оскольдом Київським, було укладено мирний договір. Цей договір уперше пов’язав Русь і Візантію узами міждержавних відносин, а також спричинив до започаткування дипломатичних, торгівельних та міжкультурних зносин на шляху «із варяг у греки», хрещення київського князя Оскольда та початкового поширення християнства на Русі".

Також 28 червня 2011 р. під головуванням митрополита Київського і всієї України Володимира відбулося засідання Священного Синоду, на якому ухвалено провести у 2012 р. в м.Києві урочисті заходи з нагоди відзначення 1150-річчя заснування Київської Митрополії.

Теги: