24 червня архієпископи і єпископи Конференції Римсько-Католицького єпископату України, більшість з яких мають польське походження, ухвалили Пастирський лист з приводу 70-ї річниці волинської трагедії. В ньому міститься заклик до примирення між українцями і поляками з огляду на збройний конфлікт 1943 року. Разом з цим в листі акцентується увага на тому, що головну вину за криваві події несе українська сторона, повідомляє "Релігія в Україні".

Пастирський лист римсько-католицьких єпископів України з приводу 70-ї річниці волинської трагедії частково висловлює персональну думку, висловлену раніше головою Єпископської конференції РКЦ в Україні архієпископом Мечиславом Мокшицьким. Нагадаємо, він піддав критиці запропоновану УГКЦ формулу "пробачаємо і просимо пробачення", через що спільної заяви УГКЦ і РКЦ в Україні щодо Волинської трагедії не відбулося. В пресі позицію архієпископа Мечислава Мокшицького було піддано критиці

Пізніше, 20 червня, в інтерв'ю інформаційній агенції  КАІ архієпископ Мечислав Мокшицький спробував дещо пом'якшити свою позицію.

Тепер у Пастирському листі єпископів про Волинську трагедію йдеться так:

Пригадуємо цю правду про пам'ять і таємницю зла, закоріненого в людині в контексті 70-ї річниці так званої Волинської Різні, котра розпочалася Кривавою Неділею 11 липня 1943 року, коли збройні сили українських націоналістів напали на десятки польських поселень і сіл Волині, атакуючи як віруючих, що згромадилися в римсько-католицьких святинях та каплицях, так і людей, що перебували у своїх домівках. Пізніше криваві події охопили Львівську, Тернопільську та Івано-Франківську області. Замордовано десятки тисяч невинних осіб,  в тому числі дітей, жінок, старців. Загинуло багато римсько-католицьких священиків і черниць, а кілька десятків греко-католицьких і православних священиків зазнало репресії за несхвалення скоєного злочину. Гинули не тільки поляки, але й євреї, вірмени, чехи та багато українців, особливо тих, які рятували своїх рідних та сусідів.

Треба признати, що здійснювалися акції самооборони і акції помсти з польської сторони, у котрих і загинули невинні українці. Проте, ці дії не були пропорційними щодо кількості жертв лиходійства, ані варварських методів, якими їх чинили. Варто додати, що римсько-католицька Церква чинила спроби спинити хвилю винищення, просячи про допомогу і втручання греко-католицьку Церкву, однак це не допомогло.

Не наше це завдання робити історичну оцінку трагічних подій Волинської Трагедії і шкали цієї екстермінації. Прагнемо лише, щоб ця річниця була нагодою для задуми сучасного покоління  над змістом слова правди і таємницею людської сутності. А при цьому пригадати, що первородний гріх, а за ним цілий ряд злочинів, яких допускалися люди протягом віків, тісно пов’язані з тайною Спасіння, звільнення людини з тенет зла, можливістю навернення, покути і примирення, яке відбувається в єдності з Христом.

У той же час єпископи зауважують, що "не можемо говорити про групову відповідальність, бо натовп не несе відповідальності, а тому й не може бути осуджений. Неможливо теж перекладати відповідальність з себе на когось іншого. Людина, яка несе відповідальність в тій чи іншій справі, завжди почуває себе певною мірою самотньою. Інші люди можуть тільки допомогти їй нести цю моральну ношу, з усіма її наслідками".

Єпископи запрошують до молитви всіх, хто вірить у Христа, і нагадують про примирення, а також слова Господньої молитви: «Отче наш (…) прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим».

Послання єпископів мусять прочитати на всіх євхаристіях у римсько-католицьких храмах України 30 червня 2013 року.

Теги: