«Константинопольська Церква сильна і у неї є можливості по всьому світу. Вселенський патріархат з його довгим життям і досвідом — перша церква в православній родині, він відіграє особливу роль. Тому рішення іноді виходять звідси. Головне питання, яке обговорювалося, — питання ситуації в Україні. Ви знаєте, що там розкол, що триває більше 25 років. Вселенський Патріархат вирішив використовувати всі шляхи, щоб вирішити питання надання автокефалії Українській православній церкві. Рішення було ухвалено в квітні. І ми імплементуємо це рішення. Про це було повідомлено Патріарху Кирилу під час його візиту», — зазначив Еммануїл, якого цитує кореспондент "Громадського" з місця події.

Ієрарх наголосив, що питання подолання церковного розколу в Україні залишається важливим для Вселенського Патріархату.

Дослівний коментар митрополита Гальського Еммануїла після зустрічі патріархів:

«...єдність Православної Церкви у всьому світі, сильна Церква, і це Церква, яка має можливості у всьому світі. Вселенський Патріархат з його довгим життям і досвідом першої Церкви в сім'ї Православних Церквов відіграє тут особливу роль, і саме тому звідси надходять рішення, а іноді вирішення.

Головне питання, яке також обговорювалося, - це питання про ситуацію в Україні.

Як ви знаєте, в Україні вже понад 25 років триває розкол, і Вселенський Патріархат прийняв рішення розглянути всі способи, у які може бути проголошено автокефалію Української Православної Церкви. Саме це рішення було прийнято у квітні, і ми вже імплементуємо це рішення, і про це Вселенський Патріархат також повідомив Патріарху Кирилу під час його візиту.

Два предстоятелі зустрілися і обговорили ці питання у братський і щирий спосіб, і я думаю, що саме так слід чинити й надалі у майбутньому.»

(«… the unity of the Orthodox Church worldwide, the Church that is strong, and it is the Church that has possibilities throughout the world. Here, the Ecumenical Patriarchate, with a long life and experience of the first Church in the Orthodox Church family has a special role, and this is why the decisions, and also the solutions sometime, come from here.

The main question that was also discussed was the question about the situation in Ukraine.

As you know there is schism for over 25 years in Ukraine and the Ecumenical Patriarchate took the decision of exploring all the ways in order to issue the autocephaly to the Ukrainian Orthodox Church.

This is the decision that was taken in April and we are implementing already this decision, and this was also reported to Patriarch Kirill during his visit today by the Ecumenical Patriarchate. It was in a very fraternal and sincere way that the two Primates met and they discussed all these issues and I think this is the way that we should continue in the future as well.»)

Розмова патріарха Варфоломія з патріархом Кирилом тривала дві з половиною години. Велику частину часу ієрархи розмовляли тет-а-тет у присутності перекладачів.

Спостерігачі зазначають, що під час перебування патріарха Кирила на Фанарі у нього не було з константинопольськими ієрархами ані спільного богослужіння, ані спільного обіду, яким, як правило, закінчуються успішні переговори.

Сам патріарх Кирил на запитання журналіста про те, як пройшла зустріч, сказав «добре, добре».

Поки що ніякої заяви з боку російської сторони немає, окрім новини на сайті Московської Патріархії з відповіддю патріарха Кирила журналістам в аеропорту Стамбула перед відправкою в Москву. За його словами, за два роки, що минули з часу останньої зустрічі двох предстоятелів, «багато чого сталося в житті наших Церков, і вся ситуація у світі дуже змінилася».

Охарактеризувавши діалог, який шойно відбувся, як «розмова між двома братами», патріарх Кирил заявив, що були обговорені «всі проблеми, які стоять на порядку денному». «Сподіваюся, ми будемо і надалі працювати разом, для того щоб світ ставав краще», — додав предстоятель РПЦ.

«Без узгодження з Його Святістю не хотів би посвячувати вас в деталі, хоча нічого секретного не було, нічого такого, що справило б вибух у свідомості, — уточнив патріарх Кирил. — Розмова була дуже правильна — розмова глав двох Церков, які усвідомлюють відповідальність за стан Вселенського Православ'я і за стан душ людських в тих місцях і в тих країнах, які знаходяться в нашій відповідальності».

Торкнувшись теми продовження всеправославного діалогу, владика Кирил підкреслив: «Постійно виникають проблеми, які є викликами для Церков з пастирської точки зору. Світ дуже швидко змінюється, і жодна Церква не може приймати рішення, які суперечили позиції іншої Православної Церкви». «Тому ми просто запрограмовані на взаємодію, співпрацю, а оскільки світ змінюється швидко, то і співробітництво це повинно бути досить динамічним», — закінчив патріарх Московський Кирило.

Архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій (Зоря), керівник Інформаційного відділу Київської Патріархії, секретар Священного Синоду УПЦ КП, також повідомив, що Вселенський патріарх роз'яснив російській делегації, що рішення було прийнято, і що вже ведуться відповідні процеси.

«Однак надходить більше інсайдерської інформації. Зокрема, що Московський патріарх пропонував провести міжнародну конференцію з питання української автокефалії, де б сторони виклали свої аргументи та історичні документи. Цю пропозицію можна взяти на озброєння - після проголошення Томосу провести таку конференцію, щоб спонукати МП визнати автокефалію. Також обізнані з «внутрішньою кухнею» МП спостергіачі очікують, що провальні за підсумками переговори у Стамбулі можуть привести до кадрових рішень - патріарх спробує перекласти свою відповідальність на тих, хто безпосередньо займався «українським питанням» протягом попередніх років», — пише архієпископ Євстратій на своїй Фейсбук-сторінці.

Теги: