Під час заходу ОБСЄ у Варшаві обговорювалися питання дотримання прав людини у релігійній сфері з боку країн-членів ОБСЄ.

"Єпископ Віктор у своєму виступі зазначив, що становище УПЦ у 2018 році ускладнилося триваючими порушеннями прав віруючих, неефективним розслідуванням кримінальних проваджень, продовженням розпалювання релігійної ворожнечі стосовно православних віруючих нашої Церкви. У зв’язку з цим протягом останнього часу Священний Синод Української Православної Церкви вимушено тричі приймав рішення, в яких зазначалося про ознаки істотних проблем у сфері церковно-державних відносин в Україні. Представник УПЦ звернув увагу всіх присутніх на конкретні приклади неефективного захисту віруючих з боку правоохоронної системи, а саме: резонансні справи про побиття віруючих силовими структурами у с. Катеринівка Тернопільської області, незаконний арешт храму релігійної громади у с. Птича Рівненської області. У цих та інших справах віруючим не було надано належного захисту, вони до цього часу не можуть повернути храми, які їм належать, а винні правопорушники залишаються безкарним. Не вирішено питання зняття з розгляду парламенту України антиконституційних законопроектів № 4128, 4511, 5309, які спрямовані на обмеження прав релігійних організацій та віруючих УПЦ в Україні і фактично руйнують юридичну та канонічну систему управління релігійними організаціями. До цього часу Мінкультури не реєструє статути монастирів та єпархій Української Православної Церкви, що позбавляє їх можливості повноцінно існувати у статусі юридичної особи. Представників дипломатичних місій та міжнародних організацій було повідомлено про інші випадки тиску та дискримінації відносно УПЦ", - пише сайт УПЦ (МП).

Про порушення прав віруючих громадян УПЦ (МП) було заявлено також у виступах низки міжнародних правозахисних організацій, додає сайт УПЦ (МП), проте вказує лише на виступ представника «Східноєвропейської правозахисної групи», голови НПО «Суспільний правозахист», радника з правових питань Київської митрополії УПЦ (МП) Олега Денисова, який "підкреслив, що порушення прав віруючих УПЦ (МП) в Україні, Сербської Православної Церкви в Македонії та Чорногорії мають ознаки системних обмежень прав людини на канонічну ідентичність з боку країн, які намагаються неправомірно та всупереч нормам міжнародного права чинити тиск на православні конфесії з метою примусити їх відмовитися від своїх релігійних поглядів та перейти до неканонічних релігійних угруповань, наближених до урядових політиків".

Під час наради відбулися зустрічі голови Представництва УПЦ (МП) при європейських міжнародних організаціях єпископа Баришівського Віктора з представниками міжнародних організацій, засобів масової інформації та іншими учасниками заходу.

Напередодні, 12 вересня вікарій Київської Митрополії єпископ Баришівський Віктор взяв участь у торжествах з нагоди 120-річчя з дня освячення храму-пам`ятника на честь святого благовірного князя Олександра Невського у Мінську (Білорусь). У своєму слові владика Віктор, зокрема, зазначив: «Користуючись нагодою, хочу попросити молитов Вашого Високопреосвященства, дорогих владик та всіх вас, возлюбленні у Господі отці, браття і сестри, за багатостраждальну Українську Православну Церкву. Сьогодні наша Церква переживає одні з найважчих часів з дня проголошення незалежності України. Єдину канонічну Православну Церкву України намагаються дискредитувати всіма надуманими способами, забуваючи про те, що Церкву не можна підігнати під політичні лекала, бо Нею керує не людина, а Сам Великий Бог, який заснував Її на землі».

У відповідь митрополит Мінський і Заславський Павел сказав: «Ми повинні особливо піднести свої молитви за Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія, наших братів і сестер в Україні. Ви сьогодні на передовій! Нехай Господь молитвами всіх святих оберігає всіх вас!».

Також 12 вересня глава УПЦ КП патріарх Філарет зустрівся у своїй резиденції з послом Сполучених Штатів Америки з особливих доручень з питань міжнародної релігійної свободи Семюелем Браунбеком. Разом з послом до патріарха завітали надзвичайний та повноважний посол США в Україні Марі Йованович і представники Держдепартаменту.

УПЦ (МП) та УПЦ КП скаржаться світу на утиски в Україні, зокрема на окупованих росіянами територіях

У зустрічі також взяв участь голова Інформаційного управління Київської Патріархії, представник Київського Патріархату при Європейських інституціях архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій (Зоря).

Під час бесіди сторони обговорили актуальну релігійну ситуацію в Україні та світі, перспективи розвитку міжконфесійного діалогу в Україні та висловили своє бачення щодо становлення релігійної свободи й демократії.

Патріарх Філарет, зокрема, поінформував представників США про релігійні утиски, яких зазнають, в тому числі, віряни і духовенство Київського Патріархату на окупованих територіях Донбасу та в Криму.

Теги: