Напередодні 90-річний митрополит Філарет, колишній патріарх УПЦ КП, який наразі має в ПЦУ невизначений статус "почесного патріарха", розіслав єпископам ПЦУ запрошення на зустріч для обговорення поточної ситуації в Церкві. При цьому предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній на цю зустріч не був запрошений, а в інтерв'ю ТСН Філарет заявив, що "Київський Патріархат не ліквідовано". Враховуючи попередні заяви Філарета про двовладдя (його і Епіфанія) в ПЦУ, церковна громадськість сприйняла це як спробу Філарета відновити УПЦ КП в межах ПЦУ, тобто самочинно підвищити ПЦУ до статусу патріархату, і очолити Церкву замість Епіфанія.

10 травня Андрій Юраш прокоментував у Фейсбуці обговорювану у медіа можливість повернення до діяльності колишньої УПЦ КП:

"У медіях, окремих коментарях та журналістських дописах розпочалася інколи некритична оцінка та спекулятивне нагнітання пристрастей навколо тези щодо нібито відновлення чи продовження функціонування колишньої УПЦ КП.

По-перше, не треба піддаватися емоціях і різним суб‘єктивним тлумаченням чи оцінкам!
По-друге, будь-які розмови про УПЦ КП можливі лише в минулому часі: і це є аксіома!


Отож, нижче лише аргументи.


1. 15 грудня 2018 року перед Об‘єднавчим собором ПЦУ/УПЦ, відбулися в окремих приміщеннях на території Софії Київської два паралельних собори УПЦ КП й УАПЦ, на яких одноголосно, за участі ВСІХ архієреїв обох церков було прийнято рішення, що після утворення об‘єднаноі помісної ПЦУ/УПЦ обидві церкви та їхні центри припиняють існування.
Практично всі п‘ять пунктів соборних постанов говорять про це: мережами інтернету вже блукає цей текст, згідно з яким всі керівні органи колишньої УПЦ КП (так само, як і УАПЦ) мають бути інкорпоровані у структуру ПЦУ/УПЦ.
Оскільки кількома годинами після цього відбулося успішне засідання Собору об‘єднаноі помісної Церкви, яка була остаточно та прикінцево уконституйована, то це де-факто засвідчило, що вже з 15 грудня УПЦ КП (так само, як і УАПЦ) припинила існування.


2. 30 січня 2019 року відбулася державна реєстрація всіх статутних документів УПЦ/ПЦУ - статут самої Церкви та статут Київської митрополії УПЦ/ПЦУ. Отже, факт реалізації рішень собору 15 грудня, себто припинення існування колишньої структури УПЦ КП, був довершений і в юридичній площині.

3. 5 лютого у Києві відбулося перше засідання Синоду помісної Церкви, на якому колишньому предстоятелю УПЦ КП патріархові Філарету було визначено залишатися правлячим архієреєм столичного міста з входженням до його єпархії всіх парафій та монастирів колишньої УПЦ КП міста Києва та тих громад, які матимуть бажання приєднатися до цієї структури. Отож, статус та повноваження церковного центру, що має юридичну адресу по вулиці Пушкінській, 36 у м. Києві, чітко визначені і не можуть бути тлумаченні інакше, аніж це визначено церковними (синодальними) постановами".

Крім того, у коментарі IA "ZIK" директор Департаменту у справах релігій повідомив, що Філарет збирає у Володимирському соборі 14 травня, в день пам’яті про священомученика Макарія Київського, традиційне зібрання, на якому хоче обговорити ситуацію в Церкві, і це не треба перебільшувати. При цьому Андрій Юраш ще раз наголосив, що повернення до колишньої УПЦ КП не може бути: вона припинила своє існування 15 грудня 2018 року у зв'язку з утворенням ПЦУ, до якої увійшла разом з УАПЦ та представниками УПЦ (МП). Отже, на сьогодні, за словами Андрія Юраша, УПЦ КП фактично не існує. Мова може йти хіба що про заснування нової церковної структури.

Також у коментарі IA "ZIK" Андрій Юраш заявив, що 6 травня мав розмову з Вселенським патріархом Варфоломієм. За словами чиновника, Варфоломій однозначно підтримав існуючу автокефальну Православну Церкву України, а до тих, хто вчинятиме розкол, будуть вжиті засоби церковного покарання.

10 травня з відповідною заявою — про те, що УПЦ КП "фактично й юридично припинила свою діяльність" — виступило Міністерство культури України.

Фото youtube

Теги: